Poleć znajomym

Jak wspomagać rozwój wzroku dziecka

Autor: , 22 sierpnia 2011 w Maluszek, Komentarze (5) »

Noworodek nie widzi za wiele, ale kilkumiesięczne niemowlę już tak. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, za pomocą których poznaje świat, rozwija inteligencję. Oto jak możesz wspomagać jego rozwój.

Noworodkowi powieś poruszającą się zabawkę w odległości 30 cm od jego oczu. Często się do malca uśmiechaj i mów do niego, zwłaszcza wtedy, gdy trzymasz go blisko piersi. Pokazuj mu zabawki w kontrastowych kolorach - czarno-białym, czerwonym.

Pierwszy miesiąc - rób różne miny i obserwuj reakcję maluszka. Gdy karmisz, wpatruj się w twarzyczkę dziecka, szukaj jego wzroku i przytrzymuj na sobie. Gdy jest wypoczęte i zrelaksowane pokazuj mu różne zabawki.

Drugi miesiąc - w tym okresie malca zainteresują zabawki błyszczące, o geometrycznym kształcie, w kolorach czerwonym i zielonym. Karuzela, którą zawiesiłaś nad łóżeczkiem, powinna się znaleźć teraz w odległości 80 cm od oczu dziecka.

Trzeci miesiąc - naśladuj gesty malca, jego minki, uśmiechy. Kiedy się zorientuje, co robisz, będzie naśladowało ciebie.

Czwarty miesiąc - Podawaj mu zabawki do rączki, aby pobudzić do działania zarówno oczy, jak i ręce. Dziecko potrafi dopasować wzrok do odległości dzielących je od oglądanych przedmiotów.

Piąty miesiąc - Dziecko widzi coraz więcej i coraz wyraźniej. Komórki siatkówki oka nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte, ale postrzeganie kolorów staje coraz lepsze. Pora na nowe zabawki. Dostarcz mu nowych, kolorowych zabawek w różnych formach, pozawieszaj zdjęcia, kolorowe plakaty nad jego łóżeczkiem (pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z ich ilością).

Szósty miesiąc - W tym okresie niektóre dzieci potrafią już siedzieć samodzielnie. Pole ich widzenia poszerza się. Malec widzi zabawki w odległości ponad 20-25 cm. Ostrość widzenia znacznie się poprawiła i dziecko może śledzić przedmioty poruszające się z dużą prędkością. Wykorzystaj to i pokazuj malcowi coraz więcej przedmiotów i sprzętów, które otaczają go w domu. W tym wieku zaczyna się też umiejętność widzenia trójwymiarowego, ważna podczas raczkowania.

Siódmy i ósmy miesiąc - W tym okresie obserwacja przedmiotów stanowi dla malca formę zabawy, zmysł wzroku staje się ważniejszy od dotyku. Pozwól dziecku smakować, oglądać i poznawać nowe przedmioty, nie tylko zabawki. Uzbrój się w cierpliwość, gdy będzie je wyrzucało z łóżeczka i obserwowało, jak przedmioty spadają. Podawaj mu je i pokazuj jak jeszcze może się nimi bawić, np. podrzucać do góry, odbijać lub stukać jedna o drugą.

Dziewiąty i dziesiąty miesiąc - Zwróć uwagę na to, jak dziecko reaguje na nowe osoby. Gdy zauważysz strach na jego twarzyczce, uspokój je głosem. Zachęcaj do poznawania nowych osób poprzez przyjazne do nich nastawienie i ciepłe tłumaczenie malcowi, kim są.

Jedenasty, dwunasty miesiąc - Możesz już czytać malcowi książeczki odpowiednie dla jego wieku. Na pewno warto, by mógł je samodzielnie oglądać, nawet za cenę straty ich pięknego wyglądu (najlepsze będą książeczki gumowe). Dobrze, by zawierały obrazki znanych mu z życia codziennego przedmiotów - wannę, talerzyk, krzesełko itp. Maluch będzie słuchał twojego głosu, jak czytasz, a jednocześnie obserwował obrazki, ciesząc się, że widzi przedmioty, które zna.

Dziecko jest zachwycone, kiedy widzi siebie w lustrze, zwłaszcza w towarzystwie twojej twarzy. Pojawianie się w lustrze i znikanie to świetna zabawa dla malca w tym wieku.

Tagi: rozwój dziecka, rozwój niemowlęcia, wzrok dziecka, wzrok niemowlęcia, oczy niemowlaka

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc czwarty

  Rozwój dziecka - miesiąc czwarty

  Dziecko jest coraz bardziej aktywne, dużo gada, stale się śmieje i próbuje się obracać. Więcej »

 • Gdy dziecko je za dużo

  Gdy dziecko je za dużo

  Wydawać by się mogło, że z problemem niejadków spotykamy się w życiu o wiele częściej niż z przypadkami dzieci, których apetyt jest zbyt duży. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości ... Więcej »

 • Rozwój dziecka przez ruch i zabawę

  Rozwój dziecka przez ruch i zabawę

  Wszyscy dobrze wiemy, że ruch i ćwiczenia służą naszej sprawności i zdrowiu. Nie zawsze jednak myślimy, że kilkumiesięczny maluszek też może ćwiczyć. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 22 sierpnia 2011, 18:39

  fajne informacje. Ja od dawna wiem, że maluszek to pasteli nie widzi w ogóle, a producenci zabawek, nawet ci renomowani nadal robią karuzele z pastelowymi, mdłymi misiami, albo białymi- oni chyba tych informacji jeszcze nie mają :)

 2. snoopy90 23 sierpnia 2011, 13:38

  he no racja z tymi pastelowymi zabawkami...

 3. sysia 6 października 2011, 20:38

  Tak zauwazylam ze damian na poczatku obserwowal mocno kontrastowe kolory ateraz wytarczy ja sa zywe

 4. Black_rose 24 października 2011, 19:47

  moja to najbardziej lubi wciąż moją kontrastową zielono-czarną kanapę ;)

 5. Jemirson (Gość) 18 września 2012, 22:54

  lenamala rada dla sportowych mam. jeezli jestes powaznym sportowcem to ma sens kupowanie wozka tego ze sztywnym kolem tzw. fixed wheel ale jeezli jestes sportowcem weekendowym i po prostu uprawiasz szybkie spacery aby zgubic extra kilogramy, rolki, poza tym chcesz pochodzic po sklepach to najleprze wozki sa te ktore maja dwie mozliwosci uzywania przedniego kola. Czyli masz sztywne kolo tzw fixed wheel a po odlokowaniu kolko sie obraca o 360 stopni tzw swivel wheel.wozki boba sa w tej chwili na topie i sa jedne z najdrozszych ale sa tez inne firmy godne polecenia.ja chcialam kupic boba ale spodziewam sie trojaczkow i niestety bob nie produkuje dla trojaczkow woozkow.