Poleć znajomym

Hiszpańskie dzieci muszą być posłuszne

Autor: , 7 maja 2014 w Dziecko, Komentarze (0) »

Szacunek dla rodziców i sumienne odrabianie prac domowych mogą być objęte rygorem prawnym. W hiszpańskim parlamencie zaproponowano właśnie nowelizację ustawy o ochronie nieletnich, w której obok przysługujących dzieciom praw pojawiła się niekrótka lista obowiązków.

Czyżby Hiszpanie nie potrafili okiełznać temperamentu swoich dzieci? Na to mogłaby wskazywać nowelizacja ustawy, w której państwo nakłada na najmłodszych obywateli prawny obowiązek przestrzegania pewnych zasad.

"Nowe" zasady

Głównym obszarem, w którym dzieci będą musiały sprostać wymogom nowego prawa jest życie rodzinne. Niezależnie od płci, wszystkie osoby, które nie ukończyły 18. roku życia będą miały obowiązek m.in. szanować rodziców, rodzeństwo oraz krewnych i ich bliskich, wykonywać prace domowe dostosowane do wieku oraz uczestniczyć w życiu rodzinnym.

Hiszpanie postanowili uregulować również obowiązki uczniowskie swoich nieletnich obywateli. Dzieci zostaną prawnie zobowiązane m.in. do szanowania nauczycieli i innych pracowników, odrabiania prac domowych oraz respektowania zasady panujących w szkole. Uczniowie powinni też wykazywać się pozytywnym nastawieniem do nauki oraz właściwie korzystać z infrastruktury publicznej.

Czy to ma sens?

Psychologowie zgodnie twierdzą, że nawet drobne obowiązki domowe uczą dzieci odpowiedzialności i zaradności, a coraz popularniejsze beztroskie wychowanie przynosi więcej szkody niż korzyści. Ale czy to powód, by za regulowanie powinności najmłodszych zabierali się ustawodawcy?

W praktyce egzekwowanie takiego prawa przez rodziny i nauczycieli może okazać się trudne. Po pierwsze, nie przewidziano kar za nieprzestrzeganie ustanowionych zasad, a nawet gdyby takie istniały, chyba nikt nie spodziewa się, że rodzice donosiliby na swoje łamiące prawo dzieci. Zastraszając dzieci konsekwencjami nieposłuszeństwa, dorośli narażaliby się zatem na utratę autorytetu w oczach dzieci.

Pozostaje więc wierzyć, że takie bezprecedensowe kroki otworzą oczy rodzicom, którzy uwierzyli, że pozbawianie pociechy jakichkolwiek obowiązków i dyscypliny to najlepszy sposób na zapewnienie jej szczęśliwego, beztroskiego dzieciństwa.


Uważacie, że taka decyzja może przynieść pozytywne skutki? A może sądzicie, że ustanowienie takiego prawa to zbyt duża ingerencja w decyzje rodziców o sposobie wychowywania dzieci?

Tagi: prawo rodzicielskie, posłuszeństwo dziecka, wychowywanie dzieci

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Pierwsza wizyta u dentysty

  Pierwsza wizyta u dentysty

  Wizyta u dentysty wcale nie musi być dla dziecka traumatycznym przeżyciem. Sprawdź, jak go do niej przygotować. Więcej »

 • Przepisy dla alergików

  Przepisy dla alergików

  Coraz więcej dzieci boryka się z problemem alergii pokarmowej i musi być na specjalnej diecie. Oto kilka pomysłów na smaczne dania, które będziecie mogły przygotować swoim pociechom. Bez ... Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

Komentarze