przeciwwskazania do karmienia piersią:
- zakażenie wirusem HIV lub inną ciężką chorobą zakaźną (żółtaczka, sepsa, gruźlica, cytomegalia, opryszczka na brodawce);
Czy można zarazić się sepsą ?
Nie. Można zarazić się chorobą zakaźną, która może wywołać objawy sepsy. Większości przypadków sepsy nie wywołują choroby wysoko zakaźne.
Wiele też zależy czy córka była leczona antybiotykami, a zwłaszcza jakimi. Nie wszystkie są szkodliwe dla dziecka. Zawsze jednak należy pamiętać, że każdy antybiotyk przenika wraz z mlekiem do organizmu dziecka i mogą obciążać organizm noworodka.
Zastosowanie antybiotyku jest zazwyczaj konieczne, jeśli w czasie ciąży rozpoznana zostanie infekcja, która nie może być leczona w inny sposób. W przeciwnym razie mogłoby dojść do zaostrzenia choroby lub wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia powikłań nieleczonego zakażenia. W przypadku ciężkich zakażeń (sepsa) dopuszcza się stosowanie każdego dostępnego antybiotyku, który może poprawić stan zdrowia lub uratować życie matki. Współcześnie medycyna dysponuje szeroką gamą antybiotyków, w tym preparatami o udokumentowanym braku szkodliwości dla ciąży. Uważa się, że antybiotyki z grupy penicylin, cefalosporyn i niektóre makrolidy mogą być bezpiecznie stosowane w ciąży. Ważne jest, by lek przeciwbakteryjny został dobrany empirycznie, na podstawie celowanego antybiogramu - badania laboratoryjnego, mającego na celu określenie wrażliwości obecnych w próbce drobnoustrojów na najczęściej stosowane antybiotyki.