Poleć znajomym

Jak rozpoznać zapalenie ucha?

Autor: , 6 sierpnia 2010 w Dziecko, Komentarze (11) »

Dzieci małe częściej chorują na zapalenie ucha środkowego - ponad połowa do drugiego roku życia przechodzi choć jedno zapalenie. Jak więc rozpoznać tą bolesną chorobę.

Przyczyny

Dla małego dziecka często bardzie szkodzi zwykły katar niż brak czapeczki czy zamoczenie uszu podczas kąpieli. Dzieci mają bardzo słaby system obronny i nie potrafią walczyć z infekcjami, łatwiej się więc przeziębiają, Czasami wystarczy nawet tylko na godzinę zabrać malucha do hipermarketu i katar gotowy. Te same zarazki mogą również spowodować zapalenie gardła i ucha. Przy katarze pełna zarazków wydzielina z nosa, może łatwo przedostać się do ucha i wywołać zakażenie.

U małych dzieci jest szczególnie łatwe, gdyż trąbka słuchowa jest położona prawie poziomo (u dorosłych bardziej pionowo).

Zapaleniu ucha sprzyja także karmienie dziecka na leżąco z butelki. Mleko może spływać do ucha do cha zabierając tam bakterie z gardła i nosa. Ta bolesna choroba częściej też przydarza się dzieciom z przerośniętym migdałkiem gardłowym (trzecim migdałkiem).

Objawy

Im dziecko jest mniejsze tym trudniej rozpoznać czy zapalenie ucha. Choroba może przebiegać jednocześnie z typowym przeziębieniem. U dziecko do 2 lat możemy jedynie domyślać się, że boli go ucho, jeśli jest wyraźnie rozdrażnione i płacze głównie podczas karmienia. Dziecko starsze potrafi pokazać co go boli i powiedzieć co mu dolega. Zazwyczaj zapaleniu ucha towarzyszy wysoka gorączka i wymioty. Czasami jednak, szczególnie u niemowląt zapalenie ucha może przebiegać prawie bez objawowo. Dopiero wyciekający z ucha żółtawy płyn świadczy o pęknięciu błony bębenkowej. Może to oznaczać, że dziecko ma zapalenie ucha.

Leczenie

Jeśli zauważymy, że nasze dziecko ma jakieś objawy świadczące o zapaleniu ucha, nigdy nie podejmujmy leczenia na własną rękę. Tylko lekarz może prawidłowo rozpoznać zapalenie. Aby to z robić, musi do ucha zajrzeć specjalnym wziernikiem i ocenić stan błony bębenkowej. Lekarz często stosuje leczenie antybiotykiem, czasami również zapisuje krople do ucha. Nigdy nie należy podawać kropli do uszu, zwłaszcza małym dzieciom na własna rękę. Po zakończeniu leczenia bardzo ważna jest wizyta kontrolna. Lekarz sprawdza słuch dziecka. Jeżeli jest w takim stanie jak przed chorobą, to znaczy, że dziecko jest zdrowe. A jeśli się pogorszył, niezbędne będzie dalsze leczenie.

Tagi: zapalenie ucha, przyczyny zapalenia ucha, objawy zapalenia ucha, leczenie zapalenia ucha

Podobne artykuły:

 • Jak rozpoznać alergię

  Jak rozpoznać alergię

  Dziecko w pierwszym roku życia, a zwłaszcza w pierwszym półroczu musi się zmagać z różnymi trudnościami. Kiedy żyło sobie spokojnie u mamy w brzuszku było bezpiecznie i ciepło. Teraz ... Więcej »

 • Sposoby leczenia niepłodności - leki hormonalne

  Sposoby leczenia niepłodności - leki hormonalne

  Sposoby leczenia niepłodności zależą od jej przyczyn. Najczęściej są to zaburzenia hormonalne, które bardzo szybko można ustalić i zacząć leczenie. To prosta i szybka droga do posiadania ... Więcej »

 • Ból ucha latem

  Ból ucha latem

  Ucho może boleć, nie tylko z przeziębienia czy infekcji. Często przyczyną bólu ucha może być wiatr, trochę piasku, alergeny. Jak sobie z tym poradzić? Więcej »

 • Ból brzucha u dziecka Najczęstsze przyczyny

  Ból brzucha u dziecka
  Najczęstsze przyczyny

  Bólu brzucha nie wolno lekceważyć. Chociaż dzieci często wykorzystują go jako wymówkę, może być symptomem poważnych dolegliwości. Więcej »

Komentarze

 1. Black_rose 24 października 2011, 19:52

  Siostra co chwilę chorowała na uszka będąc dzieckiem :/ generalnie podstawa-to trafić na dobrego lekarza...

 2. blablabla (Gość) 20 lutego 2012, 18:51

  Yyy...no własnie sie boje że to mam mam 12 lat a strasznie mam gorące ucho ,,.. i jak ziewam to mnie kuje tak w środku :( (( .. wiem że niepotraficie tego rozpoznac napewno ale czy to może byc zapalenie ucha ?? ? Prosze o szybką odpowiedź .. dziekuje :)

 3. blablabla (Gość) 20 lutego 2012, 19:17

  Ejjj...no to jeszcze raz ja błaaaagggam POMOOOOCY !!! ja sie chyba wykończe poprostu tak boli że szok normalnie ... :'(

 4. jakub (Gość) 5 czerwca 2012, 15:03

  blablalablabla

 5. jakub (Gość) 5 czerwca 2012, 15:04

  blablalablabla

 6. jakub (Gość) 5 czerwca 2012, 15:04

  blablalablabla

 7. jakub (Gość) 5 czerwca 2012, 15:04

  blablalablabla

 8. jakub (Gość) 5 czerwca 2012, 15:04

  blablalablabla

 9. jakub (Gość) 5 czerwca 2012, 15:04

  blablalablabla

 10. jakub (Gość) 5 czerwca 2012, 15:04

  blablalablabla

 11. jakub (Gość) 5 czerwca 2012, 15:04

  blablalablabla

 12. jakub (Gość) 5 czerwca 2012, 15:04

  blablalablabla