Gdy dziecko niedosłyszy
Według badań Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Katowicach co piąte dziecko w wieku szkolnym boryka się z problemem niedosłuchu. Sprawdź, co zrobić, gdy problem ten dotyczy twojego dziecka.
U większości dzieci upośledzenie słuchu następuje na skutek przebytych infekcji, głównie górnych dróg oddechowych. Nawet podczas zwykłego kataru wysięk i obrzęk pojawiają się nie tylko w nosie, ale też w gardle i uchu środkowym. Zaniedbany katar lub jego złe leczenie powodują gromadzenie się płynu w uchu środkowym, a w konsekwencji powstanie zrostów. Efekt? Dziecko gorzej słyszy, ma zatkane ucho.
Inną przyczyna może być też wysiękowe zapalenie ucha środkowego lub przerost trzeciego migdałka. Powikłania zdarzają się także po infekcjach pozornie niezwiązanych z uszami - anginie, śwince, odrze czy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Czasem także na skutek niewłaściwej pielęgnacji ucha- podczas czyszczenia kanału usznego patyczkiem, woskowina wpychana jest głęboko i blokuje przewody słuchowe.
Gdy niedosłuch dopadł twoje dziecko, koniecznie udaj się z nim na wizytę u audiologa lub otolaryngologa, który przeprowadzi badanie audiometryczne. Potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego. Jeśli stwierdzi niedosłuch, zastosuje terapię. Najprościej leczy się zaczopowanie woskowiną kanału słuchowego. Wystarczy usunąć go specjalnym przyrządem lub poprzez wpuszczenie do ucha specjalnych kropli, rozpuszczających wydzielinę. Jeśli natomiast w uchu gromadzi się płyn, konieczne będzie jego usunięcie podczas zabiegu chirurgicznego. Niestety zdarzają się przypadki trwałego uszkodzenia aparatu słuchowego. Wówczas konieczne będzie wszczepienie dziecku implantu lub dobranie aparatu słuchowego. Dobiera go protetyk, biorąc pod uwagę wiek i stopień niedosłuchu dziecka.
Poleć znajomym