Poleć znajomym

Gdy dziecko się dławi

Autor: , 15 września 2011 w Maluszek, Komentarze (6) »

Ryzyko zadławienia się jakimś przedmiotem - zabawką lub kawałkiem jedzenia, w przypadku małych dzieci jest duże. Zobacz, jak zachować się w takiej sytuacji.

Zadławienie się ma miejsce wtedy, gdy jakiś przedmiot dostanie się do dróg oddechowych lub ustanie w gardle. Dziecko nie jest w sanie oddychać, zaczyna kaszleć i płakać. Jeśli zauważysz, że malec zadławił się czymś poczekaj kilka sekund, obserwując dziecko. Podczas silnego kaszlu może uda mu się samemu pozbyć intruza. Jeśli jednak dziecko wykazuje objawy duszenia się, a usta i skóra stają się sine, natychmiast wezwij lekarza lub jedź z dzieckiem na pogotowie!

Co możesz zrobić

Niemowlę, które nie ukończyło jeszcze pierwszego roku życia ułóż na swoim przedramieniu buzią do dołu i chwyć jego podbródek palcami wskazującymi i kciukiem, aby miało otwartą buzię. Uderzaj je otwartą dłonią kilkakrotnie otwartą dłonią między łopatkami.

Dziecko, które ukończyło już rok, obejmij w pasie (stojąc za jego plecami). Jedną dłoń, zaciśniętą w pięść, ułóż palcami do środka na brzuszku dziecka, między pępkiem a mostkiem. Tak zaciśniętą dłonią uciskaj brzuszek ruchem od góry, aby przedmiot mógł się wydostać na zewnątrz. Jeśli to nie daje rezultatu, ułóż dziecko na płaskiej powierzchni i uciskaj brzuszek dłońmi ułożonymi jedna na drugiej w miejscu między pępkiem a klatką piersiową, ruchem od środka do góry.

Jeśli po tych zabiegach przedmiot nadal pozostaje w organizmie dziecka, oznacza to, że się zaczepił i dalsze postępowanie będzie bezskuteczne. Natychmiast udaj się po pomoc do lekarza.

Tagi: dławienie się dziecka, udławienie, dławienie się, dławienie się niemowlęcia, zdrowie dziecka

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. mamaela 15 września 2011, 17:01

  To bardzo ważne by umieć pomóc swojemu dziecku, ale wiadomo jak ciężko rodzicom zachować w takich sytuacjach zimną krew!! Ja dostała od położnej taką planszę ze zdjęciami jak udzielać pierwszej pomocy niemowlakom i powiesiłam ją na lodówce. Mam nadzieję, że nigdy się nie przyda!!

 2. Margolcia 16 września 2011, 11:04

  tez mam tą plansze... aby nigdy moim dzieciom się nie przytrafiło zadławienie :|

 3. sysia 4 października 2011, 22:24

  Warto to wiedzieć

 4. Wiola (Gość) 24 lutego 2012, 22:03

  Mój 2-letni synek dusił się lizakiem ze strony matki wszystko przychodzi samo żeby ratować swoje dziecko to okropne uczucie i doświadczenie Damianek od tej pory nie jada lizaków chociaż pilnowalam go jak najlepiej to była chwila nieuwagi...dziecko potrzebuje ogromnej uwagi na szczęście wszystko skończyło się dobrze.

 5. Ola (Gość) 10 marca 2012, 11:15

  Mój 3-letni brat dusił się bułką moja mama go ratowała odwróciła go do góry nogami i klepała po plecach naszczęście udało się go uratować

 6. Karol (Gość) 14 sierpnia 2013, 13:00

  Witam wszystkich mam pytanie moj synek ma rok i siedem miesiecy i wklada sobie reke do ust tak gleboko ze az sie dławi i robi to specjalnie , znacie jakies sposoby zeby go tego oduczyc z góry dziekuje