Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?
Twoje dziecko nie lubi rozstawać się ze smoczkiem? Sprawdź jakie triki mogą ci pomóc w odzwyczajaniu.
Jeżeli twój maluch naprawdę pokochał smoczek, masz przed sobą nie lada zadanie. Nie musisz się obawiać aż tak bardzo problemów ze zgryzem u swojej pociechy, no chyba że ma już ponad 3 latka, a nadal lubi sobie possać smoczka. Problem stanowi natomiast psychiczne uzależnienie od czegoś, co twojemu maluchowi daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Pamiętaj, że od pierwszych chwil życia ssanie kojarzy mu się z zaspokojeniem podstawowych potrzeb.Smoczek jest "przedłużeniem" spokojnych chwil spędzonych u piersi matki. Nie dziw się więc,że zadanie nie należy do łatwych.Nie jest jednak niemożliwe! Mamy kilka podpowiedzi, które mogą ci pomóc.
odetnij koniuszek smoczka
To sprytny trik, który zadziałał w przypadku niejednego malucha. Cała moc smoczka tkwi w tym, ze można go ssać. Gdy odetniesz koniec, jest bezużyteczny. Wytłumacz dziecku, że smoczek się zepsuł, ale jeśli bardzo chce może nadal mieć go w buzi. Najprawdopodobniej bardzo szybko straci zainteresowanie. Jeśli to nie poskutkuje, co tydzień odcinaj kolejny kawałeczek. Zwróć jedynie uwagę, żeby dziecko nie zaczęło odgryzać kawałków smoczka, bo może się zakrztusić.
zaoferuj coś zamiast smoczka
Spróbuj zaproponować dziecku coś zamiast smoczka. Coś dzięki czemu poczuje się bezpieczne. Jeśli maluch sięga po smoczek gdy kładziesz go spać, spraw mu miękki kocyk lub welurową przytulankę, które będzie mogło tulić do siebie, poczuć ciepło i miękkość. Być może nie uda się od razu odzwyczaić malucha, ale bądź konsekwentna i każdego wieczora przykładaj kocyk do policzka dziecka mówiąc jaki jest mięciutki, ciepły i miły w dotyku.
wycofuj smoczek stopniowo
Jeśli kiedykolwiek walczyłaś z jakimkolwiek nałogiem, to wiesz, że odstawienie używki z dnia na dzień jest bardzo trudne i wymaga niesamowitego samozaparcia. Podobnie jest ze smoczkiem. Spróbujcie podejść do tematu w kilku krokach. Jeżeli dziecko nie lubi rozstawać się ze smoczkiem w ciągu dnia, zaproponuj, że może go ssać jedynie w domu. Po jakimś czasie niech sięga po smoczek jedynie przed każdym snem, później tylko przed nocnym snem, wreszcie zaproponuj, żeby spróbowało przespać noc bez smoczka. Ponawiaj próby tak długo, aż dziecko się odzwyczai.
zaangażuj do pomocy autorytet
Wykorzystanie znanych postaci lub bohaterów z bajek to kolejny z trików, który może ci pomóc w odzwyczajeniu dziecka od sięgania po smoczek. Pewnego dnia, kładąc dziecko do łóżka powiedz mu, że dzisiaj w nocy przyjdzie do niego Święty Mikołaj czy Zajączek (bardzo przekonujące w trakcie świąt :)) lub inna znana twojemu maluchowi postać i zabierze smoczek dla jakiegoś maleńkiego dziecka, któremu jest bardzo potrzebny, a twojemu "dużemu" dziecku przyniesie w zastępstwie prezent. Zabierz smoczek i w nocy zostaw na łóżku prezent z kokardą i napisem "Prezent Dla Dużego (imię dziecka)". Autorytet naprawdę ma moc, musisz tylko zastanowić się, kto na twoim dziecku robi duże wrażenie!
pozwól mu się "zgubić" gdzieś w domu
Po prostu stało się!Smoczek zgubił się, przepadł i nie wiadomo gdzie jest. Ta sztuczka działa, ale możesz się spodziewać głośnej reakcji, płaczu i krzyku. Wtedy zacznijcie go razem szukać i postaraj się zaangażować wszystkie dostępne ci aktorskie umiejętności, by przekonać dziecko, że naprawdę przejęłaś się zniknięciem smoczka i zależy ci na odszukaniu. Niestety, gdy po długich poszukiwaniach okaże się, że smok naprawdę przepadł, pociesz dziecko!
Poleć znajomym