Gdy dziecko się dławi
Ryzyko zadławienia się jakimś przedmiotem - zabawką lub kawałkiem jedzenia, w przypadku małych dzieci jest duże. Zobacz, jak zachować się w takiej sytuacji.
Zadławienie się ma miejsce wtedy, gdy jakiś przedmiot dostanie się do dróg oddechowych lub ustanie w gardle. Dziecko nie jest w sanie oddychać, zaczyna kaszleć i płakać. Jeśli zauważysz, że malec zadławił się czymś poczekaj kilka sekund, obserwując dziecko. Podczas silnego kaszlu może uda mu się samemu pozbyć intruza. Jeśli jednak dziecko wykazuje objawy duszenia się, a usta i skóra stają się sine, natychmiast wezwij lekarza lub jedź z dzieckiem na pogotowie!
Co możesz zrobić
Niemowlę, które nie ukończyło jeszcze pierwszego roku życia ułóż na swoim przedramieniu buzią do dołu i chwyć jego podbródek palcami wskazującymi i kciukiem, aby miało otwartą buzię. Uderzaj je otwartą dłonią kilkakrotnie otwartą dłonią między łopatkami.
Dziecko, które ukończyło już rok, obejmij w pasie (stojąc za jego plecami). Jedną dłoń, zaciśniętą w pięść, ułóż palcami do środka na brzuszku dziecka, między pępkiem a mostkiem. Tak zaciśniętą dłonią uciskaj brzuszek ruchem od góry, aby przedmiot mógł się wydostać na zewnątrz. Jeśli to nie daje rezultatu, ułóż dziecko na płaskiej powierzchni i uciskaj brzuszek dłońmi ułożonymi jedna na drugiej w miejscu między pępkiem a klatką piersiową, ruchem od środka do góry.
Jeśli po tych zabiegach przedmiot nadal pozostaje w organizmie dziecka, oznacza to, że się zaczepił i dalsze postępowanie będzie bezskuteczne. Natychmiast udaj się po pomoc do lekarza.
Poleć znajomym