Witaj na Forum FajnaMama!

Oglądasz nasze forum jako Gość, co nie daje Ci pełnego dostępu do wszystkich opcji i możliwości forum.

Nie będąc zarejestrowanym, nie możesz także brać udziału w dyskusjach. Gorąco zachęcamy do darmowej rejestracji,
co umożliwi Ci pisanie wiadomości, branie udziału w sondach, zamieszczanie własnych zdjęć oraz dostęp do wielu innych udogodnień.

Rejestracja jest szybka i łatwa. Zarejestruj się.

sepsa a karmienie piersią

Zgłoś nadużycie #11 28 listopada 2010, 14:13

rafaella57 Świeżo upieczona
Rejestracja: Lis, 2010 Posty: 1 Podziękowania: 0
moja córka zachorowała na sepsę ale zanim się o tym dowiedziała leczona była na przeziębienie i karmiła dziecko piersią, co może grozić dziecku?

Zgłoś nadużycie #12 29 listopada 2010, 9:53

babcia Świeżo upieczona
Rejestracja: Sty, 2010 Posty: 32 Podziękowania: 0
przeciwwskazania do karmienia piersią:

- zakażenie wirusem HIV lub inną ciężką chorobą zakaźną (żółtaczka, sepsa, gruźlica, cytomegalia, opryszczka na brodawce);

Czy można zarazić się sepsą ?

Nie. Można zarazić się chorobą zakaźną, która może wywołać objawy sepsy. Większości przypadków sepsy nie wywołują choroby wysoko zakaźne.

Wiele też zależy czy córka była leczona antybiotykami, a zwłaszcza jakimi. Nie wszystkie są szkodliwe dla dziecka. Zawsze jednak należy pamiętać, że każdy antybiotyk przenika wraz z mlekiem do organizmu dziecka i mogą obciążać organizm noworodka.

Zastosowanie antybiotyku jest zazwyczaj konieczne, jeśli w czasie ciąży rozpoznana zostanie infekcja, która nie może być leczona w inny sposób. W przeciwnym razie mogłoby dojść do zaostrzenia choroby lub wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia powikłań nieleczonego zakażenia. W przypadku ciężkich zakażeń (sepsa) dopuszcza się stosowanie każdego dostępnego antybiotyku, który może poprawić stan zdrowia lub uratować życie matki. Współcześnie medycyna dysponuje szeroką gamą antybiotyków, w tym preparatami o udokumentowanym braku szkodliwości dla ciąży. Uważa się, że antybiotyki z grupy penicylin, cefalosporyn i niektóre makrolidy mogą być bezpiecznie stosowane w ciąży. Ważne jest, by lek przeciwbakteryjny został dobrany empirycznie, na podstawie celowanego antybiogramu - badania laboratoryjnego, mającego na celu określenie wrażliwości obecnych w próbce drobnoustrojów na najczęściej stosowane antybiotyki.