Poleć znajomym

Idealna sypialnia dla dziecka
O czym warto pamiętać?

Autor: , 14 maja 2012 w Dziecko, Komentarze (1) »

Spokojnie przespana noc to podstawa rozwoju dziecka i nieczęsty rarytas dla rodziców. Jak zapewnić sen swojemu maluchowi i sobie? Podpowiadamy!

O tym, jak bardzo ważny jest sen w życiu dziecka nie trzeba wiele mówić. To czas na regenerację organizmu, prawidłowy rozwój i odpoczynek. Nie tylko dla pociechy, ale również dla strudzonych trudami rodzicielstwa rodziców! Dlatego tak ważne jest, by sen naszych dzieci był spokojny i na tyle długi, by przynieść korzyści obu stronom.

Niestety, w pewnych etapach życia malucha, przespana w całości i niezakłócona płaczem noc to wielki rarytas, o którym marzy niejedna młoda mama. Dla wielu rodziców pierwsze 3 lata życia dziecka to nieustające zmaganie się niedoborami snu i kształtowaniem prawidłowych nawyków dotyczących spania u swojej pociechy. Wielu z nas zapomina, że na słodko śpiącego malucha, który radośnie wstaje (ale nie gdy pieje przysłowiowy kogut), trzeba zapracować? Jak? Oczywiście stwarzając mu odpowiednie warunki do spokojnego snu.

Sypialnia - oaza spokoju

Drogi Rodzicu, rozejrzyj się po pokoju swojego dziecka. Za dnia pewnie przypomina on pole bitwy, na którym, w zależności od wieku malucha, pieluszki mieszają się z dziecięcymi ciuszkami, lalki z klockami, a ściany być może przyozdobiły się już w pierwsze rysunki twojego małego artysty. I w porządku! Tam toczy się prawdziwe życie i niezapomniane dla was wszystkich chwile. Ale gdy zbliża się noc lub pora drzemki, czas by ów pokój przemienił się w oazę spokoju. Oto kilka podpowiedzi, które mogą sprawić, że już wkrótce Ty i twój bobas będziecie spać zdrowiej.

odpowiednia temperatura

Temperatura to ważny czynnik wpływający na spokojny sen. Badania naukowców już dawno potwierdziły, że najspokojniej i najefektywniej śpimy w niskich temperaturach wahających się w granicach 18-21 stopni Celsjusza.

Wielu rodziców w trosce o dzieci ma niestety tendencje do przegrzewania pokoju (i/lub malucha) w ten sposób nieświadomie upośledzając spokojny sen. Upewnij się więc, jaka temperatura panuje w sypialni i zachowaj rozsądek. Wystarczy, że odpowiednio ubierzesz niemowlę w ciepłe śpioszki lub piżamkę i "zapakujesz" do śpiworka (bezpieczniejszy niż kołderka), a małe dziecko dobrze okryjesz. O spokojny sen starszego dziecka, które skopuje z siebie kołderkę zadba piżamka ze stópkami i śpiwór.

rolety lub ciemne zasłony

Rolety są idealnym wynalazkiem w dziecięcej sypialni. Zainwestuj w takie, które dobrze zaciemnią pokój. Zaciągając je na noc zrobisz dobry krok w kierunku dłuższego snu swojego dziecka, które nie obudzi się z pierwszymi promieniami słońca, a gdy przyjdzie czas na popołudniową drzemkę, szybko stworzysz odpowiedni klimat do spania.

ściemniacz

Dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie ściemniacza zamiast zwykłego włącznika światła. Pozwala on na płynne dozowanie ilości światła i stopniowe zmniejszanie jego ilości wieczorem, co pomaga mózgowi powoli "wyłączyć się" i spokojnie zapaść w sen. W przypadku dzieci, które nie lubią lub boją się zasypiać przy zgaszonym świetle przyda ci się nocna lampka ze ściemniaczem.

pozytywka z kołysanką

Pozytywka z kołysanką to mile zakończenie dnia dla malucha i część rytuału, która nie tylko uspokaja, ale również daje informację o tym, że nadszedł czas do spania. Dobrze by było, gdyby służyła tylko wtedy, gdy kładziesz malucha spać. W ten sposób nauczy się kojarzyć melodię ze spaniem. Wiele zabawek tego typu wyświetla na ścianie lub suficie świetlne kształty. Takie wolno przesuwające się nad łóżeczkiem gwiazdki niejednego bobasa wprawiają w nastrój do spania. Wypróbuj!

"Nie!" dla telewizorów i komputerów

Telewizor i komputer w sypialni starszych dzieci to nie najlepszy pomysł. W wielu rodzinach sprzęt elektroniczny, a w szczególności telewizory, konsole i komputery, są integralnym elementem wyposażenia pokoju. Niestety, są one również często odpowiedzialne za zakłócenia snu wynikające ze zbytniej stymulacji mózgu w godzinach, kiedy dziecko powinno się raczej wyciszać i nastrajać do snu. Jeśli na usunięcie ich z sypiali malucha jest za późno, upewnij się przynajmniej, że sprzęt zostaje wyłączony wystarczająco wcześnie.

Tagi: sen, sypialnia, sypialnia dziecka, usypianie

Podobne artykuły:

Komentarze

  1. Syska 14 maja 2012, 12:25

    Temperatura pokojowa unas to okolo 24 stopni ale niestety slonko przez calutki dzien swieci nam prosto w okna a przeciez nie zaslonimy okien na calydzien i nie zrobimy "grobowca" z mieszkania. Mimo to moj niespelna trzymiesieczny synek spi spokojnie i teraz standardowo w nocy 8 godzin wiec i ja jestem przy nim wyspana. Jedyne co to spimy przy malutkiej lampeczce