Poleć znajomym

Gdy dziecko mdleje

Autor: , 17 listopada 2011 w Przedszkolak, Komentarze (4) »

Niespodziewana utrata przytomności może przytrafić się nawet zdrowemu dziecku. Warto wiedzieć, jak wtedy postępować.

Omdlenia wywoływane są przez krótkotrwałe niedotlenienie lub niedokrwienie mózgu. Mięśnie tracą napięcie i dziecko upada. Taki stan trwa zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu minut, nie dłużej jednak niż minutę.

Do omdlenia może dojść, gdy dziecko zbyt długo stoi, gwałtownie wstanie z łóżka lub krzesła, gdy dokucza mu upał, silny stres lub duży ból. Utracie przytomności sprzyja także przebywanie w niewietrzonym, zatłoczonym pomieszczeniu lub zbyt duży wysiłek fizyczny.

Czasami omdlenia mogą być objawem chorób - zburzeń rytmu serca, anemii, schorzenia neurologicznego (np. padaczki), zbyt małego stężenia glukozy (spowodowanego np. głodem) lub nieprawidłowym poziomem elektrolitów we krwi.

Co robić

Utrata przytomności może nastąpić tak nagle, że dziecko nie zdąży powiedzieć ci, że czuje się słabo, ma mroczki przed oczami lub kręci mu się w głowie. Uważnie więc obserwuj malca, bo nagłe omdlenie może spowodować uraz (np. stłuczenie lub rozcięcie głowy). Gdy zauważysz coś niepokojącego:

 • wyjdź z dzieckiem na świeże powietrze
 • połóż malca tak, by jego nogi były wyżej niż tułów
 • rozluźnij mu ubranie
 • zaprowadź lub przenieś do cienia
 • dopóki nie odzyska świadomości nie podawaj mu żadnych leków, napojów ani jedzenia
 • po odzyskaniu przytomności dopilnuj, by odpoczęło i nabrało sił, a tego dnia spokojnie się dalej bawiło, ponieważ osłabienie może wrócić.

Tagi: omdlenia, omdlenie dziecka, gdy dziecko mdleje, zdrowie dziecka

Podobne artykuły:

 • Co robić, gdy dziecko kłamie

  Co robić, gdy dziecko kłamie

  Dzieci kłamią ze wstydu, w obawie przed konsekwencjami lub w celu zwrócenia na siebie uwagi, a czasem po prostu bez powodu puszczają wodze fantazji. Zobacz, jak ograniczyć dziecięcą ... Więcej »

 • Kup dziecku piłkę

  Kup dziecku piłkę

  Zabawy z piłką lubią dzieci w każdym wieku, niezależnie od płci. Ta prosta zabawka doskonale uczy refleksu i precyzji, koncentracji i utrzymywania równowagi. Więcej »

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

 • Chcę zostać mamą: larina

  Chcę zostać mamą: larina

  Niektóre z was są z nami od wielu miesięcy, choć nie ściskają jeszcze w ramionach różowiutkich bobasów ani nie głaszczą z niecierpliwością powiększających się brzuszków. Z myślą o ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 18 listopada 2011, 9:24

  bardzo ważny temat a artykuł troszkę za lakoniczny chyba, ale może się mylę ?? :)

 2. Margolcia 18 listopada 2011, 9:35

  dobrze wiedzieć co trzeba robić

 3. patusia 18 listopada 2011, 10:06

  wiedza nie zaszkodzi :) ale wiadomo, że jeśli takie utraty przytomności będą się zdarzać często, to i tak wizyta u lekarza i badania będą nieuniknione! :(

 4. Alix (Gość) 8 marca 2012, 15:34

  Przede wszystkim dziękuję za tak anmumentolny komentarz! :) Jesteś właśnie pasjonatem podrf3żowania, ja nie i stąd moja wiedza w tym temacie jest ograniczona. Opisałem cauchsurfing bardzo skrf3towo, gdyż podlinkowałem artykuł (nie najlepszy ale zawsze) w ktf3rym zainteresowani tym tematem mogą się więcej dowiedzieć (np. obie strony są podlinkowane i jest podkreślone, że tu nie tylko o noclegi chodzi), a skupiłem się na tym co mnie najbardziej interesuje w tym temacie czyli zaufaniu. W czasie pisania postu odkryłem myśl o platformach.Co do bezpieczeństwa gospodarzy to, rzeczywiście nie wspomniałem nic o tym, bo gdzieś tam w domyśle traktuję gospodarza i gościa jako rf3wne osoby. Ja kogoś nocuję ale i będę nocowany, itp. itd.O Servas nie miałem pojęcia, wydawało mi się, że to pomysł ery internetu. W sumie to ciekawa sprawa jak zostało to zorganizowane bez netu?Podsumowując nie chciałem pisać znf3w za długiego postu, a okazuje się, że tym razem powinienem.