Poleć znajomym

Jak wychować kochające się rodzeństwo

Autor: , 30 lipca 2012 w Przedszkolak, Komentarze (4) »

Rodzeństwo zawsze będzie rywalizowało między sobą i zabiegało o względy rodziców. To prawda psychologiczna, której nie da wykluczyć. Możesz jednak spróbować pomóc im zostać przyjaciółmi.

Rodzice często obwiniają się o to, że ich dzieci nie potrafią się wspólnie bawić, biją się, kłócą i nie chcą spędzać razem czasu. Zupełnie niepotrzebnie, bo często ten okres jest przejściowy w ich fazie rozwoju. Poza tym pewnych zachowań nie da się uniknąć. Każde dziecko chce być traktowane jako jedyne, najwspanialsze, a tu musi dzielić się uwagą rodziców, zabawkami i miejscem w rodzinie. Mądre wychowanie powinno uwzględniać ten fakt i traktować każde dziecko jak kogoś wyjątkowego. To pomoże maluchom zaakceptować samych siebie i zrozumieć brata czy siostrę.

Gdy pojawia się rodzeństwo

Już zanim pojawi się na świecie rodzeństwo twojego dziecka, poświęć czas na to, aby odpowiednio je do tego przygotować. Sposób i czas przekazania tych informacji powinien być dostosowany do wieku malca. Im młodsze dziecko, tym później trzeba mu powiedzieć o przyszłych narodzinach brata lub siostrzyczki (nawet czterolatkowi lepiej przekazać tę informację pod koniec ciąży). Oglądajcie wspólnie zdjęcia z okresu, gdy dziecko było maleńkie i opowiadaj mu o tym, jakie wówczas było, czego potrzebowało itp. Wspólnie ze starszym dzieckiem przygotowuj pokoik, ubranka i zabawki, którymi będzie się bawiło maleństwo. A gdy już się urodzi, pozwól mu opiekować się dzidziusiem, jeśli tylko ma na to ochotę (oczywiście dbając dyskretnie o jego bezpieczeństwo). To moment, w którym starsze dziecko może poczuć się dowartościowane i doceniane przez rodziców.

Zawsze chwal je za okazaną maluszkowi pomoc, podzielenie się zabawką itp. pozytywne zachowanie. Nie zapominaj także o tym, że starsze dziecko nadal bardzo cię potrzebuje. Aby złagodzić przeżycia związane z pojawieniem się nowego członka rodziny, trzeba poświęcać starszej pociesze dużo czasu i okazywać, że jego potrzeby nadal są dla was bardzo ważne.

Gdy dzieci dorosną

Należy przede wszystkim pamiętać, że każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia i traktowania. Na pewno nie można ich porównywać (zwłaszcza, gdy są w swoim towarzystwie), faworyzować czy też skupiać całą uwagę na najmłodszym dziecku. Jeśli chcesz, by w przyszłości zostali przyjaciółmi, a w dzieciństwie potrafili znaleźć wspólny język, traktuj każde wyjątkowo i dbaj o ich indywidualne potrzeby. Jeżeli będziesz starała się traktować je "równo", one odbiorą to jako "mniej". Natomiast podejście "każdemu to, czego potrzebuje" da im poczucie bezpieczeństwa i pewność rodzicielskiej miłości. To sprawi, że w ich wzajemnych relacjach mniej będzie nieufności i agresji.

Gdy już dojdzie do bójki i kłótni

Zawsze staraj się być obiektywnym sędzią. Nie zostawiaj dzieci z niewyjaśnionym problemem i konfliktem, bo to może w jednym dziecku wzbudzić żal z niesprawiedliwego potraktowania, a inne umocnić w swojej przewadze nad drugim. Przede wszystkim rozdziel zwaśnionych, a następnie wysłuchaj najpierw jednej, potem drugiej strony, bez przerywania każdej z nich. Zaproponuj, aby sami wymyślili rozwiązanie sporu i kompromis. Dopiero, kiedy im się to nie uda, pomóż im znaleźć wyjście z sytuacji. Jeśli kłócą się o jakiś konkretny przedmiot, zaproponuj, aby bawiły się tym na zmianę przez określony czas (możesz go wyegzekwować za pomocą minutnika). Zawsze chwal za rozejm i wspólną, zgodna zabawę.

Tagi: rodzeństwo, psychologia dziecka, wychowanie dziecka

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. Margolcia 31 lipca 2012, 7:38

  ochh mam nadzieję że ja poradzę sobie z Kropelkami i ich sporami między sobą :D

 2. Miniroom (Gość) 18 września 2013, 22:59

  Dziewczyny, polecam wam stronę miniroom pl
  Znajdziecie tam mnóstwo tkanin, by upiększyć pokoje swoich pociech. Ja wypróbowałam i na prawdę warto!!! :)

 3. Katarzyna (Gość) 29 sierpnia 2015, 17:07

  Drodzy Rodzice! Powstaje nowy portal społecznościowy dla Was oraz dla Waszych pociech. Skierowany jest zasadniczo do dzieci w wieku 4-9 lat ich rodziców, rodzin, znajomych, a także przedszkoli.!kinderfun.pl to miejsce gdzie inspiruje się dzieci do zabawy poza komputerem oraz zachęca do prac ręcznych i aktywności fizycznych. Do Galerii Kinderfun najmłodsi mogą wrzucać zdjęcia swoich prac, swojej rodziny, przyjaciół, swoje własne, od decyzji i akceptacji rodzica zależy udostępnianie tych prac i zdjęć innym użytkownikom. Portal powstaje ze środków Unii Europejskiej- Dotacje na Innowacje.

 4. baska123 21 września 2018, 13:30

  U nas różnica między dziećmi prawie 4,5 roku. Przede wszystkim staramy się akceptować ich uczucia i zachowywać ich przestrzeń. Np. gdy starsza córka (ma 5 lat i 3 mce) chce bawić się sama, nie chce, żeby brat (rok) jej przeszkadzał, to jej to umożliwiamy. Dzięki temu ona potem ma chęci na zabawę z nim, często straszną - bo mały ją gryzie, szarpie i tuli dusząc ;) Mimo takich różnic potrafią się pięknie bawić. Córka mu opowiada, co jest na obrazkach w książeczkach, uczy go "rysowania" (mamy stolik edukacyjny z Chicco - Hobby i tam jest pole do rysowania znikopisem. Synek to gryzie, a ona cierpliwie tłumaczy po co jest ten "długopis" :) ), jeżdżą razem autkami albo córka buduje wieże z klocków tylk po to, żeby brat mógł je zepsuć :) Na razie jest super, zobaczymy jak będzie dalej ;)