Witaj na Forum FajnaMama!

Oglądasz nasze forum jako Gość, co nie daje Ci pełnego dostępu do wszystkich opcji i możliwości forum.

Nie będąc zarejestrowanym, nie możesz także brać udziału w dyskusjach. Gorąco zachęcamy do darmowej rejestracji,
co umożliwi Ci pisanie wiadomości, branie udziału w sondach, zamieszczanie własnych zdjęć oraz dostęp do wielu innych udogodnień.

Rejestracja jest szybka i łatwa. Zarejestruj się.

Sierpnióweczki 2016

Zgłoś nadużycie #2231 20 maja 2016, 16:17

Buba Gotowa na wszystko
Paulinka, ale ten tysiak jest tylko tak jak Brunette napisała dla osób które przed porodem nie pracowały, albo pracowały na śmieciówkach, albo dla studentek itd. Ja pomimo, że będę bez umowy to i tak będę dostawała normalny macierzyński (raptem niedużo wyższy niż ten tysiaczek, ale zawsze :D ).
Przerąbane pracować w takim systemie w jakim pracowałaś, ale chyba jeszcze gorzej na zmiany, jak mój teść, masakra. Ja pracowałam po 8h wychodziłam i miałam wszystko gdzieś :)
Daga, zgrabniutki brzuszek :)
To z dwa latka posiedzisz z małą w domciu, dobry plan :) Też tak planuję, ale zobaczymy jak wyjdzie. Może będę musiała szybciej pracę znaleźć, tylko nie wiem co wtedy z malutką. Pewnie żłobek prywatny.
Ciuszki przepiękne, jak ja lubię patrzeć na takie zakupy :D
Tysia, to też masz dobrze, zawsze mozesz sobie dorobić, kasa wpadnie. Ile masz teraz klientek? Dzisiaj do mnie kuzynka przychodzi na hybrydę. To się musisz cieszyć, ze od początku roku wszedł przepis o 1tys. macierzyńskiego :) Ja po ciąży z Kubą nic nie dostawałam, nie należało mi się, bo umowa o pracę skończyła się przed 12tc i nie było za ciekawie, jedna pensja.
Brunette, a to świnie, upominaliście się znowu, że już termin minął ?? Łaski nie robią, jak muszą oddać to oddadzą, ale rozumiem że się niecierpliwisz, pewnie chodzi o niemałe pieniadze.

Zgłoś nadużycie #2232 20 maja 2016, 17:14

Brunette83 Gotowa na wszystko
Aż zadzwoniłam do koleżanek z pracy, obie na macierzyńskim od lutego. Dostają 80% wynagrodzenia z 12 ostatnich miesięcy uff 😀
Buba mąż dzwonił we wtorek to właśnie podejmowali decyzję w naszej sprawie

Zgłoś nadużycie #2233 20 maja 2016, 17:16

tysia2506 Fajna mama
Zawsze jakiś grosz wpadnie ☺ co do tysiąca bardzo się ciesze wkoncu coś mądrego dla mam które wybrały karierę domowa 😉
Ale słyszałam tez ze jak któreś mamie macierzyński wynosi poniżej 1000 zł to mogą ubiegać się o wyrównanie i państwo dopłaci do 1000

Zgłoś nadużycie #2234 20 maja 2016, 17:17

tysia2506 Fajna mama
Pamiętajcie tez o becikowym 1000 i jak niski dochód to drugi 1000 zawsze to na wózek 😉

Zgłoś nadużycie #2235 20 maja 2016, 17:22

tysia2506 Fajna mama
Ja jestem zdania że jak dają to brać wszystko wkoncu po to to jest. Kiedyś było mi głupio składać wniosek o jakąś pomoc finansowa ale jak widzę patologie które biorą kupę kasy i przepiją to nie mam żadnych skrupułów szczególnie ze ja przynajmniej wydaje na dzieci te pieniądze

Zgłoś nadużycie #2236 20 maja 2016, 17:24

Paullinka89 Gotowa na wszystko
No ok, nie będę się przecież sprzeczac :) ale link jest ze strony ZUSu i pisze czarno na białym :p przywyklam do takich zmian, że mam 2 dni wyjęte z życiorysu, zresztą byłam sama i było mi wszystko jedno. Ale przy malutkiej nie ma mowy, żebym jej nie widziała tyle czasu. Cóż zobaczymy jak to będzie, mam nadzieję że znajdę coś na 8h i w takich godzinach, że się uda jakoś tą opiekę pogodzić. A jeśli nie to wtedy się będę martwić

Zgłoś nadużycie #2237 20 maja 2016, 17:28

Tysia też jestem tego zdania, a zazwyczaj uczciwy człowiek wstydzi się zawalczyć o swoje. My się na 500+ niestety nie zalapujemy. Ale i tak uważam, że lepiej by było jakby dali człowiekowi godnie zarobić. Ja miesięcznie wyrabialam 210h i dostawałam podstawy najniższa krajowa plus premia a i tak nie zarobilam nawet 2tys :/

Zgłoś nadużycie #2238 20 maja 2016, 17:40

Paulinka jestem tego samego zdania, wolałabym godnie zarabiać niż ubiegać się o pomoc finansową. Ale jakbym miała dwójkę to na pewno bym skorzystała z 500+, nam to raczej nie grozi bo nie planujemy drugiego. Tysia u nas w Krakowie mogę pomarzyć o becikowym... Sami sobie płacimy ubezpieczenie na życie w Allianz i dzięki temu dostaniemy po 1000zł na głowę za urodzenie dziecka bo na żadną pomoc liczyć nie ma co.

Zgłoś nadużycie #2239 20 maja 2016, 17:44

Buba Gotowa na wszystko
Paulinka, ja miałam 2tys. brutto plus premia uznaniowa, a że zapieprzałam jakby to było moje i się starałam to nie mieli wyjści i premię przyznać musieli, ale też kokosów nie miałam. W zasadzie to zarabiałam najmniej ze wszystkich w rodzinie i wśród znajomych :D hehe I to mnie bolało, bo się narobiłam a nie zarobiłam, wracałam przed 18. do domu, mało Kubę widziałam, miałam wrażenie że wszystko mi ucieka. A ten link to chyba jest do tej nowej ustawy o tysiaku dla mam którym normalnie nic by się nie należało.

Ale mi się podoba, że wszystkie takie aktywne się zrobiłyśmy :D

Tysia, ja też się z Tobą zgadzam. W ogóle jestem po pracy socjalnej, ale nie pracowałam w zawodzie :) państwo okrada nas na każdym kroku, wszędzie są wysokie podatki, ciągle wyciągają kasę z naszych kieszeni to jak już coś dają i nie ma kryterium dochodowego to wręcz trzeba brać. Jak nie weźmiesz to medalu nie wręczą, tylko się ucieszą że naiwna nie korzysta. Ja z wielką ochotą i uśmiechem na ustach będę pobierać te 5 stów dopóki będzie trwać. O becikowe oczywiście też wystąpię, na szczepionki czy cokolwiek innego będzie, drugi tysiak już nam się należeć nie będzie, ale chust tam, jeden też dobry :D

Zgłoś nadużycie #2240 20 maja 2016, 17:53

Buba Gotowa na wszystko
Najlepsze co państwo mogłoby dla nas zrobić to zapewnić kobietom bezpieczeństwo, stabilną i pewną pracę, pewny zarobek, żłobki i przedszkola w okolicy pracy, to jest najważniejsze. Wtedy byłby wzrost demograficzny.

Brunette, my też sobie opłacaliśmy w pracy to ja dostanę 1200zł a mąż 1400zł, cieszy :) czemu nie dostaniecie becikowego?
I serio nie chcecie drugiego dziecka? Może, może kiedyś :D

Zgłoś nadużycie #2241 20 maja 2016, 17:55

Właśnie dziewczyny apropo szczepień, będzie szczepily w pierwszej dobie? Jakie macie do tego podejście?

Zgłoś nadużycie #2242 20 maja 2016, 18:00

Buba bo w Krakowie dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 1922zł, nawet jak dziele na trzy nasze zarobki to i tak przekraczamy. Kiedyś nie było takich wymogów, każdy dostawał ale cóż trzeba sobie radzić samemu. Póki co tak postanowiliśmy że jedno, zobaczymy jak będzie i może zmienimy zdanie ale ja też już do najmłodszych nie należę 😀

Zgłoś nadużycie #2243 20 maja 2016, 18:01

Wiecie co, nie daje mi to spokoju :D juz dawno dowiadywalam się od kolezanek odnosnie macierzynskiego, sa wsrod nich osoby bezrobotne, zatrudnione na zlecenie i umowe o prace. Ponadto z innych forum mamy pisaly tak samo o tysiacu, dla kazdego. Przeczytane przeze mnie artykuly z Zusu potwierdzały ta teorie. Ale chyba chodzi o to, jak pisala Lorelei, ze jezeli pracodawca ma zatrudnionych conajmniej 21 pracownikow wtedy zaklad sam wyplaca zasilek macierzynski. Ale.... tez nie podaja o jaka kwote chodzi, natomiast podają ze i tak sa to srodki pochodzace z Zusu. Zus wylicza kwote na podstawie wysokosci skladek ubezpieczeniowych pomniejszona o iles tam procent (cos ponad 13). Jezeli wychodzi mniej niż tysiac, wtedy daja wyrownanie do tego zasilku rodzicielskiego czyli do tysiaca. Ale pojde osobiscie i sie dowiem, bo mnie teraz to zagryzie :D

Zgłoś nadużycie #2244 20 maja 2016, 18:11

Jak się dowiesz tak na 100% to daj znać bo ja też ciekawa. Może niech się jeszcze Lorelei_l wypowie w kwestii macierzyńskiego bo Ona chyba madrzejsza od nas w tym temacie a wcześniej pisała o L4

Zgłoś nadużycie #2245 20 maja 2016, 18:13

Dziewczyny dokopałam się w koncu do sensownego i czytelnego artykulu :D ''Zasiłek macierzyński na etacie: jak to wygląda w praktyce?

Przyjmijmy, że kobieta zarabia 3 tys. zł brutto, czyli 2157 zł na rękę miesięcznie.
W tej sytuacji w pierwszych miesiącach po porodzie – podczas 20 tyg. urlopu macierzyńskiego – otrzymywać będzie 2157zł. Taka sama kwota przysługiwać jej będzie przez kolejne 6 tyg., a następnie zostanie zredukowana do 60 proc. wynagrodzenia, czyli niecałego 1300zł na rękę.

Druga opcja, to zadeklarowanie już na początku, że to matka będzie opiekować się dzieckiem przez 12 miesięcy. W tym rozwiązaniu przez rok będzie otrzymywała zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia, czyli co miesiąc po ok. 1727zł.

Zasiłek macierzyński na etacie: co się bardziej opłaca?

Ustawa została przygotowana w taki sposób, aby w ogólnym rozrachunku bez względu na wybraną opcję rodzice w ciągu roku dostali taka samą kwotę pieniędzy równą 80 proc. zarobków. Innymi słowy – nie ważne co wybiorą, pieniędzy dostaną tyle samo, tylko inaczej rozdzielone w czasie.

Sytuacja nieco zmienia się w przypadku rodziców, którzy zarabiają minimalne wynagrodzenie lub niewiele więcej (od nowego roku pensja minimalna to 1850zł brutto a 1355zł na rękę). Trzymając się zapisu, że rząd wyrówna wszystkim zasiłek do 1 tys. zł na rękę łatwo obliczyć, że np. matkom zarabiającym pensje minimalną bardziej opłaca się opcja 100proc. + 60 proc., ponieważ 60 proc. ich wypłaty to nieco ponad 810zł, więc brakującą kwotę dołoży państwo. Gdyby wybrały opcje 80 proc. z kwotą 1077zł na dopłatę by się już nie załapały. ''

Zgłoś nadużycie #2246 20 maja 2016, 18:14

Buba Gotowa na wszystko
Paulinka, z tym masz rację że jak komuś "normalny" macierzyński przysługuje ale kasy ma mniej niż tysiak to państwo musi kobiecie do tysiąca wyrównać, czyli jakbym miała 800zł to 200 państwo musi mi dołożyć. Takie osoby które przed ciążą pracowały jak Ty, ja, Brunette czy Daga to mają "swój" macierzyński, z roboty. Jak np, Brunette miała 2500zł średniej pensji przez ostatni rok to jej macierzyński nie moze wynosić 1000zł, tylko 80% z kwoty 2500zł :)

Weź Brunette, bo się przejadę do tego Krakowa zaraz :D Ty jestes w wieku mojego męża, jedno urodzisz teraz, za pół roku zajdziesz w drugą ciążę i na 35rż zamkniesz fabrykę, będziesz miała już dwójkę, dobrze kombinuję? :P I nie będziesz na nic za stara.
O faktycznie ja o tym progu do becikowego zapomniałam, bo mąż miał w zeszłym roku większe zarobki i żeby się nie okazało że i my przekraczamy mimo że na 4. osoby bedzie dzielone.

I co do szczepień to mam koleżankę neonatolog i ona by mnie zakrzyczała i natłukła mi gdybym Kuby w pierwszej dobie nie zaszczepiła, jej zdaniem trzeba szczepić i nie ma dyskusji :) Później Kubę szczepiliśmy 6w1, nic dodatkowego nie dostał. Nawet myślałam ostatnio nad tym, by drugie zaszczepić tylko refundowanymi szczepionkami, w myśl zasady że ja, mój mąż, siostra, rówieśnicy, wszyscy byliśmy tym samym kiedyś szczepieni i nikt nie miał skutków ubocznych. Zastanawiam się nad pneumokokami, chyba nawet Kubę mogłabym na to jeszcze zaszczepić, przed pójściem do przedszkola, ale to trzeba zgłębić temat.

Zgłoś nadużycie #2247 20 maja 2016, 18:18

Buba Gotowa na wszystko

Paullinka89 napisał(a)

Sytuacja nieco zmienia się w przypadku rodziców, którzy zarabiają minimalne wynagrodzenie lub niewiele więcej (od nowego roku pensja minimalna to 1850zł brutto a 1355zł na rękę). Trzymając się zapisu, że rząd wyrówna wszystkim zasiłek do 1 tys. zł na rękę łatwo obliczyć, że np. matkom zarabiającym pensje minimalną bardziej opłaca się opcja 100proc. + 60 proc., ponieważ 60 proc. ich wypłaty to nieco ponad 810zł, więc brakującą kwotę dołoży państwo. Gdyby wybrały opcje 80 proc. z kwotą 1077zł na dopłatę by się już nie załapały. ''

Paulinka, a widzisz już rozumiem o co Tobie chodziło. Pisałaś o syt. gdzie matce przysługuje macierzyński ale mały i czy wtedy państwo dopłaca do równego tysiaka. To masz rację :) ja ze swojej perspektywy będę musiała od razu wystąpić o roczny z uwagi na to, że nie będę już miała pracodawcy, umowa skończy się z dniem porodu i tak bedzie najbezpieczniej wziąć od razu 80% przez rok.

Ufff ale się zgadałyśmy :D :D

Zgłoś nadużycie #2248 20 maja 2016, 18:24

Sprawa już się chyba rozwiązała. Ja akurat zarabiam minimalna krajowa, żadnych premii mi nie liczą, więc zgodnie z tym artykułem przez rok byłoby to niewiele ponad tysiąc. Ale jak sugerują że lepiej rozłożyć to jednak na 2 okresy urlopowe to chyba tak zrobię. Bo przez 20 tygodni będę dostawać 100% czyli 1350 a przez następny okres ponad 800 plus wyrównanie do 1000. A więc ta opcja faktycznie bardziej mi się opłaca. Brunetka a czemu nie dostaniecie becikowego? Ja to wgle nie wiem czy do tego są jakieś progi dochodowe, mówili że tysiąc ma być na każde dziecko więc wtf?

Zgłoś nadużycie #2249 20 maja 2016, 18:33

Buba napisał(a)

Paulinka, a widzisz już rozumiem o co Tobie chodziło. Pisałaś o syt. gdzie matce przysługuje macierzyński ale mały i czy wtedy państwo dopłaca do równego tysiaka. To masz rację :) ja ze swojej perspektywy będę musiała od razu wystąpić o roczny z uwagi na to, że nie będę już miała pracodawcy, umowa skończy się z dniem porodu i tak bedzie najbezpieczniej wziąć od razu 80% przez rok.

Ufff ale się zgadałyśmy :D :D

Nio o to mi chodziło, nie wiedziałam wcześniej jak wygląda sytuacja u mam, które zarabiają więcej. Ale teraz już wiemy :) no tak, Tobie się najbardziej opłaca opcja od razu macierzyńskiego przez rok

Zgłoś nadużycie #2250 20 maja 2016, 18:36

No to wszystko wyjaśnione 😀
Buba wiek to tak naprawdę drugorzedna sprawa 😃 mamy jakieś tam swoje przekonania i póki co ich się trzymamy 😃 ale niczego nie wykluczam.
Paulinka pisałam wyżej że nie dostaniemy becikowego bo przekraczamy dopuszczalny dochód na osobę który obowiązuje w Krakowie. A z jakiego miasta jesteś? Bo podejrzewam że w każdym mieście są inne warunki do spełnienia.