Jak przygotować się do ciąży?
Jeśli rozsądnie podchodzisz do kwestii potomstwa, wykorzystaj czas przed zajściem w ciążę na odpowiednie przygotowanie i przetestowanie organizmu. Podpowiadamy jak to zrobić.
Marzysz o dziecku i wraz z partnerem podjęliście decyzję, by podjąć poważne kroki i marzenie zmienić w różowego bobaska? Świetnie! Zanim zabierzecie się za realizację projektu "Nasze Dziecko", dobrze by było, abyście starannie przygotowali się do niego. I bynajmniej nie chodzi nam o nastrojową muzykę, światło świec i zmysłową bieliznę;) Oto kilka kroków, które naprawdę warto podjąć zanim na teście ciążowym zobaczysz pozytywny wynik i rozpoczniecie wielkie oczekiwanie.
1. Dzień dobry Doktorku!
Nasze mamy nie umawiały się na wizytę u ginekologa, by porozmawiać o planowanej ciąży. Teraz takie spotkania ze specjalistą są coraz bardziej popularne. Koniecznie zabierz na nie partnera! Niech od początku czuje powagę sytuacji. Wywiad z lekarzem, możliwość rozwiania wielu wątpliwości, zapytania o interesujące was problemy i samej konfrontacji z tematem "na poważnie" rzuca nowe światło na wyzwanie, które macie przed sobą. Lekarz podpowie wam w kwestii skutecznego poczęcia, skieruje na odpowiednie badania i przeprowadzi wstępny wywiad dotyczący historii chorób w rodzinie.
2. Badania, badania
Nikt nie cieszy się na myśl o badaniach, ale jeżeli naprawdę poważnie podchodzisz do tematu ciąży, teraz jest bardzo dobry czas na zrobienie przysłowiowego "przeglądu". Odwiedź ginekologa na rutynowe badanie oraz koniecznie wykonaj badanie cytologiczne. Jeśli wynik nie będzie taki jak powinien, będziecie mogli podjąć leczenie przed ciążą, a nie w trakcie niej, narażając ciebie i dziecko na niepotrzebny stres i farmaceutyki.
Temat "przeglądu" nie kończy się oczywiście na układzie rozrodczym. Dobrze by było, gdybyś przebadała się również pod kątem innych systemów. W końcu ruszasz swoim "wehikułem" w długą podróż zwaną macierzyństwem - potrzebny ci będzie sprawny pojazd ;) Sprawdź kondycję serca, poziom ciśnienia krwi i przebadaj się w kierunku chorób wenerycznych jak na przykład chlamydia. Im więcej wyjaśnisz przed ciążą, tym lepiej.
No i jeszcze jedno warte sprawdzenia - odporność na choroby zakaźne. Najprawdopodobniej uodporniłaś się na nie w dzieciństwie, ale sprawdzić nie zawadzi, zwłaszcza jeśli chodzi o odrę i różyczkę, choroby, które mogą poważnie zaszkodzić płodowi.
3. Potrząśnij drzewem genealogicznym
Jeśli w rodzinie twojej lub twojego partnera pojawiły się choroby genetyczne, udaj się do specjalisty, który pomoże wam rozwiać wszelkie wątpliwości i doradzi w kwestii wydania na świat zdrowego potomstwa. Tutaj nie ma żartów! Niektóre z wad fizycznych lub śmiertelne choroby mają genetyczne podłoże i istnieje prawdopodobieństwo, ze jesteście nosicielami zmutowanych genów. Genetyk określi problemy i wasze szanse, a później wspólnie podejmiecie decyzję.
4. Rusz się!
Twoją jedyną aktywnością są zapasy na kanapie w walce o pilota? Tak? No to czas się ruszyć w takim razie. Zanim podejmiesz starania o dziecko, zmień tryb życia i postaw na aktywność fizyczną. Bieganie, siłownia, pływalnia - one nie tylko wzmocnią serce i płuca, dwa organy, które naprawdę dostaną w kość podczas ciąży, ale również wpłyną korzystnie na twój nastrój.
Podjęcie większej aktywności fizycznej zaleca się również kobietom z nadwagą. Kiedy, jeśli właśnie nie teraz, powinnaś uporać się z kilogramami, których nie potrzebujesz? Pamiętaj, że w ciąży przybędzie ci ich kilka, a więc zrzucenie paru teraz tylko pomoże organizmowi uporać się z ciążą. Co więcej, nadwaga może również zmniejszyć szansę poczęcia. Jak dowodzą badania, kobiety ze znaczną nadwagą oraz z niedowagą mają większe problemy z zajściem w ciążę. W przypadku "puszystych" kobiet częściej pojawia się także konieczność wykonania cesarskiego cięcia. Ale pamiętaj, żeby do odchudzania podejść z głową - głodówka i drastyczne diety mogą zmniejszyć twoje szanse w staraniu się o potomstwo. Najlepiej będzie jeśli udasz się do dietetyka.
5. Zadbaj o właściwe składniki odżywcze
Bardzo prawdopodobne, że na co dzień nie przywiązujesz aż tak wielkiej wagi do tego, co ląduje na talerzu. Warto pomyśleć o tym, zanim zaczniecie starać się o dzieciątko. Będzie ono potrzebowało wielu minerałów i składników odżywczych, by prawidłowo się rozwijać. A kto wie, być może poranne mdłości nieco pokrzyżują twoje plany żywieniowe?! Dlatego też już teraz, przed ciążą, dostarcz organizmowi wszystkiego, co będzie potrzebne i jemu, i rozwijającemu się dziecku. W ten sposób zmagazynujesz w organizmie swoiste "zapasy", które przydadzą się już wkrótce.
Jednym ze składników diety, na który powinnaś zwrócić szczególną uwagę jest oczywiście kwas foliowy, który zmniejsza ryzyko pojawienia się u dziecka anencefalii i rozszczepu kręgosłupa. Ilość kwasu foliowego jaką powinnaś przyjmować będzie zależała od stanu zdrowia twojego i twojej rodziny. Jeśli choroby wywołane niedoborem kwasu foliowego pojawiły się w historii rodziny lub wcześniejszej ciąży, cierpisz na epilepsję, anemię czy cukrzycę insulinozależną, lekarz może zapisać ci większą dawkę kwasu foliowego.
6. Bye bye nałogi i używki
Dobrze by było, abyś przeprowadziła mała detoksykację organizmu. Na bok niech pójdą papierosy, alkohol i inne używki. Nie ma bezpiecznego poziomu, na jaki mogłabyś sobie pozwolić w tej kwestii i żaden lekarz nie powie, że małe dawki nie powinny zaszkodzić. Abstynencję utrzymaj także przez ciążę - zmniejszysz ryzyko urodzenia potomstwa z wrodzoną wadą, przedwczesnego porodu i nagłej śmierci łóżeczkowej.
7. Koniec z lekami
Gdy planujesz zajść w ciążę, koniecznie przestań bawić się w aptekarkę. To nie czas na farmakologiczną samowolkę! Nie przyjmuj żadnych leków, chyba że przepisał ci je twój lekarz. Jeśli leczysz się na coś, poinformuj o tym swojego ginekologa. Dowiesz się, czy możesz kontynuować przyjmowanie konkretnego leku lub czy konieczna jest zmiana dawki lub nawet jego odstawienie. Bądź też ostrożna w kwestii leków ziołowych i pamiętaj, że wiele z nich nie było testowanych na kobietach w ciąży. Nie warto ryzykować.
8. Przegląd techniczny tatusia
Nam kobietom zbyt często wydaje się, że za zdrowe potomstwo odpowiedzialne jesteśmy głównie my. Nic bardziej mylnego! Mężczyznę też dotyczą diagnostyczne badania "przed", które określą stan jego zdrowia. W przygotowania do posiadania potomstwa koniecznie włącz więc przyszłego tatusia i wspólnie przeanalizujcie ważne z perspektywy ciąży i potomstwa kwestie. Zwróćcie szczególną uwagę na:
- miejsce i charakter pracy
Mężczyźni częściej niż kobiety pracują w szkodliwych warunkach. Jeśli twój partner naraża swoje zdrowie w otoczeniu ołowiu, pestycydów, heribicydów, szkodliwego promieniowania czy innych szkodliwych substancji - musicie zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem. Szkodliwe warunki pracy wpływają na płodność mężczyzny i mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka.
- kontuzje sportowe
Przyszły tatuś jest zapalonym sportowcem? Niech troszkę wyluzuje! Zwłaszcza jeśli wykonywany sport jest wysoko kontuzjogenny i mógłby doprowadzić do kontuzji genitaliów. Takie uszkodzenia mogą czasowo lub na stałe upośledzić płodność twojego partnera. Sprawa dotyczy również amatorów kolarstwa i innych sportów rowerowych, które bardziej niż inne torturują ważne z perspektywy poczęcia potomstwa partie ciała.
- przegrzewanie genitaliów
Obcisłe ubrania, długie, gorące kąpiele i tysiące kilometrów przemierzone w fotelu kierowcy mogą mieć negatywny wpływ na płodność twojego partnera. Przypomnij o tym swojemu mężczyźnie.
- używki i odżywki
Odstawienie używek i przejście na zdrowszy tryb życia nie obowiązuje wyłącznie ciebie, ale jak najbardziej twojego partnera też. Koniec z papierosami, czteropakami i innymi pseudo-przyjemnościami. I jeszcze jedno, jeśli jesteś partnerką amatora kulturystyki, który wspomaga się odżywkami, nie omieszkaj porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem.
Poleć znajomym