Poleć znajomym

Jak nauczyć dziecko sprzątać

Autor: , 30 listopada 2011 w Przedszkolak, Komentarze (7) »

Bałagan to nieodłączny element dziecięcych zabaw. Ale po skończonej zabawie dziecko powinno umieć po sobie posprzątać. Podpowiadamy, jak możesz je tego nauczyć.

Już malutkie dzieci potrafią odnieść ma swoje miejsce zabawkę, chociaż nie rozumieją jeszcze sensu słowa "porządek". Za to pięciolatki już tak. Sześcio- i siedmiolatki czasami zabiorą się za sprzątanie z własnej inicjatywy, niestety zdarza się to rzadko. Ale warto zachęcać malca, by po skończonej zabawie zawsze zbierał porozrzucane zabawki i odkładał je na miejsce. I jak z każdą nauką, najlepiej skutkuje dobry przykład. Pokaż dziecku jak posprzątać. Jeśli pomożesz mu powrzucać porozrzucane klocki do pudełka, zacznie się naśladować i wkrótce zauważy, że jego działanie przynosi pożądany efekt. Zawsze pochwal dziecko po zakończonym porządkowaniu - to dobra zachęta do kolejnych wysiłków.

Zabawa w sprzątanie

Zamiana przykrego obowiązku sprzątania na zabawę to doskonały sposób na naukę. Zaproponuj dziecku, by samo wymyśliło sposób, w jaki sposób poukładać zabawki. Gdy nie ma pomysłu podsuń mu własny, np. pojemniki na zabawki niech będą bardzo głodnymi stworkami, które trzeba nakarmić - jedne pluszakami, inne klockami itp. Przy wrzucaniu zabawek do pojemników możesz imitować ich mowę : "Jestem bardzo głodny, daj mi jeść, chcę jeść klocki, jeszcze, chcę więcej klocków" itp. Na półce poukładajcie w rządku samochody, jak na parkingu przed domem. Zaparkowane będą czekały na następną podróż. nie poprawiaj i nie ulepszaj, nie przekładaj tego, co maluch sam sobie ułożył według własnego pomysłu. Nie strofuj dziecka, że samochody leżą obok pluszaków. Pozostaw mu w tej kwestii swobodę wyboru.

Nie zostawiajcie sprzątania na wieczór, bo wtedy maluch będzie zmęczony i zabraknie mu sił do robienia porządków. Najlepiej sprzątać od razu po skończonej zabawie.

Gdy malucha przytłacza nadmiar zabawek i nie potrafi ich wszystkich ogarnąć nie tylko w zabawie, ale też podczas sprzątania, część wynieś np. do piwnicy. Po kilku tygodniach wymień serię. Malec chętniej będzie się nimi bawił i łatwiej je wszystkie uporządkuje. Nadmiar przytłacza także dorosłych.

Ucz, że nie można rozrzucać zabawek po całym mieszkami, po kuchni, salonie czy przedpokoju. Ich miejsce jest w jego pokoiku lub kąciku zabaw. To azyl dziecka, rodzice też mają takie miejsca i dziecko powinno to rozumieć. Przypominaj o tym malcowi, gdy porozrzuca klocki po całym przedpokoju.

Tagi: sprzątanie, jak nauczyć dziecko sprzątać, rozwój dziecka, wychowanie dziecka

Podobne artykuły:

 • Jak nauczyć dziecko cierpliwości

  Jak nauczyć dziecko cierpliwości

  Kilkuletnie dziecko wszystko chce mieć na "już". Nie zważając na rówieśników pierwsze biegnie na huśtawkę, od ciebie wymaga natychmiastowej uwagi, włączenia teraz bajki lub podania deseru. Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Rozwój ruchowy dziecka

  Rozwój ruchowy dziecka

  Badania wykazują, że polskie dzieci są coraz mniej sprawne fizycznie i prowadzą coraz mniej ruchliwy tryb życia. Niestety, zbliżają się też do czołówki w niechlubnym rankingu najbardziej ... Więcej »

 • Jak finansowo zabezpieczyć dziecko

  Jak finansowo zabezpieczyć dziecko

  Małe dziecko to spory wydatek - pieluszki, kosmetyki, lekarstwa, ubranka i zabawki pochłaniają znaczną część domowego budżetu. Jednak dorastający i uczący się nastolatek będzie wymagał ... Więcej »

Komentarze

 1. Margolcia 30 listopada 2011, 10:55

  świetny artykuł u mnie na pewno się przyda ta podpowiedz :)

 2. Black_rose 30 listopada 2011, 11:09

  oj ja mam zamiar wychować sobie małą porządnisię :) ale najpierw się muszę solidnie za ojca zabrać ;) żeby złego przykładu nie dawał

 3. nacia1988 30 listopada 2011, 11:38

  super artykuł...a chowania zabawek znam z autopsji moi rodzice tak robili a potem jaka frajda jak coś innego przynieślik

 4. mamaela 30 listopada 2011, 18:54

  przydatne informacje ;)

 5. aga2014 1 grudnia 2011, 17:08

  tak przydatne od poczatku wpajam młodemu dbanie o porzadek ale kiedys rozbroił nas tekstem za on lubi swoje bałaganki i badz tu madrym

 6. Barbara (Gość) 8 stycznia 2012, 12:46

  Jeśli chodzi o sprzątanie to dziecko powinno czuć sie właścicielem swojego pokoju i tego co się w nim znajduje czyli "bałaganu". My z mężem kupiliśmy kolorowe literki z których ułożyliśmy na ścianie napis "pokój Bartka" (zakupiliśmy je w sklepie z dziecięcymi akcesoriami "inna bajka"). Myślę, że ciekawe konstrukcje koszy na zabawki mogą być pomocne podczas zabawy w sprzątanie np. smok zjadający klocki, może to być zwykły kosz lub taki z miękkiej gąbki z nadrukiem np. smoka.

 7. patusia 5 marca 2012, 8:59

  fajne podpowiedzi :) chowanie zabawek sie sprawdza, dziecko zdąży o nich zapomnieć i gdy znudzi się "staymi" nagle dostaje "zupełnie nowy zestaw" :) radość jest!!! prawie jak z wizyty swiętego Mikołaja :)