Poleć znajomym

Gorączka u dzieci

Autor: , 17 września 2009 w Maluszek, Komentarze (5) »

O gorączce mówimy wtedy, gdy temperatura ciała mierzona pod pachą przekracza 37,5 st.C. Jeśli wystąpi u twojego dziecka, spróbuj poradzić z nią sobie domowymi sposobami. Są jednak też takie sytuacje, które wymagają konsultacji z lekarzem

Wysoką gorączkę koniecznie należy obniżyć. Można podać dziecku doustnie lub doodbytniczo paracetamol albo ibuprofen. Przy stanie podgorączkowym można zastosować leki ziołowe np. syrop Termesil czy Pyrosal. Pamiętaj o tym, aby ubrać dziecko lekko i przykryć kocykiem, gdy jest mu zimno. Często wietrz pokój, w którym leży, ale dbaj przy tym o to, aby temperatura w pomieszczeniu nie spadała za nisko, jak również nie przekraczała 20 st.

Dziecko z wysoką gorączką powinno pić duże ilości płynów, np. herbatki z lipy, czarnego bzu, malin. Na czoło, kark i łydki można przykładać mu zimne okłady, które obniżą temperaturę ciała. Można też wykąpać dziecko w wodzie o 1-2 st. chłodniejszą od jego ciała.

Konsultacji z lekarzem wymaga gorączka, której nie daje się obniżyć mimo podania dziecku prawidłowej ilości leku przeciwgorączkowego, a także sytuacja, gdy gorączka wraca i utrzymuje się dłużej niż 3-5 dni czy też, gdy jednocześnie z gorączką pojawiła się na ciele malca wysypka.

Jeśli pomimo obniżenia gorączki dziecko nadal źle się czuje, odmawia picia i jest apatyczne również zasięgnąć opinii lekarza o stanie zdrowia swojego malucha.

Tagi: gorączka, gorączka u dziecka, zdrowie dziecka

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Gorączka w ciąży

  Gorączka w ciąży

  Gorączka w czasie ciąży stanowi zagrożenie dla kobiety i jej nienarodzonego dziecka. Może nawet stać się przyczyną uszkodzeń płodu. Więcej »

Komentarze

 1. Hania (Gość) 25 listopada 2010, 15:10

  Przy ząbkowaniu dzieci często mają stan podgorączkowy, ale nie zawsze możemy być pewni, że stan podgorączkowy jest wywołany ząbkowaniem. Co można zrobić w takiej sytuacji? Kiedy udać się do lekarza?

 2. gwiazdeczka (Gość) 1 grudnia 2010, 11:57

  wiesz mój lekarz powiedział, że jak podskoczy wyżej niż 38 stopni to koniecznie i jak dłużej niż trzy dni się przedłuża stan podgorączkowy. ja zwykle robię tak, ze podaję camilię i jak przechodzi dziecku to znaczy że ząbkowanie

 3. mamaela 27 lipca 2011, 17:38

  Leki na gorączkę to podstawa w apteczce dziecka i szybka reakcja rodzica

 4. podpis*maminka (Gość) 14 czerwca 2012, 0:15

  komentarz*Ja przy ząbkowaniu podawałam camilie jak mały był marudny i rozdrażniony, a gdy pojawiła się gorączka podawałam Milifen, który obniżał temperaturę i łagodził ból.

 5. Patricia (Gość) 22 sierpnia 2012, 15:45

  Też stosuje ten Milifen, jest naprawde ok. A co do gorączki to niestety nigdy nie mamy pewnosci czy jest od ząbków. Ja zawsze spradzam to u pediatry, jezeli osłuchowo jest ok i gardło tez, to mozna wnioskowac ze to zęby.