Poleć znajomym

Jak wprowadzać nowe potrawy w diecie dziecka

Autor: , 29 grudnia 2011 w Maluszek, Komentarze (3) »

Menu maluszka to przede wszystkim mleko. Przychodzi jednak taki czas, że należy wprowadzić do jego diety nowe potrawy. Nie należy się spieszyć i zmuszać dziecka do jedzenia, gdy tego nie chce. Jedzenie powinno być dla niego przyjemnością, dlatego warto zadbać o odpowiednią atmosferę i urozmaicenie posiłków.

Stopniowo i pojedynczo

Wprowadzanie nowych pokarmów najlepiej jest zacząć od jednej łyżeczki. Codziennie zwiększamy tę porcję o 1-2 łyżeczkę. Dopiero po 5-7 dniach, gdy nie zaobserwujemy żadnych reakcji alergicznych i niepokojących u malucha (np. biegunka, krew lub śluz w stolcu, odparzona pupa, wymioty, kolka, katar, duszności), podajemy drugą nowość. Znów zaczynamy od 1 łyżeczki. Jeśli dziecko jest podatne na alergie pokarmowe, łatwo wówczas wykryć winowajcę.

Miękka łyżeczka

Miękkie, plastikowe lub silikonowe łyżeczki do odpowiednie sztućce dla twojego dziecka. Wąska, płaska, niepodrażniająca ząbkujących dziąseł, doskonale nadaje się do ćwiczeń żucia i gryzienia. Jedzenie taką łyżeczką to najlepsze ćwiczenie dla języka i ust, niezbędne przy nauce mowy.

Czas karmienia

Pokarm podajemy dziecku wtedy, gdy jest głodne, np. godzinę po karmieniu piersią. najedzone dziecko nie będzie chciało jeść, a swoje niezadowolenie objawi płaczem i nerwami. Najlepiej wybrać jeden moment dani, gdy dziecko jest spokojne, wyciszone i w nastroju do kulinarnego eksperymentowania, a następnie trzymać się tego terminu konsekwentnie przez kolejne dni.

Zmiksowane

Na początek miksujmy dziecku zupki i owocowe przeciery. później, w zależności od stanu uzębienia malca i jego indywidualnych upodobań możemy rozgniatać owoce i gotowane warzywa widelcem, zostawiając kawałki do samodzielnego przeżuwania. Od 8 miesiąca, gdy dziecko sprawnie siedzi, gryzie, żuje i przełyka, można mu podać miękkie warzywa do rączki, do samodzielnego gryzienia.

Bez soli i cukru

W pierwszym roku życia zrezygnujmy z doprawiania pokarmów solą i cukrem. Dopóki maluch ich nie pozna, nie zauważy ich braku.

Bez sztucznych nawozów i konserwantów

Jeśli nie masz dostępu do ekologicznych warzyw i owoców, a także mięsa, pochodzącego od dobrego rzeźnika, lepiej wybierz gotowe dania w słoiczkach.

Tagi: karmienie dziecka, dziecko, odżywianie dziecka, nowe pokarmy w diecie

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Dieta mamy karmiącej

  Dieta mamy karmiącej

  Gdy karmisz dziecko piersią, dieta jaką stosujesz, ma ogromny wpływ na dziecko. Warto by była przemyślana, bogata w składniki odżywcze i witaminy, a uboga w te produkty, które mogą dziecku ... Więcej »

 • Zdrowa dieta w ciąży

  Zdrowa dieta w ciąży

  Jak karmić siebie, aby nasze dziecko dostało dobry pakiet startowy. To jedna z podstawowych zasad dbania o siebie i nasze rozwijające się maleństwo. Więcej »

 • Pożegnanie z butelką

  Pożegnanie z butelką

  Przejście z picia z butelki na kubek jest dla dziecka wielkim przeżyciem. Często towarzyszy mu bunt i ostentacyjna niechęć. Nie daj się jednak przekonać dziecku, że tylko w ten sposób może ... Więcej »

Komentarze

 1. snoopy90 2 stycznia 2012, 10:42

  bardzo przydatne informacje :D

 2. Paula (Gość) 23 września 2012, 23:09

  Myślę, że sporą pomocą może się w tej sytuacji okazać książka "Bobas Lubi Wybór. Książka kucharska". W ogóle metoda BLW staje się w Polsce coraz bardziej modna :)

 3. agis (Gość) 24 lipca 2015, 12:16

  Dobrze jest się stosować w miarę dokładnie do zaleceń, żeby uniknąć niepotrzebnych kłopotów np. zaparć. Stosowaliśmy dicopeg junior, ale lepiej unikać błędów niż je korygować.