Poleć znajomym

Impulsywne zachowania u dzieci

Autor: , 7 stycznia 2013 w Dziecko, Komentarze (0) »

Zanim zaczniesz strofować i prawić kazania, upewnij się, czy przypadkiem zachowania twojego dziecka nie są skutkiem nieumiejętności kontrolowania własnych zachowań.

Notorycznie dominuje rozmowę, zabiera cudze zabawki, nie czeka na swoją kolej - taka lista "niepoprawnych" zachowań wśród dzieci w każdym wieku jest nieskończenie długa. A ty rodzicu tłumaczysz, zabraniasz, upominasz i za wszelką cenę próbujesz nauczyć dziecko właściwego postępowania. Czy takie dzieci są "złe", czy tylko nie potrafią opanować sił, które pchają je do takich nieodpowiednich zachowań? Wierzymy, że druga opcja jest poprawna, a wszystkiemu winna nieumiejętność kontrolowania się i działanie pod wpływem impulsu. A jak nauczyć dziecko postępować właściwie? Mamy kilka sugestii.

kontrolowanie impulsów

Impuls ma często wielką moc, która determinuje ludzkie zachowanie. Ulegają mu zarówno dzieci, jak i dorośli. Wystarczy, że spojrzysz do swojej szafy Droga Mamo, a z pewnością znajdziesz tam ubrania kupione za sprawą takiego właśnie głosu, który podpowiedział ci nieroztropnie, by dokonać niekontrolowanego zakupu. Jeśli nawet dorosłym ciężko panować nad takim zachowaniem, to co dopiero dzieciom?

W przypadku dzieci sprawa jest o tyle trudniejsza, że nie zdają sobie sprawy z tego, czym jest impulsywne zachowanie. Po prostu coś je gna, by zrobić to lub to, i przechodzą do działania. W uczeniu jak kontrolować zachowanie, musisz uświadomić dziecko, czym jest impuls. W rozmowie postarajcie się rozłożyć na czynniki pierwsze jakieś wybrane zachowanie dziecka, które wymknęło się spod kontroli. Co do niego doprowadziło? Jaki był początek? Co zdenerwowało dziecko, albo zachęciło do takiego działania? Jeśli uda wam się "wyłowić" siłę, która sprawiła, że maluch niestosownie się zachował, powiedz mu, że taki impuls ma dużą moc i sprawia, że człowiek popełnia wtedy różne błędy, bo nie myśli i nie decyduje tak jak powinien.

podpowiedzi, pomysły

Zwrócenie dziecku uwagi na złe zachowanie, nie wniesie wiele w kwestii poprawy. Omawiając zaistniałą sytuację lub konflikt, poinstruuj dziecko jakie jego zachowania są pożądane, a jakie nie. Postaraj się zainspirować je do podania kilku alternatywnych zachowań. Jeżeli na przykład dziecko z uporem przerywa ci rozmowę i głośno zwraca na siebie uwagę, najpierw stanowczo powiedz mu, że takie zachowanie nie jest akceptowane, a potem wspólnie omówcie, jak można poprawnie się zachować w danej sytuacji (poczekać aż rozmowa się skończy, zasygnalizować chęć wypowiedzi ciałem, przeprosić i wtrącić się do rozmowy). Takie przykłady omawiane "na sucho" rozbudowują repertuar zachowań.

przykład zamiast kazania

Zachowanie dziecka wymyka się ogólnie przyjętym standardom? Wskaż je, stanowczo powiedz dziecku, że jest ono nieodpowiednie i pokaż/podaj dobry przykład. Ale wszystko rób w krótkich, informacyjnych zdaniach. Nie rozwlekaj się, nie praw morałów i kazań, nie uciekaj się do skomplikowanych metafor i innych werbalnych zabiegów. Im dłużej będziesz suszyć dziecku głowę, tym szybciej przestanie cię słuchać. Każdy z nas potrzebuje czas na "przetrawienie" informacji i wprowadzenie jej w życie. Niech twoje nauki nie będą ciężkostrawne. Komunikat ma być krótki i treściwy.

powtórki

Nauczenie dziecka, że najpierw powinno pomyśleć, a potem działać, to długotrwały proces. Jeśli sądzisz, że wystarczy powiedzieć raz i po problemie, porzuć takie optymistyczne wizje. Poskramianie impulsywnych zachowań wymaga ciągłego przypominania słów "Myśl, później działaj!". Nawet podczas zabaw z dzieckiem czy codziennych czynności możecie ćwiczyć tą zasadę. Skłaniaj dziecko do opowiedzenia ci co robi, co chce zrobić, jak będzie to robić, jak inaczej można to zrobić - w ten sposób z czasem nauczy się zaprzęgać do akcji myślenie, a coraz rzadziej kontrolę nad nim będzie miał impuls.

Tagi: niekontrolowane zachowanie, impulsywne zachowanie, kontrola zachowania

Podobne artykuły:

 • Nagłe zmiany nastroju Dziecko 9-12 lat

  Nagłe zmiany nastroju
  Dziecko 9-12 lat

  Niektórzy rodzice mówią, że dzieci wchodzące w wiek dojrzewania dzieci potrafią być o wiele nieznośniejsze niż humorzaści nastolatkowie. Dużo w tym prawdy. Sprawdź dlaczego. Więcej »

 • Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci

  Zaparcia u dzieci pojawiają się wtedy, gdy malec wypróżnia się rzadziej niż dotychczas, a jego kupki są twarde. Sprawdź, jak możesz pomóc malcowi, którego dotknął ten problem. Więcej »

 • Lęki u dzieci

  Lęki u dzieci

  Ciemność, wysokość, pająki i inne- to tylko stereotypowy przykład źródeł dziecięcych lęków. Jak pomóc dziecku okiełznać strach? Mamy kilka wskazówek. Więcej »

 • Mały buntownik - Jak radzić sobie z oporem dziecka?

  Mały buntownik - Jak radzić sobie z oporem dziecka?

  Moment, w którym dziecko patrzy ci w oczy i mówi „Nienawidzę cię” albo „Nie zmusisz mnie”, potrafi rozedrzeć serce i nerwy na strzępy. Nie jesteś sama. Chyba każda mama prędzej czy ... Więcej »

Komentarze