Poleć znajomym

Jak nauczyć dziecko cierpliwości

Autor: , 16 lipca 2012 w Przedszkolak, Komentarze (1) »

Kilkuletnie dziecko wszystko chce mieć na "już". Nie zważając na rówieśników pierwsze biegnie na huśtawkę, od ciebie wymaga natychmiastowej uwagi, włączenia teraz bajki lub podania deseru. Nauka cierpliwości i czekania na swoją kolej nie jest łatwa, ale konieczna. Sprawdź, jak możesz pomóc swojemu dziecku zrozumieć, że czasem musi poczekać.

Dla dorosłych to oczywiste - ustąpić słabszemu i mniejszemu, przepuścić czasem w kolejce, poczekać na swoją kolej lub cierpliwie oczekiwać na upragnioną nagrodę. Dla dziecka natomiast to czysta abstrakcja. Jeszcze do niedawna świat kręcił się bowiem tylko dookoła niego. Teraz musi współpracować z innymi, gdy chce mieć towarzyszy zabawy. Nie wystarczy tylko być mądrym, rozsądnym i dobrze wychowanym, trzeba być jeszcze cierpliwym. Dla niektórych maluchów to bardzo trudne, a dla niektórych wręcz niemożliwe na początku zadanie. Wiele zależy tu od ciebie.

Ucząc dziecko cierpliwości nie zapominaj też o jego potrzebach, temperamencie i wszelkich kłopotach, szczególnie tych związanych ze skupieniem uwagi i wytrwaniem w zadaniu dłużej niż chwila. Energiczne, ciekawe świata i otwarte dziecko może mieć z tym większe kłopoty niż malec spokojny, zamknięty w sobie i bardziej ceniący sobie własne towarzystwo. Ta nauka wymaga od też pokładów cierpliwości od ciebie, czasem wielokrotnego tłumaczenia "Poczekaj, zaraz dostaniesz piłkę. Jeśli nie, zabawa z dziećmi szybko się skończy, bo nie będą chciały z tobą grać". Może tu pomóc odrobina empatii - "Wyobraź sobie, jakbyś się czuł, gdy tobie kolega zabrał piłkę".

Jak uczyć dziecko cierpliwości

  • Wymagaj od dziecka kończenia rozpoczętych zadań. Gdy ogląda bajkę, niech dotrwa do końca, a nie przerywa w połowie z żądaniem "następną proszę!"

  • Podczas urodzin i innych uroczystości rodzinnych, towarzyskich, ucz dziecko, że jest gospodarzem, a zaproszeni to goście i im należą się specjalne prawa i przywileje pierwszeństwa.

  • Bądź konsekwentna i stanowcza - jeśli zaplanujecie, że idziecie do kina w niedzielę, to nie zmieniajcie terminu na sobotę, tylko dlatego, że marudzi.

  • Planuj, zapowiadaj i dotrzymuj terminów wcześniej ustalonych.

  • I pamiętaj o tym, aby zawsze pochwalić dziecko, gdy wykazało się cierpliwością w ważnym dla niego zadaniu.

Cierpliwości uczymy się przez całe życie. Im szybciej dziecko zacznie się jej uczyć, tym szybciej zdobędzie sympatię kolegów z piaskownicy, a w przyszłości poradzi sobie z sytuacjami, w których cierpliwość jest na wagę złota.

Tagi: wychowanie dziecka, wychowanie przedszkolaka, przedszkolak, złe zachowanie dziecka, cierpliwość u dzieci, psychologia dziecka

Podobne artykuły:

Komentarze

  1. askli 19 lipca 2012, 10:13

    Ehhh... chyba za kilka lat, czeka nas ciężka praca :)