Jak oduczyć malca ssania kciuka
Ortodonci ostrzegają, że częste ssanie palca może doprowadzić do poważnych wad zgryzu (cofnięcia żuchwy) u małych dzieci. Sprawdź, co zrobić, gdy twoje dziecko notorycznie wkłada kciuk do buzi.
Dzieci lubią ssać nie tylko palce, ale też koniuszki poduszek, zabawki itp. To daje im poczucie bezpieczeństwa, poprawia nastrój, uspokaja i ułatwia zasypianie. Kojarzy się z bliskością mamy, odruchem ssania piersi i pełnym brzuszkiem. Problem na ogół z czasem mija sam, ale gdy nasz malec nie chce przestać ssać kciuka, musimy zacząć działać, jeśli nie chcemy dopuścić do powstania u dziecka tyłozgryzu.
Co możesz zrobić
- Obserwuj dziecko, aby sprawdzić, kiedy zaczyna wkładać palec do buzi. Jeśli wówczas, gdy jest zdenerwowany, przytul go, porozmawiaj z nim, pomóż w jego małych-wielkich problemach. Gdy się nudzi, daj mu jakieś zajęcie. Dzieci najczęściej odczuwają potrzebę ssania, gdy są zmęczone lub głodne, gdy się czegoś boją lub są czymś zaciekawione. Zajmij w tym czasie jego ręce. Daj mu do przytulenia np. ulubionego misia lub inną zabawkę.
Starszym dzieciom powinnaś wytłumaczyć, dlaczego nie powinny ssać palca, ale nie naprzykrzać się z nieustannym moralizowaniem. Dobrym sposobem jest zaangażowanie dziecka w rozwiązanie problemu. Niech samo znajdzie sposób, by palca nie ssać. Za takie osiągnięcie należy się nagroda.
Idź z dzieckiem do ortodonty, który zaproponuje płytkę przedsionkową (wygięty w łuk kawałek plastiku), która nie tylko chroni zgryz, ale też uniemożliwia odruch ssania kciuka. Taką płytkę może już nosić trzylatek.
A jakie wy znacie sposoby na oduczenie dziecka ssania kciuka? Liczymy, że doświadczone mamy podzielą się tymi informacjami z nowicjuszkami. Zachęcamy!
Poleć znajomym