Poleć znajomym

Hemoroidy w ciąży

Autor: , 14 lipca 2010 w Ciąża, Komentarze (1) »

W okresie ciąży czekają na Ciebie mniej lub bardziej poważne dolegliwości. Jednym z nieprzyjemnych objawów, jaki może towarzyszyć ciąży, są hemoroidy. Sprawdź, jak złagodzić ich objawy, gdy już się pojawią.

Hemoroidy są podobne do żylaków, ale występują w odbycie. Wywołują ból, zwłaszcza w trakcie wypróżniania się i zaraz po nim. Możesz odczuwać swędzenie, czasem pojawia się także lekkie krwawienie. Hemoroidy są wstydliwą chorobą, o której lepiej nie mówić, ale mogą one dawać silne dolegliwości bólowe. Są one dosyć powszechną dolegliwością u kobiet ciężarnych, dlatego też, jeśli pojawią się i u Ciebie, nie miej oporów przed skonsultowaniem takiego stanu rzeczy z lekarzem.

Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków hemoroidy znikają w kilka tygodni po porodzie, choć ich stan może pogorszyć się w okresie po urodzeniu dziecka. Hemoroidy nasilają się pod wpływem nacisku dziecka i macicy na żyły znajdujące się w okolicy kości łonowej oraz zaparć, kiedy cała się naprężasz.

Łagodzenie objawów

Możesz dążyć do zmniejszenia, a nawet zlikwidowania hemoroidów. W tym celu powinnaś unikać jak ognia zaparć. Jak tego dokonać? Otóż, musisz pić duże ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu, jedz duże ilości owoców i produktów z bogatą zawartością błonnika. Innym sposobem na złagodzenie objawów, jakie dają hemoroidy, jest nie natężanie się podczas oddawania stolca. Możesz spróbować rozluźnić mięśnie dna miednicy i oddychać głęboko. Jeśli zauważasz taką konieczność, weź zalecony przez lekarza ginekologa środek przeczyszczający, który rozluźni stolec i zlikwiduje ewentualne zaparcie.

Jeśli będzie używać specjalnego żelu do mycia odbytu, masz szansę na znaczne złagodzenie odczuwanego bólu i podrażnień. Tego rodzaju preparaty higieniczne są dostępne z przepisu lekarza albo bez recepty w dobrze zaopatrzonych drogeriach. Powinno się je stosować zamiast mydła, podczas zażywania chłodnej kąpieli lub robiąc sobie chłodny kompres z flaneli zamoczonej w naczyniu z zimną wodą, do której dodać należy około 2 krople wodnego wyciągu z oczaru.

Jak ustrzec się hemoroidów?

Aby ustrzec się hemoroidów, albo przyczynić się do ich likwidacji, powinnaś unikać zbyt długiego stania, szczególnie w III trymestrze ciąży. Ulgę przynosi leżenie na boku zamiast na plecach. Dobrym sposobem na pozbycie się żylaków odbytu są regularne, niezbyt ciężkie ćwiczenia fizyczne, które sprzyjają poprawie krążenia krwi. Najbardziej korzystne jest przy tym pływanie. Jeśli dojdzie u Ciebie do tego, że hemoroidy sprawiać będą Ci duży dyskomfort, albo znajdą się poza odbytem, możesz poprosić lekarza o przepisanie kremu na zmniejszenie obrzęku. W przypadku, gdy i to nie pomoże, a objawy hemoroidów będą się utrzymywać lub nasilać, można je usunąć chirurgicznie, ale najlepiej już po porodzie.

Tagi: hemoroidy, hemoroidy w ciąży, żylaki, żylaki odbytu, żylaki w ciąży

Podobne artykuły:

 • Rozwój ciąży Pierwszy trymestr

  Rozwój ciąży
  Pierwszy trymestr

  Jesteś w ciąży! Dwie kreski na teście ciążowym i pierwsze, rozpoznawalne przez ciebie objawy wyraźnie o tym świadczą. I chociaż na zewnątrz nic się na razie nie zmieniłaś, to w twoim ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Nudności w ciąży

  Nudności w ciąży

  Jednym z najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów ciąży, zwłaszcza w jej pierwszym okresie, są nudności. Niektóre kobiety noszące w brzuchu dziecko są na tyle ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 21 lipca 2011, 11:35

  W poprzedniej ciąży pod koniec dotknęła mnie ta przykra dolegliwość, ale zmiana diety załagodziła ją. teraz już sama chucham na zimne i choć nie mam objawów to i tak zajadam się suszonymi morelkami, pestkami dyni, płatkami owsianymi- lubię je a przy okazji pomagają w zapobieganiu