Poleć znajomym

Jak pozbyć się kataru u maluszka

Autor: , 20 września 2010 w Niemowlę, Komentarze (4) »

Gdy twoje dziecko ma zatkany nosek lub cieknący katar, ciężko mu oddychać. Sprawdź, jak możesz mu pomóc.

Aby oczyścić nosek wystarczy tradycyjna gruszka. Jednak, gdy mamy do czynienia z płynną wydzieliną przyda się silniejsza broń - aspirator. Usuwa on wydzielinę bez podrażniania błony śluzowej noska. Do wyboru mamy całą gamę aspiratorów, do dostania w aptekach.

Przy uporczywym katarze korzystna okaże się także inhalacja wodą morską. Rozrzedza wydzielinę, a stosowana codziennie zapobiega wysuszaniu błony śluzowej noska.

Aby zapobiec katarowi i zatkanemu noskowi, kup nawilżacz powietrza. Pomaga on utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w mieszkaniu. Dzięki niemu w nocy powietrze nie jest suche i nosek się nie zatyka. Dziecko może swobodnie oddychać. Równie dobrze możesz stosować do nawilżenia powietrza mokre ręczniki nakładane na gorące kaloryfery lub specjalne nawilżacze powietrza, które się na nie zawiesza.

Jeśli maluch nie jest przeziębiony, a tylko ma katar, wychodź z nim na spacery. Świeże powietrze ułatwia oddychanie i oczyszcza nosek. Często też wietrz pokój dziecka i dbaj o to, aby temperatura nie przekraczała w nim 20 st. w dzień i 18 st. w nocy.

Tagi: katar, przeziębienie u dzieci, katar dziecka, dziecko, niemowlę, zdrowie dziecka

Podobne artykuły:

 • Jak wychować kochające się rodzeństwo

  Jak wychować kochające się rodzeństwo

  Rodzeństwo zawsze będzie rywalizowało między sobą i zabiegało o względy rodziców. To prawda psychologiczna, której nie da wykluczyć. Możesz jednak spróbować pomóc im zostać ... Więcej »

 • Rozwój dziecka przez ruch i zabawę

  Rozwój dziecka przez ruch i zabawę

  Wszyscy dobrze wiemy, że ruch i ćwiczenia służą naszej sprawności i zdrowiu. Nie zawsze jednak myślimy, że kilkumiesięczny maluszek też może ćwiczyć. Więcej »

 • Gdy dziecko je za dużo

  Gdy dziecko je za dużo

  Wydawać by się mogło, że z problemem niejadków spotykamy się w życiu o wiele częściej niż z przypadkami dzieci, których apetyt jest zbyt duży. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości ... Więcej »

 • Katar – przyczyny, objawy, leczenie

  Katar – przyczyny, objawy, leczenie

  Z katarem nie ma żartów, kiedy tylko się pojawi, zacznij działać natychmiast. Poprawisz samopoczucie dziecka i nie dopuścisz do dalszego rozwoju infekcji. Więcej »

Komentarze

 1. ulus (Gość) 12 stycznia 2011, 16:04

  moj synek przeziębił się w wieku 2 miesięcy. miał katar, co przeszkadzało mu spokojnie jeść i spać. zaczęliśmy robić mu inhalacje - w łazience pełnej pary (trzeba odkręcic wszystkie krany z gorącą wodą), a nocą stawialiśmy mu miskę pełną wrzątku z łyżką soli morskiej przy łóżeczku. nosek się świetnie odtykał i można było usunąć katar gruszką. pomagalo tez spryskiwanie solą morską Marimer.

 2. aagaaz 28 lutego 2011, 13:04

  Ja tez używam Marimer i dodatkowo sól fizjologiczna. Poza tym dobra tez jest maść majrankowa do smarowania po noskiem dziecka.

 3. Karolinia 1 listopada 2011, 9:09

  Woda morska to ponoć najlepszy sposób na katarek. My jak dotąd używamy tylko profilaktycznie od czasu do czasu, mam nadzieję że katarki i przeziębienia nas ominą :)

 4. ania (Gość) 29 grudnia 2019, 22:33

  naszym dobrym sposobem jest po prostu stosowanie Oxalinu Baby. mamy go w domowej apteczce i pomaga zwalczać katar. jest jak krople, ale takie o postaci żelu. wystarczy jedno psiknięcie i dzięki niemu dziecko czuje ulgę. moim zdaniem o wiele lepszy pomysł niż jakieś tam inhalacje.