Poleć znajomym

Gdy dziecko niedosłyszy

Autor: , 17 lipca 2011 w Uczeń, Komentarze (5) »

Według badań Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Katowicach co piąte dziecko w wieku szkolnym boryka się z problemem niedosłuchu. Sprawdź, co zrobić, gdy problem ten dotyczy twojego dziecka.

U większości dzieci upośledzenie słuchu następuje na skutek przebytych infekcji, głównie górnych dróg oddechowych. Nawet podczas zwykłego kataru wysięk i obrzęk pojawiają się nie tylko w nosie, ale też w gardle i uchu środkowym. Zaniedbany katar lub jego złe leczenie powodują gromadzenie się płynu w uchu środkowym, a w konsekwencji powstanie zrostów. Efekt? Dziecko gorzej słyszy, ma zatkane ucho.

Inną przyczyna może być też wysiękowe zapalenie ucha środkowego lub przerost trzeciego migdałka. Powikłania zdarzają się także po infekcjach pozornie niezwiązanych z uszami - anginie, śwince, odrze czy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Czasem także na skutek niewłaściwej pielęgnacji ucha- podczas czyszczenia kanału usznego patyczkiem, woskowina wpychana jest głęboko i blokuje przewody słuchowe.

Gdy niedosłuch dopadł twoje dziecko, koniecznie udaj się z nim na wizytę u audiologa lub otolaryngologa, który przeprowadzi badanie audiometryczne. Potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego. Jeśli stwierdzi niedosłuch, zastosuje terapię. Najprościej leczy się zaczopowanie woskowiną kanału słuchowego. Wystarczy usunąć go specjalnym przyrządem lub poprzez wpuszczenie do ucha specjalnych kropli, rozpuszczających wydzielinę. Jeśli natomiast w uchu gromadzi się płyn, konieczne będzie jego usunięcie podczas zabiegu chirurgicznego. Niestety zdarzają się przypadki trwałego uszkodzenia aparatu słuchowego. Wówczas konieczne będzie wszczepienie dziecku implantu lub dobranie aparatu słuchowego. Dobiera go protetyk, biorąc pod uwagę wiek i stopień niedosłuchu dziecka.

Tagi: niedosłuch dzieci, infekcje ucha, ucho środkowe, zapalenie ucha środkowego, choroby uszu

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. mamaela 18 lipca 2011, 10:15

  Wiecie co ja jestem zdziwiona, bo mój syn co rok jeździł z innymi uczniami z gimnazjum na badania słuchu do audiologa- ja tylko napisałam raz zgodę a szkoła gwarantowała badanie (bezpłatne)- dzieciaki już w takim wieku że same dojeżdżały. Kilkoro tam wyłapano na badaniach z problemami słuchu, a rodzice niczego nie zauważyli. Teraz się zastanawiam, bo nie spytałam nawet ;) kto te badania finansował- może jakimś programem były dzieciaki objęte, ale ważne że były i że je gruntownie przebadano.Bo żyją dzieciaki teraz w takim czasem hałasie, że o uszkodzenie słuchu nietrudno, a do tego te inne powody wskazane w artykule...

 2. snoopy90 18 lipca 2011, 16:59

  moja siostra w dzieciństwie miała problem ze słuchem,długoo nie mogli dość że to przez migdała,usunęli tego wadliwego i jest ok :D

 3. mikusiowa 19 lipca 2011, 10:36

  Dobry artykuł. Ja myślałam że skoro miał dobre bdania przesiewowe słuchu to wszystko bedzie dobrze a jednak nadal trzeba pilnie obserwowac i uwazac. dzieki :)

 4. Black_rose 24 października 2011, 19:51

  Jak dotąd młoda miała badany słuch tylko w szpitalu. Reaguje idealnie na wszelkie dźwięki.

 5. Jean (Gość) 29 maja 2012, 19:13

  może i fajny hotel bedzie jesli dpoasują elewacje do ceglanej części po elektrowni. Naprawdę spodziewają się aż tak dużej ilości gości ?? chyba, że liczą na duży ruch tylko na jedną nocZgadzasz się z opinią? 3 0