Poleć znajomym

Jak fotografować dzieci?

Autor: , 12 maja 2011 w Dziecko, Komentarze (7) »

Pamięć ludzka jest zawodna, dlatego też chętnie robimy zdjęcia, by po kilku, czy kilkunastu latach przypomnieć sobie różne sytuacje. Róbmy zdjęcia swoim dzieciom przy różnych okazjach, ale i takie z zaskoczenia, będą wspaniałą pamiątką.

Kiedy fotografować?

Najlepsze zdjęcia to takie, które robimy z zaskoczenia, nie pozowane. Z resztą małe dziecko trudno jest ustawić nieruchomo. Fotografujcie więc dzieci w codziennych sytuacjach, podczas zabawy, kąpieli, przewijania, kiedy pierwszy raz siądzie samodzielnie lub też zrobi pierwszy krok. Okres wakacji to również doskonały czas na łowienie ciekawych obrazów - błękit wody, zieleń łąki, piasek stanowią doskonałe tło dla zdjęć. Robienie dobrych zdjęć jest sztuką. Jednak nie należy rezygnować, przy drobnych kłopotach. Praktyka czyni mistrza.

Jak fotografować?

Nie mówmy do niemowlaka "uśmiechnij się". Malec nie zrozumie naszego polecenia, a najprawdopodobniej zacznie się nam przyglądać i jego mina będzie raczej zasępiona. Jeśli chcemy by nasz maluszek miał zdjęcia z uśmiechem od ucha do ucha, starajcie się go rozbawić. Takie zdjęcia najlepiej wychodzą kiedy współpracują dwie osoby np. tata rozśmiesza, a mam pstryka aparatem. Nie należy robić zdjęć kiedy dziecko jest zmęczone, rozdrażnione lub też zbliża się pora posiłku. Błysk lampy może go jeszcze bardziej zdenerwować. Jeśli chcemy zrobić dziecku sesję fotograficzną ładnie go ubierzmy. Na zdjęciach najlepiej wychodzą kolory jasne, pastelowe, ewentualnie żywe np. czerwień, pomarańcz, błękit. Nie sprawdzają się kolory ciemne - granat, czerń, brąz. Uważajmy też by na ubranku nie było plam, nie będzie to ładnie wyglądało.

Jakie oświetlenie?

Dobrze ustawione oświetlenie, to wyższa szkoła jazdy. Jeśli nie mamy aparatu z autofokusem, musimy sami zadbać o dostosowanie czułości aparatu jakie panują w domu czy na dworze. Latem robimy zdjęcia o niższej czułości. Zbyt wysoka przy dużym nasłonecznieniu spowoduje, że zdjęcie będzie prześwietlone. Przy ładnej pogodzie nie ma potrzeby używania flesza.

Dobre zdjęcia wychodzą przed południem. Słońce nie świeci jeszcze intensywnie, a jest jasno. Z kolei zdjęcia robione późnym południem mają ładnie i ciepłe światło. Należy tylko uważać, by w kadrze nie znalazł się cień fotografa. Promienie zachodzącego słońca powinny padać na dziecko z boku. Kiedy na dworze jest pochmurno, to nie ryzyka prześwietlenia fotografii.

Jaka ostrość?

Nie każdy aparat potrafi ustawić automatycznie dobrą ostrość, a jeśli, to nawet często ostrość ostrość ustawiona jest nie na to, na czym nam zależy. Ostrość należy ustawić na twarz dziecka, a nie na tło czy zabawkę.

Jak kadrować?

Na zdjęciu ważne jest dziecko, jego mina, a nie kanapa czy drzewo. Zbyt dużo obiektów, wprowadzają na zdjęciu zbędny bałagan. Dlatego należy tak skierować aparat, aby unikać fotografowania tego, co dzieje się w tle. Aparat należy ustawić symetrycznie - tak by po jednej stronie nie było dużo pustego miejsca,a z drugiej wciśnięta sylwetka dziecka. Uważajcie też, by nie "obciąć" głowy ani nóżek (chyba że fotografowana jest buzia). Nie wychodzą też ładnie zdjęcia robione z góry. Najlepiej zniżyć się do poziomu dziecka.

Podpisuj fotografię

Każdą fotografię podpisuj na bieżąco. Teraz wydaje ci się, że będziesz pamiętać do końca życia kiedy było robione zdjęcie. Nic bardziej błędnego. Zdjęcia od razu podpisuj i segreguj w albumie. Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, warto każdemu założyć osobny album. Będzie to wspaniała pamiątka dla całej rodziny.

Tagi: robienie zdjęć, jak fotografować, zdjęcia dzieci

Podobne artykuły:

 • Dziecko w kolejce, czyli jak przetrwać czekanie

  Dziecko w kolejce, czyli jak przetrwać czekanie

  Czy to w supermarkecie, czy na lotnisku, twoje dziecko prawdopodobnie nie jest zachwycone, gdy trzeba bezczynnie na coś czekać. Trudno się dziwić – ty też tego nie lubisz. Zobacz, co możesz ... Więcej »

 • Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci pojawiają się wtedy, gdy malec wypróżnia się rzadziej niż dotychczas, a jego kupki są twarde. Sprawdź, jak możesz pomóc malcowi, którego dotknął ten problem. Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: GochaB

  Fajna Mama Tygodnia: GochaB

  "Życie ma to do siebie, że lubi nas zaskakiwać i pisze dla nas przedziwne scenariusze". Jak zaskoczyło Małgosię? Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: Black_rose

  Fajna Mama Tygodnia: Black_rose

  Kasia jest kolejnym z filarów starej gwardii Fajnej Mamy. Dołączyła do nas w marcu 2011 roku i mimo napiętego planu dnia, wciąż znajduje czas, by nas odwiedzać. Więcej »

Komentarze

 1. gosias 13 maja 2011, 11:38

  No niestety to nie jest takie łatwe, ostatnio mój synek miał robione przez profesionalnego fotografa zdjęcia to prawie się popłakał :) Zwylke robimy fotki z zaskoczenia, są naturlane i zabawne :)

 2. agf 13 maja 2011, 14:29

  Ja uwielbiam w ogóle robić zdjęcia, często mam przy sobie aparat. Już zastanawiam się nad "scenografiami", szukam jakichś pomysłów na zdjęcia w stylu Anne Geddes :)

 3. mikusiowa 16 maja 2011, 11:45

  U mnie zdjęciami zajmuje się mąż. Ja lubię zdjęcia z codzinne nie żadne pozowane, szykowane tylko naturalne. Zawsze zostaje miła pamiątka :)

 4. paprotka25 18 maja 2011, 21:44

  ja napewno będę robić synkowi mnóstwo zdjęć, jest to naprawde fantastyczna pamiątka :) sama mam naprawde bardzo dużo zdjęć i slajdów z dzieciństwa a większość z nich jest opisana datą żeby było widomo ile wtedy miałam :) też tak będę robić

 5. ala_83 19 maja 2011, 13:59

  Zgadzam się z wami :) Fotografowanie dzieciaków jest ciężkie, zwłaszcza gdy już wiesz jakich błędów nie popełniać. MI otworzyły się oczy jak zaczęłam podchodzi \c do tego bardziej profesjonalnie ( kurs w Akademii Fotografii dziecięcej) w końcu ktoś mi powiedział (miła pani instruktorka) , ze fotografowanie dzieci z lampa błyskową to nie jest dobry pomysł i dał kilka fajnych wskazówek : )

 6. Aga.W 22 maja 2011, 19:23

  kurcze no właśnie ja zawsze wszystkich gonie, nie robić zdjęć maluchom z lampą błyskową. szkoda zdrowych oczu dla ładnych zdjęć. swojemu absolutnie nie pozwolę robić z lampą.
  uwielbiam robić zdjęcia i aparat mam zawsze w torebce, ale dzieciaczkom koniecznie bez lampy.

 7. Lolimaa 6 czerwca 2011, 0:39

  Dzieci to niesamowicie wdzięczni modele. Uwielbiam fotografować - zawsze mam ze sobą aparat :)