Gdy twoje dziecko jest alergikiem
Alergia u dzieci to problem, z którym zmaga się duża część rodziców. Jeśli alergia dotyczy także Twojego dziecka, to prawdopodobnie każdego dnia zastanawiasz się, co zrobić, żeby ulżyć mu w uciążliwych objawach. Prezentujemy sposoby, które możesz zastosować w swoim domu, by stał się bezpiecznym miejscem do zabawy, nauki i odpoczynku dla małego alergika.
Mieszkanie – bezpieczny azyl
Przebywanie w pomieszczeniach, w których poziom zanieczyszczenia powietrza jest zwiększony, może mieć istotny wpływ na dynamikę objawów alergii. W związku z tym jakość domowego powietrza powinna stanowić ważny punkt zainteresowania rodzica. Alergię możemy złagodzić poprzez odpowiednią profilaktykę i dostosowanie otoczenia do potrzeb alergika. W jaki sposób?
Przede wszystkim podłoga. Postaw na materiały naturalne, takie jak drewno czy kamień, które będą łatwe w utrzymaniu. Najlepiej zrezygnuj z dywanów i wykładzin, a po odkurzacz sięgaj co dwa dni. Pamiętaj, że zanieczyszczenia osiadają nie tylko na podłodze, więc odkurzaj również meble. Warto zainwestować w dobry sprzęt, który będzie wyposażony w zmywalny filtr dopasowany do potrzeb alergików. Electrolux, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na najwyższą skuteczność, stworzył odkurzacz UltraSilencer™ Zen, który generuje dźwięk o natężeniu zaledwie 58 decybeli - to tyle, ile normalna rozmowa. W wybranych modelach o skuteczną filtrację zadba filtr AllergyPlus®, który zatrzymuje 99,95% zanieczyszczeń, odchodów roztoczy, pyłków i innych alergenów a także antyalergiczne worki S-bag Anti-Allergy.
Zrezygnuj z tapczanów w pokoju dziecięcym. Łóżko małego alergika powinno być proste, z hipoalergicznym materacem, z przestrzenią pod łóżkiem, co ułatwi odkurzanie. Ssawki AeroPro™ 3w1 pomogą w dotarciu do trudno dostępnych miejsc. Mówi się, że łóżko jest największym siedliskiem roztoczy, dlatego powinniśmy poświęcić mu szczególną uwagę. Poszewki pierz raz na tydzień, przy okazji dokładnie odkurzając materac. Gdy temperatura za oknem spada poniżej 0°C, wietrz pościel na zewnątrz, żeby pozbyć się roztoczy.
Znaczenie dla osób z alergią ma także rodzaj pokrycia ściany. Tapety, boazeria, tapicerki mogą być środowiskiem rozwoju pleśni i gromadzenia się alergenów. Należy też zwracać uwagę na składniki farb, gdyż niektóre z nich mogą powodować alergie i wzmagać jej objawy. Dostępne są już materiały dostosowane do alergików, które posiadają odpowiednie atesty.
Dekorując mieszkanie postaw na minimalizm. Zrezygnuj z przedmiotów, które są siedliskiem kurzu, takich jak firanki, zasłony, ozdobne poduszki czy figurki. W pokoju dziecięcym nie zaleca się również umieszczania kwiatów doniczkowych, które również mogą gromadzić kurz. Ubrania i zabawki przechowuj w szafach i przeszklonych regałach.
Zabawa bez alergenów
Podstawą jest regularne czyszczenie drewnianych czy plastikowych zabawek. Specjalnego traktowania wymagają jednak „pluszaki”. Należy raz w miesiącu prac je w temperaturze 60°C, przez godzinę. Inną metodą jest mrożenie w temperaturze poniżej zera. Jest to bardziej czasochłonne, gdyż czas mrożenia powinien wynosić 4-8 godzin.
Stężenie pyłków w powietrzu
Obserwuj komunikaty o stężeniu pyłków i alergenów w powietrzu. Kiedy stężenie jest wysokie, nie otwieraj okien i nie susz prania na zewnątrz. Spędzaj z dzieckiem więcej czasu w domu, by nie narażać go na pogłębienie stanu zapalnego.
Wytrwałość procentuje
Choć całkowita eliminacja alergenów nie jest możliwa, dbając o czystość w domu, możesz sprawić, żeby Twoje dziecko odetchnęło świeżym powietrzem. Pamiętaj, że w walce z objawami alergii liczy się wytrwałość i regularność. Dopasowanie domowego otoczenia do potrzeb alergika, zaprocentuje zmniejszeniem intensywności objawów, a co za tym idzie lepszym samopoczuciem nie tylko dziecka, ale także pozostałych domowników.
Poleć znajomym