Jak rozmawiać z nastolatkami o seksie
Czy w dobie internetu, telewizji i dostępnej bez problemu prasy, wiedza o seksie mogą być jeszcze dla nastolatków niewiadomą? Być może nie, ale warto ze swoim dzieckiem przeprowadzić rozmowę na ten temat, aby pewne informacje usłyszał od ciebie, by miał możliwość zadać nurtujące go pytania i żeby wiedział, że zawsze może z tobą na ten temat porozmawiać. Podpowiadamy jak.
Współczesne nastolatki zakochują się i zdobywają pierwsze doświadczenia fizyczne wcześniej niż kilkanaście czy nawet kilka lat temu. Jednak niezależnie od wieku, jest to dla nich zupełnie nowe przeżycie. Dlatego potrzebują kogoś, kto wytłumaczy im skomplikowany świat relacji międzyludzkich dotyczących miłości i seksu. Najlepiej jeśli będą to rodzice, a nie nauczyciele w szkole czy koledzy z podwórka. Taka rozmowa nie powinna być wykładem.
Rodzic występuje tu w roli doradcy, dlatego unikaj wszelkich kategorycznych stwierdzeń typu "Musisz mi obiecać...". Nie można też być wścibskim i wypytywać o intymne szczegóły dotyczące związku dziecka. Twoja pociecha będzie się czuła jak na przesłuchaniu. Nigdy też nie przedstawiaj seksu, jako czegoś złego i zakazanego, bo twoje dziecko może mieć później problemy z nawiązaniem bliskich więzi z partnerem. Jak się zatem do tego zabrać?
Odpowiednia lektura
Jeśli nie wiesz od czego zacząć rozmowę, zaproponuj dziecku lekturę, która wprowadzi je w świat cielesności i seksu. Sama też ją przeczytaj, a potem razem z dzieckiem porozmawiajcie na jej temat. Pogawędka powinna być neutralna, spokojna, nie dydaktyczna. Zachęć dziecko do zadawania pytań, a sama przygotuj się, by na nie odpowiedzieć.
Strategia wspomnień
Dzieci są bardzo ciekawe przeszłości rodziców. Możesz to wykorzystać do wprowadzenia do rozmowy uświadamiającej nastolatka. Wybierz się z dzieckiem na spacer lub zaplanuj wspólny wieczór w jakiejś kawiarence. Na neutralnym gruncie łatwiej się rozmawia. Na początku trochę poplotkujcie, o znajomych córki, o szkolnych wydarzeniach...Potem wtrąć, że będąc w jej/jego wieku byłaś "zielonym podlotkiem", który wierzył, że w ciążę można zajść od pierwszego pocałunku. Być może rozbawisz tym swoją pociechę, ale to dobry wstęp do słów "Wiesz kochanie, nie chciałabym, abyś ty miał/a podobne wątpliwości, więc pogadajmy o tym..."
Co dziecko musi wiedzieć
W miłości nie ma miejsca na przymus i przemoc - to prawda, którą twoje dziecko koniecznie musi poznać. Najlepiej jeśli wyniesie tę wartość z domu, ale wypowiedzenie i nazwanie rzeczy po imieniu tylko ją w tym przekonaniu utrwali. W związku dwojga kochających się ludzi powinno być miejsce na szacunek, wzajemne zrozumienie i wolna wola. Niedopuszczalne są słowa kierowane często pod adresem dziewczyn ze strony chłopców " Jeśli mnie kochasz, to się ze mną prześpisz". W prawdziwej miłości nie ma stawiania warunków i przymusu. Wytłumacz swojemu dziecku, że to do niego należy decyzja o rozpoczęciu współżycia, do nikogo innego. Jeśli partner tak stawia sprawę, to znaczy, że jeszcze nie dojrzał do związku.
Nie warto się spieszyć - zacznij od tego, że jako nastolatka wielokrotnie byłaś zakochana. Zawsze na początku wydaje się, że to związek na całe życie, ale potem okazywało się, że wybranek wcale nie był tym wymarzonym kandydatem. Albo to on rzucał, albo ty zaczynałaś wzdychać do innego. To normalne w tym wieku. Młodzieńcza miłość bywa burzliwa i gwałtowna, lecz często trwa krótko. Dlatego warto jest przeczekać pierwszy etap zauroczenia i szaleńczego zakochania i nie podejmować żadnych ważnych decyzji. Po jakimś czasie okaże się, czy warto było czekać.
Bliskość fizyczna to nie tylko stosunek płciowy i nie warto się na nią zbyt szybko decydować, by potem nie mieć do siebie żalu i nie czuć wstydu przed partnerem, który chodzi już za rękę z inną dziewczyną. Istnieją inne, mniej poważnie w konsekwencje formy wyrażania miłości - czułe pocałunki, wzajemne pieszczoty.
Twoje ciało jest tylko twoje i nikt nie ma prawa go dotykać bez twojej zgody. Nawet, gdy początkowo wyraziłaś zgodę na bliskość, zawsze możesz zmienić zdanie i mieć prawo do przerwania pieszczot w dowolnym momencie.
Namiętność nie wyklucza rozsądku, dlatego ważna jest wiedza dotycząca antykoncepcji. Rozwiej mity dotyczące pierwszego razu czy zachodzenia w ciążę. Powiedz, że stosunek przerywany przed nią nie chroni (chociaż wielu nastolatków w to wierzy), a po pierwszym stosunku równie dobrze jak przy każdym kolejnym można zajść w ciążę. Warto tu uświadomić dziecku, że czasami jedna chwila uniesienia może zaważyć na całym jego późniejszym życiu, dlatego warto się zabezpieczać i w miłości być rozsądnym. Opowiedz o wszystkich dostępnych środkach antykoncepcyjnych i zaproponuj swoją obecność podczas pierwszej wizyty u ginekologa.
Najważniejsze podczas rozmowy, to dać dziecku sygnał, że jesteś otwarta na rozmowę o "tych sprawach" i niezależnie od tego, co się zdarzy dziecko zawsze może do ciebie przyjść po radę.
Poleć znajomym