Gestoza - zatrucie ciążowe
Gestoza, czyli zatrucie ciążowe nazywane jest chorobą młodych matek, gdyż najczęściej występuje u młodych pierwiastek. Nieleczona jest bardzo niebezpieczna dla matki i dziecka, stanowi nawet zagrożenie śmiertelne.
Objawy
Dokładne przyczyny występowania gestozy nie są do końca wyjaśnione. Zatrucie ciążowe pojawia się zazwyczaj po 20 tygodniu ciąży.
Pierwszym charakterystycznym objawem jest nadciśnienie tętnicze, drugim białkomocz i obrzęki kończyn. Inne objawy to: uporczywe bóle głowy, zaburzenia widzenia, skąpomocz, niepokojące bóle brzucha.
Przebieg choroby
Gestoza przebiega w dwóch etapach:
- stan przedrzucawkowy
- rzucawka
Stan przedrzucawkowy - oznacza występowanie wszystkich trzech objawów zatrucia: nadciśnienie tętnicze, białkomocz, opuchlizna ogólna (nogi, ręce, twarz, brzuch).
Rzucawka - objawia się wszystkimi dolegliwościami przedrzucawkowymi połączonymi z napadami drgawek.
Objawy zbliżającej się rzucawki
- zaburzenia świadomości , silne bóle głowy, zawroty głowy
- mroczki przed oczami, podwójne widzenie, widzenie za mgłą
- dolegliwości żąłądkowe: wymioty, biegunka, bóle żołądka
Następstwa i leczenie
Rzucawka jest częstą przyczyną śmierci matki i dziecka. A przewlekłe nadciśnienie tętnicze może powodować zaburzenia przepływu krwi przez łożysko i tym samym nieprawidłowe dotlenienie i odżywienie płodu, doprowadzając do wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu dziecka.
Dlatego tak ważne są comiesięczne wizyty u ginekologa i badania kontrolne. Kobiety z podejrzenie zagrożenia gestozą kierowane są do szpitala na dokładne badania, gdyż może to grozić przedwczesnym porodem, odlejeniem się łożyska lub niewydolniością nerek. Zaleca się bezwględne leżenie w łóżku. Po podaniu odpowiednich leków poprawa powinna nastapić po kilku dniach i chora wypisywana jest do domu. Jeżeli wysokie ciśnienie utrzymuje się nadal ciężarna powinna pozostać w szpitalu i leżeć. W przypadku ciąży zaawansowanej lekarze nierzadko podejmują decyzję o wcześniejszym jej zakończeniu poprzez cesarskie cięcie.
Po zatruciu pokarmowym ciężarna powinna zastosować odpowiednią dietę niskosodową i wysokobiałkową. Ograniczenie soli powinno zapobiec nadciśnieniu. Dobrym źródłem białka będą: sery, chude mięso, fasola (podana z majerankiem zapobiegnie wzdęciom). Nie zaleca się spożywania produktów wysoko-przetworzonych gdyż są one wysokosodowe i dodatkowo zatruwają organizm a jednocześnie niekorzystnie wpływają na pracę nerek. Ponadto zaleca się dużo wypoczynku i regularne pomiary ciśnienia i kontrolę wagi.
Poleć znajomym