Witaj na Forum FajnaMama!

Oglądasz nasze forum jako Gość, co nie daje Ci pełnego dostępu do wszystkich opcji i możliwości forum.

Nie będąc zarejestrowanym, nie możesz także brać udziału w dyskusjach. Gorąco zachęcamy do darmowej rejestracji,
co umożliwi Ci pisanie wiadomości, branie udziału w sondach, zamieszczanie własnych zdjęć oraz dostęp do wielu innych udogodnień.

Rejestracja jest szybka i łatwa. Zarejestruj się.

Styczniowe mamy 2013:)

Zgłoś nadużycie #10111 6 grudnia 2012, 22:58

binamalwina Gotowa na wszystko

April90 napisał(a)

Chyba te babe powaliło. Po cholere o 70cm lozko podnosic? Niech sie schyli, dobrze jej to na kregoslup zrobi, leniwej dupie. Weeeeeeez, w zyciu bym sie nie zgodzila na to. A co Ci zrobi? Nic, moze polatac co najwyzej ;)

no widzisz o to mi wlasnie chodz ja tam zadnej poloznej nie chce ale niewiem czy w nl jest to obowiaskowe

Zgłoś nadużycie #10112 7 grudnia 2012, 8:51

helo mamusie ja juz dawno nie spikam i wlasnie patrze a za oknem snieg sobie pada

Zgłoś nadużycie #10113 7 grudnia 2012, 8:52

O i cos porobili na forum bo normalnie to ja mam dzis 34tyd

Zgłoś nadużycie #10114 7 grudnia 2012, 8:53

zresztanjak w kazdy piatek mi tydzien dochodzi

Zgłoś nadużycie #10115 7 grudnia 2012, 9:01

AniaFin Gotowa na wszystko
A u nas trzeba podnosić na co najmniej 80 cm ;) , właśnie doczytałam w broszurce. O 11:30 przychodzi babka z kramzorgu, to dowiem się więcej. Tam było napisane, że można łóżka nie podnosić, ale wtedy babka cię nie będzie w łóżku obsługiwać, nie może ścielić łóżka itp. Takie mają przepisy bhp, bo wcześniej przez te niskie łóżka (bo te nowczesne są zwykle niższe niż te, które kiedyś były) pracownice kramzorga bardzo szybko trafiały na chorobowe z bólami pleców.
Ten kramzorg nie jest w sumie obowiązkowy, bo można się o niego po prostu nie ubiegać (na początku ciąży dostaje się zalecenie od położnej, żeby się zgłosić do ubezpieczyciela i zapisać na ten kramzorg), to jest raczej prawem każdego ubezpieczonego. Dodatkowo można sobie samemu wybrać firmę obsługującą, popytać znajomych którą polecają... Ogólnie moje znajome bardzo sobie chwaliły taką pomoc, leżały sobie po prostu z łóżku, a taka babka wszystko w domu za nie robiła, dziecko przynosiła, uczyła karmić, kąpać, nosić, przewijać.

Zgłoś nadużycie #10116 7 grudnia 2012, 9:04

oj suwaczki się nie przestawiły :( będę gratulować na pamięć :)
Bina, Monia, Dafne i Nancy - to wy chyba zawsze w piątki kończycie okrągłe tygodnie - gratulacje!!!

Zgłoś nadużycie #10117 7 grudnia 2012, 9:06

No wlasnie oni znow cos cala noc robili na forum bo nieszlo wogole wejsc

Zgłoś nadużycie #10118 7 grudnia 2012, 9:08

Ja tez gratuluje skaczonych tygodni juz coraz blizej hehe

Zgłoś nadużycie #10119 7 grudnia 2012, 9:09

U nas też sypie śnieg, mocniej i mocniej, na drogach ogłoszony "kod pomarańczowy" i odradzają podróżowanie, bo zima zawsze zaskakuje nie tylko holenderskich drogowców, ale także dróżników oraz oczywiście lotniska :)

My się zaczynamy cieszyć wolnym dniem, dziś nie chcę mi się za dużo robić, siedzę sobie pod kocykiem, oglądam "pytanie na śniadanie", maleńka kręci się po brzuchu :) . Dziś sobie pewnie coś poczytam i ogarnę trochę na dole przed wizytacją z kramzorg'u, a po południu zrobię jakiś dobry obiad :)

Zgłoś nadużycie #10120 7 grudnia 2012, 9:12

aniu a odpoczywaj sobie i ciesz sie wolnym a jak dlugo masz zamiar byc na wychowawczyn?

Zgłoś nadużycie #10121 7 grudnia 2012, 9:53

nam przysługuje w sumie 16 tygodni, z tego obowiązkowo 4 przed porodem, a po porodzie max. 12 tygodni. Czyli od teraz mam co najmniej 4 miesiące, a jak mała zdecyduję się urodzić później, to zawsze dodają różnicę między datą planowaną a rzeczywistą, czyli mogę mieć do 2 tygodni więcej.
Za to po macierzyńskim mam prawo do 3 miesięcy wychowawczego, ale rozkładam to sobie na 1-1.5 roku, czyli wrócę do pracy teoretycznie tylko na 4 dni i dodam sobie do tego jeden dzień wychowawczego na tydzień, w efekcie będę przez 1.5 roku pracować tylko 3 dni w tygodniu. Na dwa dni mała trafi do żłobka, a jeden dzień w tygodniu zajmie się nią tatuś (albo ewentualnie teściowie jak się będą upierać). Taki mam na razie plan :)

Zgłoś nadużycie #10122 7 grudnia 2012, 10:04

Ja mam podac ze bede na wychowawczym do 3lat chce ale po roku wrocic bo rok jest tylko platny a jak powiem ze bede rok a nie dostane jakiegos przedszkola albo opiekunki to moga mnie zwolnic a tego niechce.
pozatym z urzedu miasta moge sie starac o opiekunke u nas nazywa sie to jugendamt i nie bede za nia wiecej placic jak za miejsce w przedszkolu

Zgłoś nadużycie #10123 7 grudnia 2012, 10:27

Metra Fajna mama
hello brzuchole moje...gratuluje skończonych tygodni :) już prawie prawie :)
ja dzisiaj wstałam o 5:30 posiedziałam godzinkę bo tak mnie plecy bolały i poszłam spać, zasnęłam i wstałam o 9:30...plecki bolą troszkę mniej, ale i tak na dużo mi dziś nie pozwolą :/ a to podłogę trzeba umyć w przedpokoju i rozścielić ręczniczek zimowy...

Zgłoś nadużycie #10124 7 grudnia 2012, 10:31

sylwia.walat Zaprawiona w bojach
Ania no ja właśnie czytałam i słyszałam od innych że Kraamzorg jest obowiązkowy, bo tak to bym go pewnie nie brała. Co do śniegu to u nas też sypie i mąż stał rano w korku bo Holendrzy nie wiedzieli jak mają jechać.
ja niestety nie mam z kim zostawić małej po macierzyńskim i będę kogoś musiała poszukać do opieki albo ściągnąć z Polski.
Ania u Ciebie mała to już można powiedzieć prawie na wyjściu :D :D zaciskaj nóżki by nie wyskoczyła wcześniej i napisz później co Tobie mówiła kobieta z Kraamzorgu.

Zgłoś nadużycie #10125 7 grudnia 2012, 10:50

dzwoniła własnie babka z kraamzorgu i przełożyła wizytę na poniedziałek, bo ją śnieg wystraszył ;)

A niektórzy holendrzy (a właściwie większość) jeśli chodzi o jeżdżenie w śniegu, to kompletna porażka :( mój mąż jest dobrym kierowcą i się zawsze denerwuje jak mu inni przed nosem się wloką tylko z tego powodu, że pada śnieg, no ale większość nie ma z tym dużo kontaktu, a mój już odbył praktykę przez to jeżdżenie do Polski i w alpy zimą ;)

Właśnie szukałam czy kraamzorg jest obowiązkowy i oficjalnie znajduje, że nie (np. http://www.kraamzorghetgroenekruis.nl/vraag-en-antwoord/is-kraamzorg-verplicht/), ale ludzie piszą, że położne czasami tego wymagają i intensywnie polecają, szczególnie jak się w domu rodzi.
Znalazłam też, że można taką opiekę ograniczyć do minimum (3 h dziennie) i zdecydować się tylko na kontrolę (bo taka babka zajmuje się też opatrywaniem ran, sprawdzaniem temperatury, sprawdza czy macica wraca do formy i jest wyszkolona, żeby w razie czego na czas zobaczyć, że z maluchem coś nie tak np. żółtaczka fizjologiczna).

Zgłoś nadużycie #10126 7 grudnia 2012, 10:55

lili Fajna mama
hej mamusie :)

gratuluje kolejnych tyg :)

u mnie tez sypie snieg i to dosc konkretnie,maly bedzie mial radoche ;)

ja dzis nie spie od 4.20 masakra i nawet wyspana :)

Zgłoś nadużycie #10127 7 grudnia 2012, 10:55

sylwia.walat Zaprawiona w bojach
Ania to widzę, że tutaj na ten temat są sprzeczne informacje. http://www.polozna.nl/index.php/pomoc-poporodowa
bo tutaj jest napisane, że jest obowiązkowe, bo ja tego w ogóle nie chciałam brać, ale jak już musiałam to wybrałam, dobrze wiedzieć że można tylko wziąć na 3 godziny, bo tak też zrobię, by mi się obca baba po domu nie kręciła i nie marudziła.

Zgłoś nadużycie #10128 7 grudnia 2012, 10:57

ten kraamzorg w sumie zastępuje tu trochę przedłużony pobyt w szpitalu, bo np. w Polsce te rzeczy po prostu robią pielęgniarki i położne w szpitalu, a tutaj wypisują cię do domu 2 h po porodzie bez komplikacji lub parę dni po cesarce i wszystko wtedy spada na położną albo właśnie kraamzorg..

Zgłoś nadużycie #10129 7 grudnia 2012, 10:57

lili Fajna mama
niewiem jakbym wytrzymala z obca babka ;)

u nas tez francuzi nie umieja sie zachowac na drodze jak widza snieg czy deszcz nawet swiatel nie potrafia wlaczyc w pochmurny dzien a co dopiero po sniegu jezdzic ;)

Zgłoś nadużycie #10130 7 grudnia 2012, 11:00

lili Fajna mama
tych 2h godz mozna Wam pozazdroscic :)

u nas trzymaja 5 dni niewiem jak ja to wytrzymam wiedzac ze synek w domu no niby z tatusiem :)

tu zadna pielegniarka w domu nie odwiedza,na kontrole trzeba do swojego lekarza isc....