Poleć znajomym

Jak finansowo zabezpieczyć dziecko

Autor: , 25 czerwca 2012 w Maluszek, Komentarze (1) »

Małe dziecko to spory wydatek - pieluszki, kosmetyki, lekarstwa, ubranka i zabawki pochłaniają znaczną część domowego budżetu. Jednak dorastający i uczący się nastolatek będzie wymagał jeszcze większych nakładów finansowych. Już dziś zatem zacznij oszczędzać na przyszłość i na naukę swojej pociechy. Podpowiadamy, jak możesz inwestować.

Do wyboru masz wiele sposobów oszczędzania. Możesz lokować pieniądze na konto w banku (ale to najmniej zyskowna forma, chociaż najprostsza) lub wykupić polisę posagową, ubezpieczenie na życie z funduszem lub fundusz inwestycyjny. Najważniejsze, abyś razem z ojcem dziecka zastanowiła się, ile możesz miesięcznie przeznaczyć na tego typu inwestycję. "Ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka", dlatego nie warto zwlekać z rozpoczęciem oszczędzania. Im szybciej zaczniecie to robić, tym większy będzie z tego zysk i tym mniejszy uszczerbek dla domowego budżetu.

Fundusze akcyjne

Zbierając pieniądze na edukację dziecka możesz też inwestować w fundusze akcyjne (wówczas co najmniej 66% naszych pieniędzy gra na giełdzie). Co prawda giełda bywa ryzykowna, ale w długim przedziale czasowym jest bardzo korzystna, ponieważ wahania cen akcji równoważą się przez lata.

Programy edukacyjne

Bardzo dobrym zabezpieczeniem przyszłości dziecka są programy edukacyjne, czyli oszczędzanie na jego naukę. Oferują je m.in. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Decydując się na nie, wybierajcie te z pierwszej piątki-szóstki. Miejsca te dają gwarancję dobrego zysku na przyszłość, gdyż pokazują jak dobre wyniki miała dana firma w ciągu ostatnich trzech lat. Przystępując do programu sami decydujemy, kiedy dziecko otrzyma pieniądze oraz to jak je inwestować. Jest jednak warunek - to okres minimalny, zazwyczaj od 4 do 8 lat, w którym musimy uczestniczyć w programie.

Polisa posagowa

To najczęściej wybierana opcja, bo jednocześnie odkładamy pieniądze na naukę i ogólne potrzeby dziecka. To ubezpieczenie, które gwarantuje dobry start w dorosłe życie. Po osiągnięciu przez dziecko określonego wieku (najczęściej pełnoletności) polisa zapewnia mu wypłatę ubezpieczenia w formie jednorazowej lub miesięcznej.

W różnych towarzystwach polisa ta nosi różną nazwę (najważniejsze, aby towarzystwo posiadało wydaną przez Ministerstwo Finansów licencję, która zezwala na sprzedaż tego typu polis!). Zasady są proste: trzeba systematycznie wpłacać zadeklarowaną kwotę przez kilka lat (zwykle nie mniej niż pięć, ale im dłużej, tym wyższa suma jest później wypłacana). Pieniądze wypłacane są dorosłemu dziecku, albo nastolatkowi na czas nauki w szkole średniej (od 15 lat). Zaletą tego typu polis jest to, że fundatorem może zostać nie tylko rodzic, ale np. dziadek, chrzestna, bogaty wujek czy zaprzyjaźniona z rodziną, ale niespokrewniona osoba.

Gdy decydujesz się na taką polisę, sprawdź:

 • czy gdy ty nie będziesz w stanie dalej opłacać polisy, towarzystwo ubezpieczeniowe deklaruje przejęcie tego obowiązku, czy też po dojściu dziecka do pełnoletności wypłaci tylko gwarantowaną sumę,
 • istnieje możliwość wykupienia dodatkowej opcji do ubezpieczającej dziecko na wypadek nieszczęśliwego wypadku lub długotrwałej choroby (czy będzie mu wcześniej wypłacana renta).

Ubezpieczenie na życie

Polisa chroni twoje życie, a przy wykupie dodatkowej opcji, także zdrowie. Wpłacane pieniądze są pomnażane i zostaną ci wypłacone w całości lub w ratach po dłuższym okresie oszczędzania. Jest to zwykle tzw. III filar emerytalny, ale w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych możesz zawrzeć umowę umożliwiającą ci wycofanie części zgromadzonych pieniędzy, np. po 10 latach, gdy będziesz potrzebowała dodatkowych pieniędzy na studia dziecka lub zakup potrzebnego mu sprzętu.

Pamiętaj jednak, że tego typu ubezpieczenia nastawione są na wieloletnie, systematyczne gromadzenie pieniędzy, które mają zapewnić przede wszystkim tobie godziwe życie, gdy już nie będziesz pracowała. Korzyścią dla dziecka może być to, że nie będzie cię już musiał wspomagać i że właśnie je wskażesz jako osobę "uposażoną", która w dalekiej przyszłości otrzyma zgromadzone przez ciebie, ale niewykorzystane pieniądze.

Ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym

To rodzaj ubezpieczenia na życie, ale bardziej nastawiony na pomnażanie powierzonego przez ciebie kapitału. Jest on korzystniejszy, jeśli gromadzisz pieniądze z myślą o potrzebach dziecka. Masz bowiem swobodny dostęp do pieniędzy już po 2-4 latach od rozpoczęcia oszczędzania. Możesz wypłacić potrzebną kwotę, bez zrywania umowy. Im jednak później to zrobisz, tym większy kapitał zgromadzisz. To ty, a nie dziecko jesteś dysponentem pieniędzy, dlatego nie musisz czekać, aż skończy 18 lat.

Jak wybierać

Najlepiej mieć kilka polis i to nie w jednym, ale dwóch lub trzech towarzystwach. Od twojej sytuacji rodzinnej i zawodowej zależy, która polisa będzie priorytetem.

Ubezpieczenie na życie powinna posiadać każda osoba, a zwłaszcza ta, która jest jedynym żywicielem rodziny. Polisa posagowa może być finansowana wspólnie, przez dziadków, rodziców, chrzestnych, ale tylko jedno będzie figurowało w dokumentach - najkorzystniejsze warunki otrzyma matka dziecka. Fundusz inwestycyjny to polisa, której zalety docenią zwłaszcza rodzice kilkorga dzieci, swobodnie bowiem mogą decydować, ile pieniędzy przeznaczą na potrzeby każdego z nich.

Tagi: jak finansowo zabezpieczyć dziecko, fundusze akcyjne, polisa posagowa, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie dziecka, pieniądze na naukę, oszczędzanie na dziecko

Podobne artykuły:

 • Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Każdy ma jakiś pomysł na to, jak zapewnić dziecku szczęście. Dla jednych to wczesne lekcje języków obcych, dla innych szeroko komentowane bezstresowe wychowanie. A co na to nauka? Więcej »

 • Utalentowany malec Jak rozpoznać, że dziecko jest uzdolnione?

  Utalentowany malec
  Jak rozpoznać, że dziecko jest uzdolnione?

  Jeżeli twoja pociecha bardzo szybko zaczęła mówić, świetnie radzi sobie z układankami lub wykazuje ponadprzeciętną koordynację ruchową - bądź czujna. Być może masz w domu utalentowane ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Iksowate kolana

  Iksowate kolana

  Iksowate kolana to wada, która często występuje u dzieci, zwłaszcza u przedszkolaków. Nieleczona może doprowadzić do deformacji pięty i bocznego skrzywienia kręgosłupa. Więcej »

Komentarze

 1. Kornelia1 23 września 2016, 19:01

  Jak finansowo zabezpieczyć ddziecko? Mi się udało, ale udało by mi sie zarobić (prowwadzę biznes), zaoszczędziłam trochę na podatków z pomoca poradnikow z http://fabrykawiedzy.com/finanse.html . I za jakeis 16 lat moze wystarczy na studia ;) ALbo chociaz rok