Witaj na Forum FajnaMama!

Oglądasz nasze forum jako Gość, co nie daje Ci pełnego dostępu do wszystkich opcji i możliwości forum.

Nie będąc zarejestrowanym, nie możesz także brać udziału w dyskusjach. Gorąco zachęcamy do darmowej rejestracji,
co umożliwi Ci pisanie wiadomości, branie udziału w sondach, zamieszczanie własnych zdjęć oraz dostęp do wielu innych udogodnień.

Rejestracja jest szybka i łatwa. Zarejestruj się.

Styczniowe mamy 2013:)

Zgłoś nadużycie #11851 7 stycznia 2013, 16:22

sylwia.walat Zaprawiona w bojach
Marzenka, ja też cierpiałam na bezsenność, ale tak od 4 dni jak się położę wieczorem to śpię do rana i w końcu się czuje wyspana

Zgłoś nadużycie #11852 7 stycznia 2013, 16:26

Marzenka85 Gotowa na wszystko
I jak tam Metra po tym ginku?Wróciłaś już?

Zgłoś nadużycie #11853 7 stycznia 2013, 16:32

cathysmn Zaprawiona w bojach
Sylwia śpij jak najwięcej ! Bo niedługo nie będzie już tak pięknie ;)

Zgłoś nadużycie #11854 7 stycznia 2013, 16:38

sylwia.walat Zaprawiona w bojach

cathysmn napisał(a)

Sylwia śpij jak najwięcej ! Bo niedługo nie będzie już tak pięknie ;)

Dziękuję :) ja mam nadzieję, że znajdę jednak jeszcze chwilkę by się zdrzemnąć :)

Zgłoś nadużycie #11855 7 stycznia 2013, 18:16

Nancy Gotowa na wszystko
Hej dziewczynki :)

Aniu, gratuluję Natalki!!!!!!! :-*** Ciocie mocno ją całują i cierpliwie (lub lekko niecierpliwie :) ) czekają na relację z porodu

U nas spokojnie, spaliśmy mocno, rano jeszcze poszłam na angielski, potem po wynik na paciorkowca (jest ok) i jeszcze do giny. Jak do niedzieli nie urodzimy to mamy się zgłosić w poniedziałek.

Zgłoś nadużycie #11856 7 stycznia 2013, 18:20

lilbanaqa Fajna mama
helooł :)

my też mamy okropne problemy ze spaniem :/ no ale trzeba to przeżyć jakoś... wstaję o 8, po 4 godzinach snu, sprzątam, myję, szoruję, gotuję, kładę się i nie mogę zasnąć.... mam nadzieję, że dzisiaj nas szybciej zmorzy sen

Zgłoś nadużycie #11857 7 stycznia 2013, 19:28

laurencja85 Zadomowiona
a ja jak wczoraj nie mogłam patrzec na słodycze tak dzisiaj sie cukierkami-irysami zajadałam+paczus do tego. Cos mnie tak naszło. A skóra na brzuszku mnie juz od kilku dni boli jakby nie nadązała sie rozciagać

Zgłoś nadużycie #11858 7 stycznia 2013, 19:44

Konto usunięte
hej Mamusie!
wiecie moze co tam u Metry ?? na 'szczecinie' sie nie odzywa wiec szpieguje tutaj :P
Kocham Mojego Tomcia i Naszego Kazika :*

Zgłoś nadużycie #11859 7 stycznia 2013, 20:05

No własnie nic nie wiemy...nie odzywa się babol jeden.W dupę jej wlejemy jak się pokaże za straszenie brzuchatych koleżanek..

Zgłoś nadużycie #11860 7 stycznia 2013, 20:10

Konto usunięte
a wlejcie wlejcie! ode mnie i KAzika tez. a wierzcie mi ze Mlody potrafi dac w kosc :P heh :D
heh nic to, bede zagladac :)
3majcie sie cieplutko!
Kocham Mojego Tomcia i Naszego Kazika :*

Zgłoś nadużycie #11861 7 stycznia 2013, 20:23

Ale cudny ten Twój Kazik :)

Zgłoś nadużycie #11862 7 stycznia 2013, 20:38

Nancy Gotowa na wszystko
Dziewczyny, przesyłam Wam ostatnią relację ze szkoły rodzenia. Tym razem o połogu, czyli temat na czasie :)

POŁÓG

Połóg to okres 6 tygodni po porodzie. Bezpośrednio po porodzie bardzo dokładnie oglądane jest łożysko – musi być w całości. Jeżeli w macicy pozostanie jakikolwiek fragment łożyska konieczne jest jej oczyszczenie (łyżeczkowanie). W przeciwnym razie grożą nam stany zapalne.

WIELKOŚĆ MACICY PO PORODZIE:

- bezpośrednio po porodzie dno macicy sięga połowy odległości pomiędzy pępkiem a spojeniem łonowym;
- 24 h po porodzie znów się powiększa (dno nawet na wysokości pępka)
- z każdym kolejnym dniem macica jest o 1 palec niżej
- po ok. 14 dniach chowa się za spojeniem łonowym

JAK PRZYSPIESZYĆ OBKURCZANIE MACICY?

- karmienie piersią – każde karmienie powoduje szybsze oczyszczanie macicy, dlatego zawsze przed karmieniem warto zmienić wkładkę;
- częste oddawanie moczu – macica niejako konkuruje z pęcherzem o miejsce; jeśli dużo pijemy i często chodzimy na siku szybciej się obkurcza;

Macica wolniej obkurcza się po cc i po kolejnych porodach.

W szpitalu położna codziennie sprawdza prawidłowe obkurczanie macicy, może to być mało przyjemne, ale jest konieczne.

ODCHODY POŁOGOWE

Po porodzie w macicy powstaje rana po odejściu łożyska, stąd krwawienie.
Z reguły:
- 1 tydzień po porodzie – krwawienie
- 2 tydzień po porodzie – odchody brązowe
- kolejne tygodnie – odchody śluzowe

Zdarza się, że krwawienie trwa znacznie dłużej lub bardzo krótko. Czasem bywają sytuacje, że już nie krwawimy, ale coś dźwigniemy i znów krew się pojawia.

Co ma nas zaniepokoić?
- brzydki, cuchnący zapach wydzieliny połogowej z podwyższoną temperaturą ciała i bólem podbrzusza – najczęściej świadczy to o stanie zapalnym i wymaga interwencji lekarskiej

KIEDY WSTAĆ PO PORODZIE?

W zasadzie jest to sprawa indywidualna, ale zaleca się „uruchamianie położnicy” (tak to się nazywa profesjonalnie :) ):

- ok. 6 godzin po porodzie sn
- ok. 12 godzin po porodzie cc

Dobrze, jeśli przy pierwszym wstawaniu po porodzie ktoś nam towarzyszy, ponieważ nierzadko zdarzają się omdlenia. Zanim wstaniemy dobrze jest rozruszać same ręce i stopy.

Po ZZO nie wolno nam ruszać samą głową (zwłaszcza w kierunku brody). Głowę przekręcamy „na sztywno” razem z całym ciałem, w przeciwnym razie grożą nam w kolejnych dniach ostre bóle głowy (tzw. popunkcyjny ból głowy).

PIELĘGNACJA KROCZA PO NACIĘCIU

Jak najczęściej się podmywamy i zmieniamy wkładki. Myjemy się szarym mydłem w płynie, od czasu do czasu Tantum Rosa lub roztworem nadmanganianiu potasu (jest tańszy). Krocze trzeba jak najwięcej wietrzyć – dobrze jest to robić w pozycji leżącej kiedy wkładka tylko leży nam pod pupą bez bielizny.

Nie siadamy na kroczu!!! Niewskazane są także specjalne kółka do siadania, naciągają niepotrzebne pewne partie mięśni wokół krocza.

Z łóżka wstajemy najpierw do pozycji na czworaka na łóżku, a później spuszczając nogi tyłem z łóżka.

Na lepsze gojenie krocza po cięciu stosuje się czopki hialuronowe.

Zdjęcie szwów odbywa się w różnych terminach – w zależności od szpitala, czasem nawet po ok. 6 tygodniach. Generalna zasada – nie siadamy do 3-4 dni po zdjęciu szwów!!!

Przez 2 tygodnie po porodzie nie siadamy i nie stoimy w miejscu – leżymy lub chodzimy. Chodzenie jest ważne, bo zapobiega zakrzepom, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z żylakami (zarówno po porodzie sn jak i po cc).

Jak chodzić? Nie wolno chodzić w rozkroku (co jest częstym widokiem u młodych matek po porodzie). Chodzimy z nogami blisko siebie pomagając poruszać się w odpowiedni sposób mięśniom.

KIEDY SIKU i STOLEC PO PORODZIE?

Powinnyśmy wysikać się do 6 h po porodzie, w przeciwnym razie grożą nam stany zapalne. Bywa to trudne, bo nie czujemy parcia na pęcherz. W niektórych szpitalach położna będzie pytać, czy już oddałyśmy mocz, w niektórych nie (uznają, że pacjentka sama powinna o tym wiedzieć). Jeśli nam się to nie udaje stosujemy metody jak u małych dzieci – przelewamy wodę pod kranem, polewamy sobie uda ciepłą wodą pod prysznicem, albo po prostu zgłaszamy problem i prosimy o cewnik.

W kolejnych dniach oddajemy bardzo dużo moczu (nawet do 3 l dziennie), bo schodzi z nas woda. W ten sposób w pierwszych 2 tygodniach tracimy nawet 2-3 kg z powodu utraty płynów.

Oddanie stolca zaleca się najpóźniej w 3 dobie po porodzie. Mamy z tym problem głównie z powodu bariery psychicznej – boimy się pęknięcia szwów krocza przy parciu.

Zaleca się picie dużej ilości płynów, jedzenie otrębów i innych pokarmów z błonnikiem. Oddając stolec możemy przytrzymać sobie krocze wkładką i przyjmujemy na kibelku pozycję odchylając się lekko do tyłu. Możemy też prosić położną o podanie czopka glicerynowego.

PODCIĄGANIE MACICY

Po porodzie zaleca się tzw. podciąganie macicy. Jest to w zasadzie proces naturalny, ale możemy sobie w tym pomóc stosując „chwyt Poręby” – chwytamy rękami dół brzucha i podnosimy go do góry jednocześnie zaciskając mięśnie Kegla na 3 sekundy. Chwyt wykonujemy już od dnia porodu.

Pamiętamy o ćwiczeniach mięśni Kegla jak najszybciej po porodzie!!! Przy ćwiczeniach krocze lepiej się goi, a im wcześniej zaczniemy tym szybciej pomagamy mięśniom w ich prawidłowej regeneracji.

WSPÓŁŻYCIE

Czekamy min. 4 tygodnie, pod warunkiem, że nie ma już odchodów poporodowych. Jeśli są, czekamy aż się skończą.

KIEDY POJAWIA SIĘ MIESIĄCZKA?

Jeśli nie karmimy piersią – po 4 – 6 tygodniach. Jeśli karmimy piersią bardzo różnie – w zależności od częstości i regularności karmienia. U jednej kobiety może pojawić się po 6 m-cach, u innej dużo później.

NIEPŁODNOŚĆ LAKTACYJNA

Jest prawdą, że kobieta jest niepłodna kiedy karmi piersią, ale wymaga to bardzo dokładnej obserwacji własnego ciała, regularnych przerw w karmieniu, niedopijania dziecka itp. i każde odstępstwo od regularności w karmieniu może tę niepłodność zaburzyć.

Pamiętamy, że najpierw występuje jajeczkowanie, a potem dopiero pierwsza miesiączka po porodzie.

BABY BLUES

Stan psychiczny diagnozowany u ok. 50-80% kobiet po porodzie (w zależności od źródeł) utrzymujący się w czasie od kilku dni po porodzie przez kilkanaście dni, najdłużej do ok. 6 tygodnia po porodzie.

Objawy:
- totalne rozchwianie nastroju
- bardzo duża płaczliwość
- nieporadność – każde małe odparzenie wydaje się być końcem świata
- drażliwość

Jeśli stan ten niepokojąco się wydłuża (trwa kolejne tygodnie i dłużej) możemy mówić o DEPRESJI POPORODOWEJ

Na depresję poporodową zapada ok. 10-20% kobiet z baby bluesem, zwłaszcza gdy:
- poród był ciężki;
- dziecko jest chore;
- brakuje partnera;
- kobieta ma problemy finansowe;
- kobieta miała inne oczekiwania co do dziecka .

Objawy depresji – podobnie jak przy zwykłej depresji:
- fizyczne – bóle głowy, mięśni, problemy ze snem, ciągłe zmęczenie;
- zajadanie stresu lub głodzenie się;
- niechęć do dbania o siebie;
- wyolbrzymianie zachowania dziecka – np. mówienie, że jest bardzo chore kiedy płacze;
- poczucie braku kompetencji jako matka;
- mechaniczne opiekowanie się dzieckiem – bez czułości, zachwytu i radości aż po zaniedbanie dziecka – matka np. chce komuś oddać dziecko na jakiś czas, nie interesuje jej ono;

Ważne jest tu wsparcie otoczenia. Często rodzina i znajomi lekceważą depresję doszukując się winy w przemęczeniu matki. Najważniejsze, żeby nie zostawić jej samej!!! Wsparcie polega na poszukaniu specjalisty (często nie pomaga już psycholog, potrzebny jest psychiatra i leczenie farmakologiczne), a także na pomocy w opiece nad dzieckiem. Trzeba pozwolić matce na oderwanie się od codziennych monotonnych obowiązków, zabrać ją na randkę, zrobić wspólnie coś, co nie wiąże się tylko z macierzyństwem.

Zgłoś nadużycie #11863 7 stycznia 2013, 22:19

Metra Fajna mama
jestem krolewny moje troskliwe... :* bylam u gina...wkur mnie dzisiaj niesmaowicie...najpierw straszyl mnie w pazdzierniku ze nie donosze do listopada, a teraz mi mowi ze spokojnie do terminu dotrwam a moze nawet przenosze...myslalm ze go ugryze. poza tym moj tez sie wkur, bo specjalnie wzial sobie wolne od 24 siedem dni i jak maly sie nie wykluje do tego czasu, to mu przepadnie to wolne bo grafik juz ustalony jest, wiec nie da sie przelozyc. szyjka ma 2 cm czyli skrocila sie o 1 cm :( rozwarcie ponoc na 0,5 palca, czyli gowniane. ogolnie mam isc na ktg jak bede miala skurcze, ale mysle ze pojade pojutrze tak sobie o zobaczyc jak to bedzie. no i 15 mam nastepna wizyte. pozniej bylismy na zakupach spozywczych i w miedzyczasie zadzwonili ze komoda przyszla, wiec pojechalismy odebrac. skrecilismy komode, pozbylismy sie choinki i oto jestem na chwile, bo nawet nie mam sily gadac. bede jutro od rana z Wami (jak sie wyspie :) ) nie nadrabiam nawet bo nie dam rady. poki co dobranoc...jeszcze zakupy musimy rozpakowac ... buziaki

Zgłoś nadużycie #11864 7 stycznia 2013, 23:24

bonaretta Fajna mama
Dziewczynki podczytuję Wasze posty i się rozczulam...urodziłam niecałe 2 miesiące temu, a czuję jakby minęły wieki :) Przy dziecku czas tak szybko mija, że aż żal każdej uciekającej chwili. Przed wami cudowny czas porodów, życzę Wam, żeby te chwile były wyjątkowe :) Szybkich i bezbolesnych porodów dla Wszystkich Mamusi!

Zgłoś nadużycie #11865 7 stycznia 2013, 23:32

kasia1988 Supermama
Dziękujemy :-D Dobranoc Mamusie :-*

Zgłoś nadużycie #11866 8 stycznia 2013, 0:20

April90 Supermama
Nancy, dziekuje bardzo za relacje :* Ja sie tylko z jednym nie zgodze. Chodzi o niepłodnosc podczas karmienia. Moja Babcia jest przykładem, ze w ciaze mozna zajsc podczas karmienia (rodziła rok po roku, najpierw w maju, potem w czerwcu) i ja nie wierze, ze kobieta jest niepłodna w tym okresie.

Night night xx

Zgłoś nadużycie #11867 8 stycznia 2013, 0:49

Nancy Gotowa na wszystko
April, ja na pewno też nie zaufam niepłodności laktacyjnej. Mam wśród znajomych też przykłady, że się nie sprawdza. Przekazuje tylko to co mówiła położna, ma taką pacjentkę u której to się sprawdza, zachwyca się tym jak można znać dobrze własne ciało, ale sama przyznała, że każde drobne odstępstwo od rytmu karmienia już może wszystko zepsuć. A jaka dziewczyna karmi jak w zegarku, jaka nie choruje, nie podróżuje? Nie da się tak. Potraktowaliśmy to bardziej jako ciekawostkę, którą należy traktować z przymrużeniem oka. Niech sobie próbują ci, którzy nie mają nic przeciwko, żeby ewentualnie mieć zaraz kolejne dziecko :-)

Zgłoś nadużycie #11868 8 stycznia 2013, 11:17

kasia1988 Supermama
Dzień dobry mamy :-D Gdzie sie podziewacie? :-o

Zgłoś nadużycie #11869 8 stycznia 2013, 11:33

Milka_S Fajna mama
witam mamcie

pusto tu coś.

ja miałam wczoraj śpiochowy dzień.  ale moze tego było mi trzeba. chociaż miało to swój minus: obudziłam się ok 5 i ju mi się spac nie chciało. zjadłam, pokreciłam się po domu i ok 7 wróciłam do wyrka. i spałam do 11-stej :)

mamusiom kończącym tygodnie - gratulacje :)

Zgłoś nadużycie #11870 8 stycznia 2013, 11:34

lilbanaqa Fajna mama
ja się obudziłam właśnie :) Kasia, gratuluję 37 tygodni :)

ciągle mnie brzuszek boli nisko :(