Poleć znajomym

Jak leczyć opryszczkę

Autor: , 27 sierpnia 2013 w Mama i Tata, Komentarze (1) »

Wirusa opryszczki nie da się całkowicie usunąć z organizmu, ale przy zastosowaniu odpowiednich leków i środków zapobiegawczych, można zmniejszyć częstotliwość występowania zmian oraz ograniczyć ich nasilenie.

Leczenie objawów opryszczki jest najskuteczniejsze przy włączeniu leków dostępnych wy-łącznie na receptę, więc pojawienie się zmian, zwłaszcza jeśli zdarza się to wyjątkowo często, powinno skłonić nas do wizyty u dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Aktywność wirusa zmniejsza się poprzez przewlekłe stosowanie doustnego leku przeciwwirusowego (Heviran). Lek w określonych przez lekarza dawkach zwykle przyjmuje się przez okres dwóch tygodni, a później ewentualnie w dawkach przypominających raz na jakiś czas.

Leczenie obejmuje również zastosowanie maści zawierających acyklowir - lek działający redukcyjnie na wirusa HSV. W aptekach bez recepty dostępne są Hascovir i Zovirax. Dodatkowo, zaleca się stosowanie maści cynkowej lub innych preparatów o działaniu osuszającym. Przyśpieszą one gojenie się zmiany i zmniejszą ryzyko zarażenia osób w najbliższym otoczeniu.

Pod żadnym pozorem nie wolno przebijać pęcherzyków i zdrapywać strupków pojawiających się w ostatniej fazie gojenia. Przed i po zastosowaniu jakichkolwiek maści, należy bardzo dokładnie umyć ręce, a do osuszania miejsc objętych zmianami stosować odrębny ręcznik, najlepiej jednorazowe ręczniki papierowe.

W związku z tym, że opryszczka ma tendencję do nawracania, zwłaszcza w chwilach za-chwiania odporności, co może mieć związek z chorobą, stresem, zmianą klimatu, wyziębieniem lub przegrzaniem organizmu, przemęczeniem lub zażywaniem niektórych leków, należy zadbać o wzmocnienie układu immunologicznego (obszernie piszemy o tym tutaj).

W szczególności poleca się wzbogacenie diety o produkty obfitujące w lizynę, aminokwas hamujący namnażanie się wirusa opryszczki. Lizyna w największych ilościach występuje w produktach bogatych w białko: mięsie, jajach, rybach, soi i produktach pełnoziarnistych. Dostępna jest również w postaci suplementu – do kupienia tutaj.

Opryszczka w ciąży

Temat opryszczki wywołuje ogromne emocje wśród przyszłych mam, ale zwykle niepotrzebnie spędza im sen z powiek. Pojawienie się opryszczki po raz pierwszy w trakcie ciąży może stanowić zagrożenie dla dziecka, ale przy odpowiednim postępowaniu leczniczym, ryzyko jest minimalne. Warunkiem jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza prowadzącego, który powinien przepisać doustny lek przeciwwirusowy. Oczywiście każda mama wolałaby uniknąć przyjmowania leków w trakcie ciąży, ale w tym przypadku jest to absolutnie konieczne i niesie znacznie mniejsze ryzyko niż nieleczona infekcja.

Jeśli borykasz się z opryszczką narządów płciowych, a zmiany pojawią się przed porodem, będziesz musiała poddać się cesarskiemu cięciu, by nie zarazić dziecka przedostającego się przez kanał rodny. Ciężarnym, u których pojawiała się wcześniej opryszczka narządów płciowych, często profilaktycznie podaje się lek przeciwwirusowy w ostatnim miesiącu ciąży, by ograniczyć ryzyko pojawienia się zmian w okolicach terminu porodu.

Jeśli wiesz, że jesteś zarażona którąkolwiek odmianą wirusa opryszczki, koniecznie poinformuj o tym lekarza prowadzącego na pierwszej wizycie. Jeśli dopiero planujesz ciążę, a wirus często daje o sobie znać, lekarz prawdopodobnie zaordynuje przewlekłą kurację Heviranem, by ograniczyć ryzyko pojawienia się zmian w pierwszych tygodniach ewentualnej ciąży.

Tagi: opryszczka, opryszczka w ciąży, infekcje, wirusy

Podobne artykuły:

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

Komentarze

 1. AgaTT (Gość) 28 lutego 2019, 9:58

  U mnie najlepiej działa lek heviran, który bardzo szybko niweluje pęcherzyk i chroni przed częstym nawrotem opryszczki. A teraz jest też dostępny bez recepty, więc nie ma problemu z chodzeniem do lekarza po receptę.