Poleć znajomym

Gdy dziecko płacze za często

Autor: , 27 kwietnia 2011 w Niemowlę, Komentarze (4) »

Naukowcy twierdzą, że nienaturalnie częsty płacz, trudności z zaśnięciem i problemy podczas karmienia, mogą zwiastować u dzieci poważne zaburzenia zachowania w późniejszym okresie życia.

Płacz u noworodka to najnormalniejsza rzecz na świecie, ale jeśli po 3. miesiącu życia zdarza się to nienaturalnie często (z powodów innych niż kolka), stan ten może świadczyć o zwiększonym ryzyku wystąpienia problemów z zachowaniem u dzieci starszych.

Międzynarodowa grupa naukowców przyjrzała się pochodzącym z poprzednich lat wynikom badań, które objęły aż 17 tysięcy dzieci. Ustalono, że istnieje związek między nadmiernym płaczem, trudnościami z zasypianiem i problemami przy karmieniu a zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń takich jak ADHD, stany lękowe i depresja, a w skrajnych przypadkach, zachowań agresywnych.

Aż jedno na 5 dzieci wykazuje symptomy, które mogą potencjalnie prowadzić to tego typu problemów. Eksperci dziecięcy twierdzą jednak, że nie ma powodu do niepokoju. Rodzice najczęściej wyczuwają, że z dzieckiem dzieje się coś złego, a badanie powinno jedynie zwrócić ich uwagę na konieczność konsultowania z lekarzem nienaturalnych zachowań. Choć nie ma na to wystarczających dowodów naukowych, wczesna interwencja może pomóc uniknąć poważnych problemów w późniejszym okresie dzieciństwa.

Tagi: płaczące niemowlę, ADHD, depresja, problemy z karmieniem

Podobne artykuły:

 • Gdy dziecko je za dużo

  Gdy dziecko je za dużo

  Wydawać by się mogło, że z problemem niejadków spotykamy się w życiu o wiele częściej niż z przypadkami dzieci, których apetyt jest zbyt duży. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości ... Więcej »

 • Co robić, gdy dziecko kłamie

  Co robić, gdy dziecko kłamie

  Dzieci kłamią ze wstydu, w obawie przed konsekwencjami lub w celu zwrócenia na siebie uwagi, a czasem po prostu bez powodu puszczają wodze fantazji. Zobacz, jak ograniczyć dziecięcą ... Więcej »

 • Dlaczego ono płacze

  Dlaczego ono płacze

  Łatwiej ukoisz płaczące niemowlę, gdy poznasz przyczynę jego rozpaczy. Więcej »

 • Gdy dziecko mdleje

  Gdy dziecko mdleje

  Niespodziewana utrata przytomności może przytrafić się nawet zdrowemu dziecku. Warto wiedzieć, jak wtedy postępować. Więcej »

Komentarze

 1. agf 13 maja 2011, 11:30

  Tylko skąd wiedzieć, że dziecko płacze za dużo ??

 2. mikusiowa 19 maja 2011, 12:55

  No właśnie. Moja teściowa mówiła że jak dziecko płacze to dotleniają sie płuca. I co mam pozwolić żeby sobie płakał. Aż serce ściska :)

 3. ankam101 2 czerwca 2011, 18:05

  Mój synek w pierwszych tygodniach strasznie płakał, okazało się, że ma nietolerancję laktozy.

 4. Black_rose 29 października 2011, 18:35

  to musi być straszne mieć takie dziecko z ADHD, które wiecznie płacze itp. :/