Poleć znajomym

Jak liczyć tygodnie ciąży

Autor: , 18 stycznia 2011 w Ciąża i Poród, Komentarze (4) »

Jeśli nie wiemy dokładnie kiedy nastąpiło zapłodnienie, możemy obliczyć tydzień ciąży jeśli pamiętamy, w którym dniu pojawiła się ostatnia miesiączka.

Dokładnie nie da się wyliczyć w ten sposób daty zapłodnienia. W Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów liczących tygodnie ciąży, jednak nie są one precyzyjne. Ogólne zasady liczenia tygodni są następujące:

 • Lekarze liczą tygodnie ciąży od pojawienia się ostatniej miesiączki i według tego wyznaczają termin porodu, mimo, że do zapłodnienia musiało dojść podczas ostatniej owulacji, a nie miesiączki. Dlatego jeśli znasz datę poczęcia, policz dni i dodaj dwa tygodnie.

 • U kobiet o regularnych cyklach (28 dniowych), wystarczy policzyć dni od ostatniego krwawienia.

 • Ciąża trwa 38 tygodni od zapłodnienia, czyli 40 od miesiączki.

 • Kobiety o 27 dniowych cyklach powinny liczyć dni ciąży tak samo, od ostatniej miesiączki i od otrzymanej liczby odjąć 1 dzień.

 • Jeśli ma się długie cykle, 30 dniowe, powinno się liczyć tygodnie ciąży tak samo, dodając na koniec 2 dni.

Tagi: tygodnie ciąży, jak liczyć tygodnie ciąży, zapłodnienie

Podobne artykuły:

 • Bezsenność w ciąży

  Bezsenność w ciąży

  Wypoczynek i sen w czasie ciąży jest bardzo ważny dla zdrowia przyszłej mamy i jej maleństwa. Jednak wiele kobiet w ciąży miewa problemy ze snem. Jeśli dotyczy on również ciebie, poznaj ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • 33 tydzień ciąży

  Twoja macica znajduje się wysoko nad pępkiem, a Twój ośrodek równowagi zmienia się. Możesz czuć się ciężka i niezgrabna, ale do porodu już niedaleko. Zwiększone parcie na pęcherz i ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

Komentarze

 1. madziarka19 2 marca 2011, 7:55

  Ja jestem obecnie w 24 tc czyli 22 tydzień od zapłodnienia.

 2. Donia1982 17 lipca 2011, 10:15

  bardzo pożyteczne informacje, nie trzeba szukać i czytać wielu artykułów . mój lekarz oblicza mi ciążę wg ostatniej miesiączki. w ogóle nie chciał rozmawiać na temat daty owulacji.

 3. Kurczaczek (Gość) 22 grudnia 2011, 11:08

  Ja nie znam daty ostatniej miesiączki, które i tak są bardzo nieregularne.

 4. kinia (Gość) 19 marca 2013, 12:47

  To Nic ze sie nie pamieta daty ostatniej miesiaczki. Lekarz zobaczy na USG na jakim etapie jest rozwiniete dziecko.ja jestem w 18 tyg :-) I tez lekarz liczy tylko od daty ostatniej miesiaczki..
  A na USG dzidzius jest bardziej rozwiniety niz na 18 tydz.