Poleć znajomym

Jak oswoić dziecięce lęki

Autor: , 11 października 2011 w Maluszek, Komentarze (6) »

Twój maluszek płacze, gdy widzi wanienkę z wodą? Nie chce zostać sam, bez ciebie? Boi się zasnąć? Wiele jest dziecięcych lęków. Sprawdź, jak możesz pomóc swojemu dziecku nad nimi zapanować.

Lęk przed zasypianiem

Malec płacze, gdy ubierasz go do snu; zwleka z położeniem się do łóżka; często wybudza się w nocy lub chce spać z wami - to symptomy lęku przed zasypianiem. Jeśli to możliwe pozwól dziecku spać z wami w jednym pokoju, w łóżeczku obok, a od czasu do czasu nawet razem z wami. Wykaż się zrozumieniem. Może maluszkowi śnią się złe sny, boi się ciemności lub tego, że znikniesz, spokojnie tłumacz mu, że jesteś przy nim. Gdy mówi, że przyjdą po niego strachy, spokojnie, z powagą "odczyń czary", które odpędzą złe potwory. Razem sprawdźcie każdy zakamarek pokoju, by przekonać się, że dziecku nic nie grozi. Przed sen poczekaj, aż malec zaśnie, poczytaj mu bajkę, puść spokojną kołysankę i zostaw zapalone światło nocnej lampki na wypadek, gdyby się obudził, a ciebie nie było obok.

Lęk przed rozstaniem

Dziecko rozpaczliwie czepia się twoich nóg, gdy widzi, że wychodzisz. Unika dziadków, taty i niani. Nie chce chodzić do przedszkola...

Malec bardzo cię potrzebuje, ale nie możesz stać się jego niewolnikiem. Rozstania są nieuniknione. Mów zawsze dziecku gdzie idziesz i kiedy wrócisz (nawet niemowlęciu). Porę określaj w sposób dla niego zrozumiały, np. "gdy zjesz deserek". Po powrocie poświęć czas dziecku, okazując mu jak bardzo się cieszysz, że jesteś z nim.

Lęk przed wodą

Złe doświadczenia związane z pierwszymi kąpielami lub niefortunne zanurzenie główki podczas wakacji nad morzem może sprawdzić, że malec będzie panicznie bał się wody. Gdy boi się kąpać, przez pewien czas staraj się myć go na sucho - obmywać namydloną gąbką i tylko polewać wodą do spłukania. Latem zachęć dziecko do pluskania się w dużej misce lub basenie z ciepłą wodą. W domu wspólnie urządzajcie kąpiele zabawkom. Możesz też zachęcić malca, by wszedł do wanny poprzez rozpuszczenie w wodzie kolorowych tabletek, wlanie płynu silnie pieniącego lub wspólnie puszczanie baniek w łazience.

Lęk przed zwierzętami

Zwykle taki lęk następuje na skutek urazu. Dziecko zostało ugryzione, podrapane lub zaatakowane w inny sposób. Wybierz się z malcem do zoo, opowiedz mu o różnych zwierzątkach, w jego obecności baw się z oswojonym i przyjaźnie nastawionym do dzieci psem lub kotem, ale nie zachęcaj by malec się przyłączył. Dziecko zrobi to samo, gdy poczuje się bezpieczne.

Tagi: psychologia dziecięca, zdrowie dziecka, dziecięce lęki, lęk przed zasypianiem, lęk przed rozstaniem, lęk przed wodą, lęk separacyjny, lęk przed zwierzętami

Podobne artykuły:

 • Lęk przed rozłąką

  Lęk przed rozłąką

  Lęk przed rozłąką potrafi być bardzo bolesny dla małego człowieka. W nowych okolicznościach, bez bezpiecznego otoczenia domu i rodziców, dziecko traci poczucie bezpieczeństwa i pewność. Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Dziecko z astmą

  Dziecko z astmą

  Coraz większy postęp w medycynie i lepsze leczenie, sprawia, że dzieci z astmą właściwie leczone, czują się dobrze i mają prawie normalne dzieciństwo. Nowoczesne leki pozwalają dziecku ... Więcej »

 • Tiki nerwowe u dziecka

  Tiki nerwowe u dziecka

  Jeśli zauważyłaś u dziecka mimowolny grymas na twarzy, niekontrolowany ruch mięśni barków lub kończyn dolnych, może to być znak, że maluch cierpi na tiki nerwowe. Sprawdź, jak z nimi ... Więcej »

Komentarze

 1. sysia 12 października 2011, 9:02

  moj mały płacze przez sen czasami

 2. Black_rose 17 października 2011, 11:21

  u nas najgorzej było z kąpielą na początku... ale powoli powoli oswajałam małą mówiąc do niej baaaardzo spokojnym głosem co robię, śmiejąc się do niej itp. i jakoś się udało ją do kąpieli przekonać...

 3. mamaela 17 października 2011, 14:23

  U nas teraz jest problem z zasypianiem, ale to chyba za szybko na mówienie o lękach :)

 4. Black_rose 21 października 2011, 7:07

  przez sen to się czasem wystraszy-leży spokojnie i zaczyna nagle machać rękami jakby się jej coś nagle przyśniło :/ ale nie wiem co z tym zrobić :/

 5. sysia 31 października 2011, 21:26

  black_rose mój synus ma identycznie

 6. magooszowa 8 listopada 2011, 16:39

  Black_rose u nas jest to samo. Leży spokojnie i nagle płacze a wręcz drze się w niebogłosy jakby Go ze skóry obdzierali ...