Poleć znajomym

Jak wybrać dobrą nianię

Autor: , 29 stycznia 2010 w Dziecko, Komentarze (3) »

Babcie mieszkają daleko, lub też nadal są aktywne zawodowo, nie chcemy oddać dziecka do żłobka, pozostaje nam wybór niani. Jak rozpoznać tą najlepszą?

Powierzając dziecko obcemu człowiekowi zawsze wiąże się z dylematami i trudną decyzją. Wobec opiekunki do naszego dziecka mamy bardzo wysokie wymagania i trudno się temu dziwić, w końcu powierzamy jej nasz największy skarb. Jeśli dobrze wybierzemy, to niania stanie się w pewnym sensie członkiem naszej rodziny. Będzie spędzała z dzieckiem dużo czasu, czasem kilka lat i na pewno będzie miała na nie duży wpływ. Dlatego powinna to być osoba, z która dziecko będzie się dobrze czuło i rozwijało.

Ustalenie obowiązków

Zanim zaczniecie szukać niani, musicie dobrze wiedzieć, jakie obowiązki będzie miała opiekunka.

 • Czy będzie zajmowała się wyłącznie dzieckiem.
 • Czy oprócz opieki będzie pomagała w prowadzeniu domu

Zależy to oczywiście czy opieka będzie całodniową, czy tylko na parę godzin. Musicie też pamiętać, że opieka nad dzieckiem jest zajęciem absorbującym i wymaga zaangażowania czasu i uwagi. Jeśli obiążymy nianię zbyt dużą ilością obowiązków, może się to odbyć kosztem dziecka. Zazwyczaj typowymi obowiązkami opiekunki są: gotowanie dziecku potraw, wychodzenie na spacer, dbanie o higienę (przewijanie, kąpiel), zabawa, czytanie książeczek. W wyjątkowych sytuacjach niania powinna umieć położyć dziecko spać, zaopiekować się nim podczas choroby, pójść z nim do przychodni np. na szczepienie.

Pierwsza selekcja

W Polsce jest jeszcze mało agencji zatrudniających opiekunki do dzieci. Żeby zostać nianią nie trzeba mieć u nas żadnej licencji, dyplomu, ani certyfikatu. Możemy kierować się np. opinią naszych znajomych, którzy mieli dobrą nianię, lub rekomendują nam dobrą agencję. Najczęściej jednak znalezienie odpowiedniej osoby spoczywa w naszych rękach. Szukania opiekunki powinniśmy rozpocząć najlepiej na trzy miesiące przed planowanym powrotem do pracy. Dzięki temu mamy wystarczająco dużo czasu na znalezienie odpowiedniej osoby i sprawdzenie jej. Dobrze by było aby przyszła opiekunka zaczęła przychodzić, zanim wrócisz do pracy. Dziecko oswoi się z obcą osobą, a ty zobaczysz jak sobie radzi. Pierwszej selekcji możemy dokonać już przez telefon. Pytamy kandydatkę, dlaczego jest zainteresowana taką pracą, czy jeśli jest bezrobotna szuka jakiejkolwiek pracy, pytamy o jej kwalifikacje, umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy, czy pali, czy jest dyspozycyjna. Powinniśmy też zapytać czy już zajmowała się dziećmi, w jakim wieku one były i czy ma jakieś referencje. Rozmowa taka pozwoli nam zorientować się, czy mamy do czynienia z osobą ciepłą, czy raczej sztywną i chłodną. Dobrze jest również zapytać jakiego wynagrodzenia oczekuje i odrzucić osoby, których oczekiwania przewyższają wasze możliwości. Na podstawie rozmów telefonicznych wybieramy od 2-8 kandydatek i zapraszamy je na rozmowę. Powinna przynieść ze sobą dowód osobisty, świadectwo o niekaralności, książeczkę ubezpieczeniową, ew. CV i referencję. Warto również spotkać się z osobami, które polecają nam opiekunkę, żeby uniknąć sytuacji, że nianię poleca jej koleżanka.

Podjęcie decyzji

Od tego kogo wybierzesz, zależy los najbliższych ci osób. Twojego dziecka, męża i oczywiście ciebie. Warto do takiej rozmowy odpowiednio się przygotować. Umów się na spotkanie o takiej porze dnia, kiedy dziecko nie śpi, będziesz mogła obserwować jej reakcję na dziecko i odwrotnie. Jeśli dziecko jest starsze niech również uczestniczy w tej rozmowie. Rozmowa powinna trwać około godziny, nie powinnaś się śpieszyć i podejmować decyzji pochopnie. Wasze spotkanie powinno odbywać się spokojnie, zaproponuj kawę, ciasto, rozmówczyni wówczas będzie mogła być bardziej odprężona. Zachęć ją do zadawania pytań, jeśli jest coś dla niej nie jasne. Nim sama zaczniesz zadawać pytania, przedstaw swoje oczekiwania. Lepiej powiedzieć o nich na samym początku, żeby później uniknąć nie porozumień. Przy wyborze możemy też zaufać instynktowi, który pomoże w podjęciu dobrej decyzji. Ważne jest też, czy wybrana osoba podziela wasze poglądy co do np. zmuszania dziecka do jedzenia, sprawowania opieki. Decyzji nie musimy podejmować już na pierwszym spotkaniu. Jeśli mamy wątpliwości, zaprośmy kandydatkę na następną wizytę. Przy wyborze najważniejsze jest jaki dana osoba ma stosunek do dzieci, jak same dziecko na nią reaguje, a nie to czy ma wyższe wykształcenie.

Tagi: wybór niani, opiekunka do dziecka, niania, wybór opiekunki

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. mikusiowa 22 lipca 2011, 8:57

  My nie musieliśmy podejmowac takiej decyzji po prostu mama zostala takze niania :)

 2. sysia 6 października 2011, 20:42

  Mysle ze kobiety miedzy 30a40rokiem zycia sprawdzaja sie nalepiej

 3. Black_rose 29 października 2011, 18:33

  my raczej zamiast niani wybierzemy żłobek...jakoś bałabym się chyba zostawić małej samej w naszym domu z obcą kobietą. Taki schiz