Poleć znajomym

Iksowate kolana

Autor: , 31 sierpnia 2011 w Przedszkolak, Komentarze (5) »

Iksowate kolana to wada, która często występuje u dzieci, zwłaszcza u przedszkolaków. Nieleczona może doprowadzić do deformacji pięty i bocznego skrzywienia kręgosłupa.

Aby sprawdzić, czy twoje dziecko ma koślawe nóżki połóż go na plecach ze złączonymi kolanami. Gdy odległość między kostkami wewnętrznymi stóp przekracza 5 cm to znak, że malec ma wadę. Jeśli odległość wynosi 3-5 cm możesz być spokojna. To tak zwana koślawość fizjologiczna, nie wymagająca leczenia.

Przyczyny koślawości nóżek są różne. Może być to wada wrodzona lub pozapalna, jako pozostałość po przebytym zapaleniu kości. Może też być wynikiem zaburzeń neurologicznych. krzywicy lub przeciążenia kończyn dolnych, gdy dziecko jest otyłe. Stopa może się również wykoślawić, gdy malec nosi nieodpowiednie buty, które nie utrzymują stopy w odpowiedniej pozycji.

Nieleczona koślawość przenosi się do góry, gdyż dziecko musi zachować pionową postawę ciała. Deformacji ulega najpierw pięta, następnie kolanka, a także kręgosłup malca. Dziecko chodzi niezgrabnie, meczy się przy bieganiu, nie potrafi skakać.

Jak zlikwidować wadę

Przede wszystkim u dziecka otyłego trzeba zlikwidować nadwagę i ograniczyć zabawy w pozycji pionowej. Dziecko powinno nosić odpowiednie obuwie, zapewniając stopie stabilność, czasami konieczna jest specjalna wkładka. Maluch nie powinien też siadać na piętach, gdyż powoduje to jeszcze większe koślawienie kolan. Zalecane jest natomiast siadanie po turecku. Maluchowi mogą też pomóc ćwiczenia korekcyjne, wzmacniające mięśnie stóp i podudzi. Sporty jakie powinno uprawiać dziecko z iksowatymi kolankami to pływanie i jazda na rowerze (tu siodełko powinno być podwyższone, by malec sięgał stopami pedałów, a nie ziemi).

Tagi: iksowate kolana, koślawe kolana, iksowate nóżki, koślawe nóżki, zdrowie dziecka

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Farby do pokoju dziecka

  Farby do pokoju dziecka

  W urządzaniu pokoju dziecka ważny jest nie tylko kolor ścian, należy bardzo uważnie dobrać odpowiednie materiały i farby. Jest szczególnie ważne jeśli dziecko jest alergikiem. Jednym ze ... Więcej »

 • Dziecko przed telewizorem

  Dziecko przed telewizorem

  Dzieci chętnie oglądają telewizję. Interesują je kolory i ruszające się obrazy. Niestety tę przyjemność należy malcu dozować, a niemowlęciu w ogóle nie powinno się pozwalać na jej ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 1 września 2011, 19:22

  Warto zadbać o nóżki dziecka, a iksy to nie tylko w przyszłości wspomniane w artykule problemy z piętami i kręgosłupem, wysiadają też biodra bo źle jest rozkładana waga i ruch. A poza tym takie kolanka do środka wyglądają źle i u chłopców i u dziewczynek. Siedzenie po turecku- świetna i prosta sprawa na stawy nóżek ale i prosty kręgosłup

 2. Brioszka 2 września 2011, 9:10

  Miałam iksy, ale same mi przeszły, niestety moja siostra ma je do dziś i jest to jej największy kompleks...

 3. mamaela 3 września 2011, 19:07

  editwil, kładziesz dziecko płasko na pleckach, złączasz kolanka- możesz przytrzymać na moment by były złączone i patrzysz jak zachowują się stopki (nie dotykasz ich) - czy są razem czy się właśnie rozchodzą na boki mocno, podczas gdy kolanka są razem to świadczy to o ew. wadzie. Ale i tak zawsze decyduje o dalszych ew. krokach lekarz pediatra- albo kieruje do ortopedy od razu, albo zaleca proste ćwiczenia do wykonywania z dzieckiem w domku

 4. mamaela 3 września 2011, 19:08

  A iksy ma moja teściowa, uwierzcie nawet u dorosłej kobiety wygląda to brzydko i pojawia się taki kaczkowaty chód, bo biodra też źle pracują

 5. mama (Gość) 28 kwietnia 2015, 19:53

  moja córka miała iksowate kolana i lekarz zalecił aby szewc od wewnętrznej strony buta na podeszwie na całej długości od pięt aż po palce do środka buty przykleił gumę do ,od 5mm ścinając ją do środka do podeszwy*buta. Podklejałam tak wszystkie buty i kapcie córki. Teraz ma zgrabne i ładne nogi.