Witaj na Forum FajnaMama!

Oglądasz nasze forum jako Gość, co nie daje Ci pełnego dostępu do wszystkich opcji i możliwości forum.

Nie będąc zarejestrowanym, nie możesz także brać udziału w dyskusjach. Gorąco zachęcamy do darmowej rejestracji,
co umożliwi Ci pisanie wiadomości, branie udziału w sondach, zamieszczanie własnych zdjęć oraz dostęp do wielu innych udogodnień.

Rejestracja jest szybka i łatwa. Zarejestruj się.

Wcześniaczki

Zgłoś nadużycie #131 13 sierpnia 2015, 15:53

nanu Supermama
Pochwalę się :) Dzisiaj byliśmy się zważyć i mierzyć. Tomek ma już prawie 5 kg (4890 g) i mierzy 57,5 cm (na nie w pełni wyprostowanych kolanach i bioderkach). Według siatki centylowej dla dzieci donoszonych jest na trzecim centylu lub poniżej, a dla siatek dla wcześniaków na 50tym. Rozwija się też super, więc oby tak dalej :)

Zgłoś nadużycie #132 16 sierpnia 2015, 10:53

kasiulek26 Gotowa na wszystko
Nanu ale świetna waga :) Brawo dla Tomcia :) Mój bączek w końcu zdecydował się przytyć i urosnąć :p także oby tak dalej :)

Zgłoś nadużycie #133 16 sierpnia 2015, 23:12

Jasmina Gotowa na wszystko
Witam :) tez jestem mama wcześniaków. Moje bliźniaki urodzily się w 34tc. Córka z waga 1800g i 45 cm a syn 2240 i 43cm. Teraz po 3 miesiącach od porodu córka wazy 4400 i ma 57cm a syn waży 5200g i ma 63cm. Bardzo szybko rosną te nasze skarby. Powodem CC by la moja cukrzyca i drastyczne spadki cukru po posilkach, hipotrofia u córki, trachykardia u syna i wyliczona z USG dużą asymetria wagowa u dzieci (nie potwierdzila się po porodzie), dzieci urodzily się wydolne oddechowe (nawet neonatolodzy byli w szoku i nie dawali szans na wydolność oddechowa). Przebywaly 2 dni w inkubatorze otwartym bo mialy problemy z termoregulacja. Przechodzili my zoltaczke ale bez naswietlan. Do domu wyszlismy w 16 dobie , bo byly problemy z córka, nie przybierala na wadze i nie chciala jeść... ale na szczęście wszystko dobrze się skonczylo. Teraz jesteśmy pod opieka neonatologa i okulisty. Walczymy z anemia i bardzo niskim żelazem... podajemy actiferol i wit c. Ze.wzgl na kolk trzy rodz. kropli ale.myślę ze krople będziemy juz po wizycie u neonatologa powoli od stawiać.

Zgłoś nadużycie #134 6 października 2015, 23:09

nanu Supermama
Przypomniało mi się jak Konwalia i Eska pisały, że ich wcześniaki miesiąc później nabywały umiejętności i nawet rozszerzać dietę trzeba było miesiąc później. Po prawie pięciu miesiącach życia synka nie zauważam u niego takiego opóźnienia w rozwoju. Zaczęłam rozszerzać mu dietę gdy tylko skończył cztery miesiące i już wcześniej zaczęłam delikatnie badać jego gotowość (np dawałam mu do polizania jabłko). Od razu ochoczo zaczął jeść warzywa i owoce :) Jak mówię lekarzom, że potrafi zjeść na raz CAŁY duży słoiczek (190g) to mi nie wierzą. Za to mlekiem gardzi i jada jak noworodek po 60 ml ;/ Może to przejściowe, bo ząbki dają mu się we znaki ale to już prawie miesiąc trwa. Cóż, zobaczymy.
W kwestii rozwoju to synek rozwija się lepiej/szybciej od starszej siostry pod względem ruchowym. Jak tylko skończył 3m to zaczął sam obracać się z brzucha na plecy i teraz kombinuje jak obrócić się z pleców na brzuch (powinien załapać zaraz jak tylko skończy 5m). Jest bardzo silny, strasznie chce sam siadać, leżąc na brzuszku próbuje unosić pupę żeby przyjąć pozycję do raczkowania, świetnie opanował obracanie się wokół własnej osi i gdy się złości to pełza do przodu ;) Do tego ciągle gada i śpiewa przez co mam nadzieję, że zacznie szybciej mówić niż jego siostra (ona ma prawie 2,5 roku i dopiero teraz powoli zaczyna jej się język rozwiązywać ale jeszcze powoli to idzie).

Jakiekolwiek opóźnienie jakie u niego zauważam to smoczki. Czy to smoczki od butelki czy smoczki do ssania musi mieć miesiąc później wprowadzane np jak producent pisze, że są od 3m to Tomek dopiero jak skończy 4m to zaczyna sobie z nimi radzić. Jego siostra takich problemów w ogóle nie miała.

Zgłoś nadużycie #135 6 października 2015, 23:27

Judyta85 Fajna mama
Nanu a wiek w suwaczku to korygowany czy nie?z ktorego mca jest synus?

Zgłoś nadużycie #136 7 października 2015, 21:06

nanu Supermama
Na suwaczku mam wiek urodzeniowy. Żaden lekarz nie kazał mi liczyć wieku korygowanego. Tomek urodził się 10.05 a termin miałam na 3.06.

Zgłoś nadużycie #137 7 października 2015, 23:39

Judyta85 Fajna mama
To nie az tak duzo za wczas.Ja urodzilam w 30tyg i kazali mi sie sugerowac planowana data porodu (2. O8 ) wiec niby ma teraz 2mc.Zauwazylam ze tez rozwoj jej jest na poziomie max3miesiaca.

Zgłoś nadużycie #138 8 października 2015, 20:42

nanu Supermama
30tc to już spore wcześniactwo. 36tc to na samej granicy donoszenia (w teorii brakło Tomkowi 3 dni żeby oficjalnie ciąża była donoszona, chociaż ja utrzymuję, że była tydzień młodsza patrząc na termin owulacji).

Zgłoś nadużycie #139 8 października 2015, 21:13

Judyta85 Fajna mama
Ważne że teraz dzieciaczki są zdrowe i byle do przodu :)

Zgłoś nadużycie #140 9 października 2015, 10:02

nanu Supermama
Oczywiście, że najważniejsze zdrowie :) my walczymy z nerkami bo wyszły problemy ale wierzę, że samo się wszystko zaleczy tylko potrzeba czasu :)

Zgłoś nadużycie #141 17 października 2015, 16:16

zatroskanamama Zadomowiona
Cześć dziewczyny jak tam Wasze maluchy ?

Zgłoś nadużycie #142 18 października 2015, 10:46

nanu Supermama
Cześć zatroskana :) U nas dobrze :) Robiliśmy niedawno usg stawów biodrowych i musimy za miesiąc je powtórzyć, bo nie skostniało jeszcze co ma skostnieć i to prawdopodobnie wynik wcześniactwa.

Zgłoś nadużycie #143 18 października 2015, 13:25

zatroskanamama Zadomowiona
powodzenia my po niedzieli kosultacja u chirurga z powodu jelit 6 mies po zamknieciu stomi

Zgłoś nadużycie #144 22 października 2015, 10:04

Jasmina Gotowa na wszystko
U nas leczenie w poradni neonatologicznej zakończone po 4 miesiącach. Dzieci rozwijają się zgodnie z miesiącami urodzeniowymi pomimo urodzenia 6 tygodni przed terminem. Po 4 miesiącu zgodnie z zaleceniem neonatologa rozszerzyliśmy dietę żeby dzieci przyjmowały żelazo z pokarmów stałych a nie z leków. Zostały nam jedynie wizyty w poradni okulistycznej ale tam będziemy jeździć do roku czasu, bo takie tam panują zasady... Najważniejsze, że wszystko jest w porządku :) Trzymam kciuki za wszystkie forumowe wcześniaczki.