Poleć znajomym

Jak docenić sukces dziecka?

Autor: , 24 sierpnia 2012 w Dziecko, Komentarze (2) »

Nie pozwól, by sukcesy twojego dziecka nie zostały przez ciebie dostrzeżone. Chwal, nagradzaj i motywuj do dalszej pracy!

Twoja pociecha przyniosła "6" ze szkoły? Zdała trudny test, odniosła sportowy sukces podczas międzyszkolnych rozgrywek czy od jakiegoś czasu pomaga w matematyce słabszemu koledze? Pokaż, że jej wysiłek i dokonania nie umykają twojej uwadze! Tylko tak dasz sygnał dziecku, że to, co robi jest potrzebne oraz istotne dla ciebie i rodziny. Twoja pozytywna reakcja da mu znak, że warto dać coś więcej z siebie! Mamy kilka podpowiedzi, które pomogą ci w docenieniu dziecka.

słowa, słowa, słowa

To nieprawda, że słowa to tylko słowa. Mogą unieść aż po same chmury albo odwrotnie, pchnąć w czarną, pesymistyczną czeluść. Pamiętaj, że z perspektywy dziecka słowa dorosłego naprawdę się liczą. Dlatego też nie skąp ich swojemu dziecku i powiedz, jak bardzo cenisz to, co zrobiło, jak dobrze się spisało i jak ci zaimponowało. Nie obawiaj się, że mówiąc jakie jest wyjątkowe, rozpieścisz je i zepsujesz. Twoja w tym głowa, by chwalić wtedy, gdy jest ku temu okazja. Pochwała, a nie czcze komplementy sprawią, że będzie rosło pewne swoich umiejętności i równie chętne do obdarowywania innych dobrym słowem.

daj mu to co lubi

Sama wiesz najlepiej co lubi twoje dziecko. Może przepada za twoimi babeczkami z budyniem, wspólnymi wypadami do kina lub jest zapalonym kolekcjonerem? Jeśli zasłużyło swoim zachowaniem lub osiągnięciami na uznanie, zrób coś specjalnie dla niego i zadbaj, by naprawdę wiedziało, że ta rzecz, ta chwila jest dedykowana właśnie jemu. Niech to nie będzie coś przypadkowego lub coś zrobione przy okazji. Zaplanuj wszystko jak należy, a gdy będziesz gotowa powiedz, że je doceniasz i dlatego, specjalnie dla niego przygotowałaś to i to. Niech poczuje się z siebie dumne! A jeśli kolekcjonuje samochodziki, to po prostu spraw mu nowy do kolekcji!

podaruj mu wspólny czas

Poszukaj w głowie wspomnień z dzieciństwa. Być może dotyczą jakiejś zabawki, ale na pewno większość z nich, tych naprawdę ważnych, dotyczy czegoś, co wspólnie zrobiłaś z kimś z rodziny. Może były to owe "feralne" wakacje, podczas których ciągle padało, więc czas spędziliście w pokoju grając w coś, objadając się słodyczami i zaśmiewając do rozpuku? A może ta chwila, kiedy tata wziął cię na kolana i postanowił nauczyć swoją 8-latkę prowadzić samochód? A może pączki smażone wspólnie z babcią? To właśnie te chwile są tym, co najbardziej się liczy i kształtuje nasz świat. Pomyśl jaką chwilę mogłaby podarować swojemu dziecku. Może zaproponujesz mu jakieś nowe doświadczenie? Zabierzesz w nieznane wam obu miejsce, które wspólnie odkryjecie? Zabierzesz na jakieś ciekawe warsztaty? Pomysłów jest mnóstwo! Niech to będzie tylko wasz czas!

wysłuchaj

Słowa pochwały są bardzo ważne. Ale równie ważna jest rozmowa i wysłuchanie swojego dziecka. Powstrzymaj się od słów oceny, krytyki i proponowania innych rozwiązań. Nie mów co ty.., jak ty.. i gdybyś to ty. Pozwól dziecku mówić o swoim sukcesie! Zapytaj jak udało mu się tego dokonać, jak się wtedy czuło, ile pracy je to kosztowało. Niech zwerbalizuje swoje dokonanie. Skromność to cenna cecha, ale nie można całe życie umniejszać sobie! Im wcześniej się tego nauczy, tym szczęśliwsze będzie rosło.

potraktuj je jak dorosłego

Twoja nastoletnia córka lub syn zarobili pierwsze pieniądze? Bądź dumna, mamo! Pochwal i zachęć do następnych wysiłków. A w nagrodę podaruj juniorskie konto, które będzie jedną z pierwszych lekcji w temacie własnych finansów. Dla wielu dzieci potraktowanie ich "jak dorosłego" to dowód, że dobrze się spisali. Wykorzystaj ten sposób, by docenić dziecko i sprawić, by poczuło się ważne.

Tagi: docenianie, poczucie wartości, sukces

Podobne artykuły:

 • Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Każdy ma jakiś pomysł na to, jak zapewnić dziecku szczęście. Dla jednych to wczesne lekcje języków obcych, dla innych szeroko komentowane bezstresowe wychowanie. A co na to nauka? Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Jak odpowiednio motywować dziecko

  Jak odpowiednio motywować dziecko

  “Posprzątaj w końcu w pokoju”, „Nie skacz na łóżku”, “Bądź milszy dla siostry” - nie masz przez przypadek wrażenia, że jedyne słowa, jakie kierujesz do swojego dziecka to nakazy ... Więcej »

 • Jak finansowo zabezpieczyć dziecko

  Jak finansowo zabezpieczyć dziecko

  Małe dziecko to spory wydatek - pieluszki, kosmetyki, lekarstwa, ubranka i zabawki pochłaniają znaczną część domowego budżetu. Jednak dorastający i uczący się nastolatek będzie wymagał ... Więcej »

Komentarze

 1. Syska 26 sierpnia 2012, 16:46

  Mysle ze nie ma co przechwalac dziecko za byle pierdołe. Czasmi rodzice czy tez dziadkowie tak robia i dziecko oczekuje pochwały i nagrody za postawienie prostej kreski na kartce. Jesli chcemy dziecko naprawde docenic musimy byc pewni ze jest za co. Mysle ze nagroda moze byc posłanie na jakis kurs rozwijajacy dany talent lub jakas nagroda materialna, wyjscie do kina czy do teatru :)

 2. Roksi (Gość) 13 maja 2014, 11:15

  Dziecko powinno być chwalone, ale nie rozpieszczone. Ja swoje nagradzam je, kiedy na to zasługuję, ale przy pierdołach typu jaki "ładny rysunek namalowałaś" opadają mi ręce, dla mnie to nie jest istotne. Swoją córkę poślę do prywatnej podstawówki Aurus, szkoły dwujęzycznej, tam będzie mogło się wykazać i zbierać moje pochwały :)