Poleć znajomym

Jak działa pigułka "dzień po"?

Autor: , 22 stycznia 2015 w Przed ciążą, Komentarze (24) »

Zgodnie z zarządzeniem Komisji Europejskiej tak zwana Pigułka "dzień po" ma być w krajach należących do Unii sprzedawana bez recepty.

Pigułka „dzień po”, znana także jako „antykoncepcja awaryjna” lub „antykoncepcja doraźna”, zapobiega zajściu w ciążę. Jest przydatna nie tylko wtedy, gdy poniosły was emocje i w miłosnym uniesieniu zapomnieliście się zabezpieczyć, ale również wtedy, gdy inne metody antykoncepcji, np. prezerwatywa, zawiodły. Tabletki „po” zawierają dużą dawkę hormonów, takich jak estrogen i/lub progestagen (w Polsce dostępne są tabletki zawierające dużą dawkę lewonorgestrelu - pochodną progesteronu).

Jeśli pigułka zostanie zażyta przed owulacją, zahamuje jej wystąpienie, a tym samym zapobiegnie zajściu w ciążę. Natomiast jeśli zostanie przyjęta w późniejszej fazie cyklu, już po owulacji, zagęści śluz i utrudni plemnikom przedostanie się do komórki jajkowej, a także uniemożliwi jej zagnieżdżenie się w macicy. Najpóźniej pigułkę „po” można przyjąć 5 dni po stosunku, jednak tabletka ma największą skuteczność, jeśli zostanie zażyta do 24 godzin po współżyciu.

Po tym zarządzeniu w mediach trwa spór pomiędzy różnymi grupami społecznymi, czy taka pigułka powinna być dostępna bez recepty i to dla każdego.

Warto zaznaczyć, że pigułka „po” nie jest środkiem wczesnoporonnym, ponieważ nie usuwa istniejącej już ciąży. Wręcz przeciwnie - hormony zawarte w tabletce będą podtrzymywały istniejącą ciążę.

Należy też pamiętać, że ze względu na bardzo dużą dawkę hormonów, którą zawiera tabletka „po”, oraz działania niepożądane, jakie mogą po niej wystąpić m.in. nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy, rozregulowanie cyklu, nie może to być jedyna metoda antykoncepcji, a wyłącznie rozwiązanie awaryjne stosowane w wyjątkowych sytuacjach.

A jakie jest Wasze zdanie drogie nam czytelniczki FM? Czy jesteście za, czy też przeciwko, i dlaczego.

Tagi: pigułka "dzień po", antykoncepcja, niechciana ciąża

Podobne artykuły:

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

Komentarze

 1. przeciwniczka (Gość) 22 stycznia 2015, 15:04

  Zdecydowanie przeciw! Jak można pisać, że tabletka ta nie ma działania wczesnoporonnego. Skoro piszecie, że nie dopuszcza do zagnieżdżenia, to znaczy, że jajeczko jest już zapłodnione czyli POWSTAŁO NOWE ŻYCIE, które się zabija właśnie tą "cudowną tabletką".
  Nie spodziewałam się takich bzdur na stronie fajnamama.pl. Czy kochająca mama zabije swoje dziecko?
  Lepiej dawać kobietą tabletki niż uczyć odpowiedzialności za swoje postępowanie tak?

 2. Kasisko (Gość) 22 stycznia 2015, 15:12

  Zgadzam się w 100 % z komentarzem przeciwniczki :)

  Świat schodzi na psy. Ludzie przestają myśleć i dają sobie prać mózgi...

 3. Natalia Meler 23 stycznia 2015, 10:32

  Opis tabletki jaki podałam jest zgodny z opisem zawartym na stronie Ministerstwa Zdrowia. Pragnę zaznaczyć, że artykuł nie jest promowaniem zażywania tego typu tabletek. Ma on jedynie opisać ich działanie. Jeżeli chodzi czy jest on wczesnoporonny czy nie. To w artykule jest opisane, że taka pigułka nie dopuszcza do owulacji, więc nowe życie jeszcze się nie "zagnieździło".

 4. dn (Gość) 25 stycznia 2015, 16:21

  "Jest przydatna nie tylko wtedy, gdy poniosły was emocje i w miłosnym uniesieniu zapomnieliście się zabezpieczyć, ale również wtedy, gdy inne metody antykoncepcji, np. prezerwatywa, zawiodły."

  Czy to nie promowanie autorko?

 5. uzywac ale z glowa (Gość) 26 stycznia 2015, 22:21

  "Jeśli pigułka zostanie zażyta przed owulacją, zahamuje jej wystąpienie, a tym samym zapobiegnie zajściu w ciążę. Natomiast jeśli zostanie przyjęta w późniejszej fazie cyklu, już po owulacji, zagęści śluz i utrudni plemnikom przedostanie się do komórki jajkowej, a także uniemożliwi jej zagnieżdżenie się w macicy."

  Pigułka ta działa tak samo jak inne metody antykoncepcji hormonalnej-tabletki czy wkładka wewnątrzmaciczna- lecz zawiera zwiększoną ilość hormonów.

 6. słoneczko (Gość) 1 lutego 2015, 20:51

  Jeśli dojdzie do zapłodnienia to ta pigułkach nie pozwoli zagniezdzić sie juz powstałemu życiu wiec jest to pigułka WCZESNOPORONNA. Autorko jeśli piszesz na jakiś temat to sprawdź informacje na ten temat przynajmniej w dwóch miejscach. Inaczej lepiej nie pisz!

 7. Ananas 3 lutego 2015, 13:55

  Wielkie halo teraz o tą pigułkę, a przecież jest już tyle lat w PL dostępna, jak któraś kobieta była zdeterminowana to ją zdobyła, tyle tylko, że po kieszeni jej poszło na szybką, prywatną wizytę u gina. A co to fajnamama.pl ma pisać tylko o metodzie kalendarzyka? :D to ograniczanie treści i zamykanie się w jakimś prokatolickim światku, to jest serwis ogólnokrajowy, nie polityczny, nie religijny więc może sobie pisać o wszystkim, nawet może pisać bzdury. :)

 8. popierająca (Gość) 4 lutego 2015, 10:42

  Jeśli się kobieta na to decyduje to przecież świadomie. Drażnią mnie te teksty, że jaka kochająca matka zabije swoje dziecko. Nie wychodźmy z założenia, że wszystkie kobiety są kochające i skoro nie jest w ciąży to nie jest przecież matką :D Ja dwa razy musiałam zastosować tę tabletkę- trzy i rok temu. I nie musiałam iść prywatnie do gina bo receptę wystawiła mi lekarka dyżurująca w nocnej przychodni :D Nawet dentysta mógł wystawić receptę na to :)

 9. ktoś (Gość) 4 lutego 2015, 18:04

  no to w takim razie te kobiety które zażywają tabletki co miesiąc zabijają nowe życie? No weźcie się opanujcie z takimi komentarzami

 10. ona (Gość) 24 lutego 2015, 17:06

  Jeśli dojdzie już do zapłodnienia, pigułka podtrzyma tą ciążę! Jak zwykle głosu sprzeciwu od ludzi, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia. Tak się składa, że po zażyciu tej tabletki jestem w ciąży, więc coś mnie trafia jeśli ktokolwiek nazywa tę tabletkę wczesnoporonną.

 11. mama.aniolka85 9 września 2015, 23:58

  ja jestem ZA - a komórka zapłodniona i tak ma ok. 30% szans na odpowiednie zagnieżdżenie się, jak ktoś nie planuje ciąży lepiej żeby wziął tabletkę... jego wybór!

 12. mwoleyko 24 listopada 2015, 12:33

  Jestem przeciw - nie zgadzam się z usuwaniem w żadnej postaci.

 13. Wiaderko 15 stycznia 2016, 11:56

  Sądzę, że jak dziecko ma żyć w jakiejś patologi, albo w braku miłości, to lepiej niech to jajeczko zapłodnione zostanie usunięte. Natomiast jestem zwolenniczką, że trzeba być odpowiedzialnym za własne czyny

 14. Tuti 25 stycznia 2016, 23:04

  Ja również byłam zmuszona do zastosowania tabletki, że względu na to iż nie truję się tabletkami anty, a prezerwatywa zawiodła... Nie wyobrażam sobie zajście w ciążę w 2msc po operacji przepukliny i rozstepu mięśnia prostego. Chyba chirurg urwał by mi głowę, a mi popekaly by szwy na mięśniach. do przeciwniczek czytajcie proszę ze zrozumieniem 😀 jeśli pisze ze niepozwala na zagnieżdżane w komórce jajowej tzn. Że życia jeszcze nie ma bO się nie zagnieżdżilo... Tak? Czy nie tak?! Jestem zadowolona z tego ze jest dostępna taka opcja dla mnie uratowała zdrowie.

 15. maksym147 23 maja 2016, 9:18

  uwazam ze pigulka jest potrzebna tylko w przypadku gwaltu

 16. Jennifer.v 30 lipca 2016, 15:04

  Kiedy byłem w potrzebie pomocy finansowej, skontaktowałem Calvin finansowe kredytu mieszkaniowego dla kredytu ZL790,000 i dostałem pożyczkę trzy dni po zatwierdzeniu bez stresu, jeśli jesteś w potrzebie biznesu, pożyczki osobiste lub jakiejkolwiek kredytu, proszę skontaktować się Calvin finansowe kredytu mieszkaniowego poprzez ich adres e-mail: (calvinfinancialloanhome@outlook.com) Tel: (+1) 501-404-7495 lub strona internetowa: http://calviinfinancialloanhomes.bravesites.com

 17. natka889 19 sierpnia 2016, 15:06

  Dziewczęta nawet nie wiecie ile kobiet zażywa te tabletki...

 18. gosia (Gość) 15 września 2016, 20:42

  Każda tabletka szkodzi po czasie lekarze będą mieć nowe pacjentki czyli was po zazywaniu tabletek! My stosujemy jedyny nie szkodliwy sposób kalendarzyk i guma raszta jest szkodliwa! Tak nam doradził ginekolog przy jednym z badań bo partner jest zawsze przy każdym badaniu ginekologicznym krocza i wspierał porody bo nie jestem zacofana by wstydzić się osoby najbliższej. Do tego jest to nasze zabezpieczenie przed z bocznym ginekologiem bo tacy się trafiają jak u tej pacjentki. .Pacjentka była na fotelu. Ginekolog rozpiął rozporek - Fakt !!!

 19. sto.club 7 listopada 2016, 13:01

  takie tabletki powinny być na receptę...

  http://bit.ly/2fg0YoN

 20. Carlita 18 kwietnia 2017, 16:46

  Przecież tabletka po nie działa poronnie. Jedynie uniemożliwia plemnikom dostanie się do komórki jajowej.
  __________
  http://alltrans.pl/

 21. onamiki 29 sierpnia 2017, 13:20

  Powinny być bez recepty. Nie wierzę, że ktoś by to łykał zamiast zwykłych pigułek. Jak juz to niech to jakoś ewidencjują, żeby nie dało się przekroczyć danej dawki i tyle.

 22. zosiasamosiaxyz 18 marca 2018, 22:38

  komentarz*Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę?
  Chcesz spalić zbędny tłuszcz?
  Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie?
  Chcesz stać się prawdziwą bestią?
  Chcesz stać się sławny i bogaty?
  Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie?
  Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz…
  Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!!
  Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl
  Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody!
  PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę!
  Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl
  PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę!
  Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

 23. MiniMouse 20 lipca 2018, 22:59

  Fajna sprawa z tymi pigułkami, że można kupić bez recepty ;) Jedyne co mnie zadziwia to cena....ostatnio robiłam małe rozeznanie i w aptece bez recepty ok 170 PLN, a z receptą zapłaciłam coś ok 100 PLN, co więcej receptę wypisał mi lekarz rodzinny, więc dziewczyny jeśli jest na to czas to warto śmignąć choćby do lekarza rodzinnego po receptę, jeśli czasu nie ma to miła alternatywa, że nieco drożej ale można jeszcze ratować sytuację ;)

 24. Solstafir 23 lipca 2018, 9:47

  myśle że trzeba wypróbować