Poleć znajomym

Gorączka w ciąży

Autor: , 1 stycznia 2012 w Ciąża, Komentarze (1) »

Gorączka w czasie ciąży stanowi zagrożenie dla kobiety i jej nienarodzonego dziecka. Może nawet stać się przyczyną uszkodzeń płodu.

Gorączka to nic innego, jak podwyższona temperatura ciała. Prawidłowa ciepłota ludzkiego ciała wynosi ok. 36,6 stopni Celsjusza, jeśli jednak wzrasta do 37,6-38 stopni, wówczas można mówić o gorączce.

Wysoka temperatura jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu przed infekcjami, swoistym alarmem, świadczącym o tym, że dzieje się w organizmie coś niedobrego.

Podwyższona temperatura ciała w ciąży

W pierwszym okresie ciąży najczęściej temperatura ciała jest u kobiety wyższa o około 0,5 stopnia Celsjusza. Związane jest to z naturalnym stanem fizjologicznym organizmu i nie powinno wywoływać niepokoju. Wyższa temperatura utrzymuje się od momentu owulacji, czyli jajeczkowania, do chwili, kiedy łożysko przejmuje większość funkcji spełnianych wcześniej przez hormony. Temperatura ciała na poziomie ok. 37 – 37,5 stopni Celsjusza, jest jednym z objawów czesnego okresu ciąży. Jest ona wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnej.

Na skutek działania progesteronu w czasie ciąży najczęściej temperatura ciała oscyluje wokół granicy 37 stopni Celsjusza. Taki stan organizmu powoduje, że kobiety ciężarne są o wiele bardziej podatne na wszelkiego rodzaju infekcje – katar, przeziębienie, zapalenie gardła, czy też schorzeń bardziej niebezpiecznych dla ciężarnych, jak no. choroby wirusowe, do których zaliczana jest popularna grypa.

Gorączka w ciąży

Gorączka w czasie ciąży stanowi zagrożenie dla kobiety i jej nienarodzonego dziecka, ponieważ może stać się przyczyną różnorodnych uszkodzeń płodu. Jest ona również w stanie wywołać przedwczesne skurcze macicy. Przy bardzo wysokiej temperaturze w niskiej ciąży może nawet dojść do poronienia.

Jeśli w ciąży nastąpi znaczące podwyższenie temperatury, wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Nie wolno zwlekać z konsultacją i czekać, aż gorączka sama ustąpi. Bardzo istotne jest to, aby w tym czasie nie przyjmować żadnych leków, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Ma to znaczenie przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży, bowiem wiele leków ma bardzo teratogenne działanie na płód, przez co decyzji o ich podaniu nie można podejmować samodzielnie.

Leczenie domowe

Stany podgorączkowe można próbować zbić, wykorzystując w tym celu domowe sposoby. Należy pić dużo płynów, w szczególności soków, robić sobie zimne okłady, lekko się ubierać i zażywać chłodne kąpiele.

Tagi: gorączka w ciąży, gorączka, zdrowie w ciąży, temperatura w ciąży

Podobne artykuły:

 • Opryszczka w ciąży

  Opryszczka w ciąży

  Jeśli w przeszłości miałaś opryszczkę, a teraz jesteś w ciąży, powinnaś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu. Twoje przeciwciała najprawdopodobniej będą chroniły płód w ... Więcej »

 • Rozwój ciąży Pierwszy trymestr

  Rozwój ciąży
  Pierwszy trymestr

  Jesteś w ciąży! Dwie kreski na teście ciążowym i pierwsze, rozpoznawalne przez ciebie objawy wyraźnie o tym świadczą. I chociaż na zewnątrz nic się na razie nie zmieniłaś, to w twoim ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Nudności w ciąży

  Nudności w ciąży

  Jednym z najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów ciąży, zwłaszcza w jej pierwszym okresie, są nudności. Niektóre kobiety noszące w brzuchu dziecko są na tyle ... Więcej »

Komentarze

 1. Klaudia (Gość) 25 kwietnia 2012, 15:21

  Strasznie dużo błędów w tym artykule "niska ciąża", "no." . Ciężko się czyta, ale gdyby poprawić błędy to bardzo przydatny artykuł.