Witaj na Forum FajnaMama!

Oglądasz nasze forum jako Gość, co nie daje Ci pełnego dostępu do wszystkich opcji i możliwości forum.

Nie będąc zarejestrowanym, nie możesz także brać udziału w dyskusjach. Gorąco zachęcamy do darmowej rejestracji,
co umożliwi Ci pisanie wiadomości, branie udziału w sondach, zamieszczanie własnych zdjęć oraz dostęp do wielu innych udogodnień.

Rejestracja jest szybka i łatwa. Zarejestruj się.

Polska,a kolor skóry...

Zgłoś nadużycie #11 21 kwietnia 2012, 22:35

M.1988 Supermama
Zaczęłam się tak zastanawiać jak to jest z tą Polską ??
Czy nadal w Polsce Ciemnoskóry człowiek jest postrzegany jako "zły",bo niby "inny"---> ?? ?
Często słyszy się ..."Polska dla Polaków,nie dla czarnuchów "...
CZY TAK FAKTYCZNIE JEST ?? ?
Dziękuję za odp.
.....cieszmy się z tego co nam los daje,nigdy nie jest przypadkowy...

Zgłoś nadużycie #12 21 kwietnia 2012, 22:47

Syska Supermama
Mysle ze jest coraz wieksza (hmmm to chyba nienajlepsze okreslenie) tolerancja na inny kolor skory. Mi raczej nigdy to nie przeskadzalo ze ktos jest czarny , bialy czy zolty.... dla mnie moze byc zawet blekitny w rozowe kwiatuszki byle byl dobrym czlowiekiem. A jesli chodzi o malego przystojnego mulacika to pewnie nie odpedzi sie od napalonych na niego dziewczyn ;)

"Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem , ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"

Zgłoś nadużycie #13 21 kwietnia 2012, 22:48

M.1988 Supermama
aa w to nie wątpi :P
tylko żebym Babcią za szybko nie została :P

Zgłoś nadużycie #14 21 kwietnia 2012, 22:52

Syska Supermama
Musisz sobie kupic jakas miotle i odpedzac :D tylko zainwestuj juz na etapie przedszkola :P

"Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem , ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"

Zgłoś nadużycie #15 21 kwietnia 2012, 22:54

M.1988 Supermama
:)
Ja myślę już nad zakupem :)

Zgłoś nadużycie #16 21 kwietnia 2012, 23:28

Nika Fajna mama
Ja się obawiam że nasze społeczeństwo jeszcze nie całkiem dorosło do akceptacji pewnych faktów. Choć na pewno jest lepiej (niż np 10 lat temu), szczególnie w dużych miastach.
Niedawno miałam rodzinny obiad z kuzynowstwem mieszkającym na wsi. Opowiadali że w małej szkole, chyba w Łasku jest dziecko pary mieszanej i o tym jak inne dzieci mu dokuczają.
A skąd się to bierze u dzieci? Przykład mają w domu przecież. Powielanie stereotypów, pogarda dla "innych". Ni i jak usłyszałam hasło kuzyna, że on nic przeciwko nie ma ale 'miejsce asfaltu jest na drodze" to ręce mi opadły. I to mówi człowiek który co niedziela zapier.ala na mszę i klepie modlitwy. Żenada.
Skończyło się awanturą. Ale do ograniczonych ludzi trudno przemówić argumentami.

Reasumując, wydaje się że ludzie są niby otwarci itp ale jak mają szansę się dowartościować czyimś kosztem to czemu nie.
Mnie już kiedyś klapki opadły w temacie antysemityzmu też. Niby wydaje się że takich ludzi wkoło nie ma, ale jednak...

Na pewno Twoje dziecko będzie zwracać na siebie uwagę, ale myślę że w większości przypadków będzie to pozytywne. I tego Wam bardzo życzę :-D
A że może je spotkać coś przykrego ze strony jakiś palantów - to będziesz musiała przygotować i siebie i potomka....
Fajnie na ten temat pisze Magdalena Środa w książce "Mala książka o tolerancji". Polecam :-) Możesz tam znaleźć wskazówki jak rozmawiać z dzieckiem na te tematy,

Zgłoś nadużycie #17 22 kwietnia 2012, 9:34

Konto usunięte
wiesz M, wszystko zalezy od miejca w ktorym mieszkasz, ja zauwazylam, ze czym wieksze miasto, tym wieksza tolerancja :) czesto Ci starsi ludzie maja wieczne 'ale'. sa i male miesciny gdzie wszyscy sa ok i nie beda cyrkow robic, ale sa miesciny gdzie wszyscy sa anty.

wiem napewno, u mnie w miescie, tolerancja jest na przyzwoitym poziomie, aczkolwiek nie oszukujmy sie, kraza bandy tych na NIE. jak chyba w kazdym miescie... niestety.

mam nadzieje ze Twoj synek bedzie dorastal w pokoleniu juz zupelnie tolerancyjnym :)
Kocham Mojego Tomcia i Naszego Kazika :*

Zgłoś nadużycie #18 22 kwietnia 2012, 9:57

M.1988 Supermama
Cześć..
Tak,ja mieszkam w Krakowie--tutaj w moim otoczeniu "Mały Bambo" nie jest niczym nadzwyczajnym.
Jest kilkoro takich ":czekoladowych" dzieciaczków...

Zgłoś nadużycie #19 22 kwietnia 2012, 10:58

snoopy90 Fajna mama
jak się mieszka w wiekszym mieście to nie robi to wrazenia na ludziach jeśli ktoś jest innego koloru.gorzej pewnie na wioskach

http://oliwunia.blogspot.com/

Zgłoś nadużycie #20 22 kwietnia 2012, 11:08

yellowsun Fajna mama

M.1988 napisał(a)

Zaczęłam się tak zastanawiać jak to jest z tą Polską ??
Czy nadal w Polsce Ciemnoskóry człowiek jest postrzegany jako "zły",bo niby "inny"---> ?? ?
Często słyszy się ..."Polska dla Polaków,nie dla czarnuchów "...
CZY TAK FAKTYCZNIE JEST ?? ?
Dziękuję za odp.

Wiesz co, jak ja coś takiego słyszę, że "Polska, dla Polaków" to od razu mam ochotę odpowiedzieć, że "Ziemia dla ziemniaków" i ma z niej spadać... Niby XXI wiek, a tu nadal taki ciemnogród... :( Niestety jeszcze spotyka się takie komentarze i inne tego typu, ale pocieszające jest, że coraz rzadziej :)

Zgłoś nadużycie #21 22 kwietnia 2012, 16:08

yellowsun Fajna mama

editwil napisał(a)

A wiecie co? ja mieszkam w małej mieścinie i zauważyłam że u Nas jest duża tolerancja. Mamy ciemnoskórego faceta z jego córką i żoną oczywiście Polką, azjatę, który prowadzi knajpę chińską i jakichś mulatów ostatnio widziałam. I naprawdę nie zauważyłam jakiegoś negatywnego zachowania względem nich. Sama jestem bardzo tolerancyjna i kolor skóry na pewno nie jest tym co by mogło mi przeszkadzać ;)

Wiesz, masz rację, w małych miejscowościach jest jakoś lepiej... Ja sama pochodzę z małego miasta i tam nie ma problemu, u moich rodziców w bloku mieszka sobie chłopak z dziewczyną (teraz już chyba żoną) chinką i sąsiedzi i w ogóle ludzie są bardzo tolerancyjni :) Teraz mieszkam za to w mieście dużym i tu już jest jakoś tak różnie, częściej nawet w rozmowach z ludźmi w pracy czy gdzieś słyszę jakieś komentarze, ale ja tego nie toleruję, każdą taką rozmowę ucinam, a od takich ludzi staram się trzymać z daleka. Sama mam bardzo bliskich znajomych w "mieszanym" związku i to najsympatyczniejsi ludzie jakich poznałam. :)

Zgłoś nadużycie #22 22 kwietnia 2012, 18:18

Karolinia Supermama
Ja tez mieszkam w nieduzym miasteczku, obok w bloku jest rodzina mieszana(jenyy, nie znoszę tego określenia ;p ), chłopiec ok. 14 lat i dziewczynka może 11, słodkie Mulatki, nikt nie zwraca uwagi na ich kolor skóry. Pewnie znajdą się jakieś sporadyczne osobistości :) co to im przeszkadza, że ktoś jest "inny". Ni by jest coraz lepiej, no ale nie oszukujmy się- Polska nie zasługuje na miano tolerancyjnego kraju niestety;/
A tak w ogóle to nie miałabym nic przeciwko zięciowi Mulatowi0 oczywiście za jakieś 25 lat :D
Zawsze razem:*

Zgłoś nadużycie #23 22 kwietnia 2012, 20:23

mamaela Supermama
Ja mieszkałam we Wrocławiu, teraz pod na wsi. I niestety nie mam dobrych doświadczeń w tym zakresie- syn chodził do sportowej podstawówki, w której były dzieci i z różnym kolorem skóry i różnej narodowości i niestety nie było słodko i tolerancyjnie. I mam wrażenie, że rodzice a zwłaszcza babcie były bardziej wścibskie i paskudne niż dzieci. I to rodziców trzeba było na zebraniu ostro potrząsnąć zanim się opamiętali bo były sytuacje bardzo przykre. Moja znajoma ma dzieciaki z Pakistańczykiem, więc mają ciemną karnację i specyficzne twarzyczki(piękne, wyraziste, wielkie oczęta- ech cudowne są) ale mieszkają na wsi i regularnie pisze mi, że ludzie gadają, dogryzają jej, plotkują, zwłaszcza że sama dzieciaki wychowuje bo mąż (tak mają ślub) czeka na wizę już od roku- no cóż taki powalony ten nasz kraj. Ale podsumowując uważam, że jesteśmy w UE ale daleko nam Polakom jeszcze do bycia Europejczykami - no niestety :(

Zgłoś nadużycie #24 22 kwietnia 2012, 20:39

magga Gotowa na wszystko
No troche w tym prawdy jest niestety.. Ale w Lodzi jest duzo ciemnoskorych osob i jakos chyba nie widzialam takiej sytuacji ze jakies wyzwiska itp. U nas to chyba wiecej jest osob smiejacych sie z ludzi niepelnosprawnych chorych.. Ja tez choruje nosze peruke i niestety bylo kilka przykrych sytuacji.. U nas na osiedlu ktorym mieszkam niestety ale ze tak powiem "trzeba pokazac swoja sile":/ :( I wogole jedni innym "przypasuja" a inni nie.. Mam 21lat i np ze tak powiem 'przykrosc' sprawiali mi moi rowiesnicy jak i rowniez osoby starsze:/ Zreszta tu nie ma chyba podzialu czarny - bialy- zolty itd, bardziej jest klubami sportowymi..:/ i nie ma roznicy czy ktos jest inny czy nie przykro mi to mowic ale tu jest "jak przypasujesz to ok jak nie to w ryj".....

Zgłoś nadużycie #25 22 kwietnia 2012, 21:15

Nika Fajna mama

magga napisał(a)

No troche w tym prawdy jest niestety.. Ale w Lodzi jest duzo ciemnoskorych osob i jakos chyba nie widzialam takiej sytuacji ze jakies wyzwiska itp. U nas to chyba wiecej jest osob smiejacych sie z ludzi niepelnosprawnych chorych.. Ja tez choruje nosze peruke i niestety bylo kilka przykrych sytuacji.. U nas na osiedlu ktorym mieszkam niestety ale ze tak powiem "trzeba pokazac swoja sile":/ :( I wogole jedni innym "przypasuja" a inni nie.. Mam 21lat i np ze tak powiem 'przykrosc' sprawiali mi moi rowiesnicy jak i rowniez osoby starsze:/ Zreszta tu nie ma chyba podzialu czarny - bialy- zolty itd, bardziej jest klubami sportowymi..:/ i nie ma roznicy czy ktos jest inny czy nie przykro mi to mowic ale tu jest "jak przypasujesz to ok jak nie to w ryj".....

ja niestety na Piotrkowskiej widziałam akcję jak pijany kibol zaatakował Turka przed knajpą turecką.  A jak przyjechała policja to zapakowała do fury również  "ofiarę" zdarzenia pomimo że świadkowie krzyczeli że to biały zaczał :-(
Wg mnie Łódź pod tym względem jest słabym miastem. Parę lat temu zginął tu czarnoskóry student - niedawno zapadły wyroki w tej sprawie. Wieloktrone obrzucanie jajami, koktajulami mołotowa mieszkania Marka Edelamana.... No i wystarczy spojrzeć na napisy na murach. Eh... Smutne.
Kraków myślę, że jest dużo bardziej do przodu pod tym względem bo tam toczy sie życie biznesowe o zasięgu międzynarodowym.
To też zmienia mentalność.

Zgłoś nadużycie #26 22 kwietnia 2012, 23:00

Konto usunięte
a niestety prawda jest taka ze przykre sytuacje sie zdarzaja jeszcze wszedzie... a ze my o tym nie wiemy i tego nie widzimy, nie znaczy ze tego nie ma :) powie nam to tylko osoba ktora doswiadczyla. tak jak Ela pisze, bo plotkuja, gadaja... a niekoniecznie to widac z boku :)

a dla mnie osobiscie, nie ma to absolutnie znaczenia, kto skad pochodzi, jaki ma kolor skory, jakie oczy i inne takie. nie powiem, taki wyglad przyciaga moja uwage, ale ze wzgledow estetycznych a nie jakis rasowych czy cos. w szkole mialam piekną dziewczyne, miala wieeelkie migalowe, oczy, uroda megaegzotyczna, ksztalt buzi i w ogole. i naprawde az milo bylo na nia patrzec :) dlatego pisze ze inny wyglad przyciaga moja uwage :)
Kocham Mojego Tomcia i Naszego Kazika :*

Zgłoś nadużycie #27 23 kwietnia 2012, 11:20

magga Gotowa na wszystko

Nika napisał(a)

ja niestety na Piotrkowskiej widziałam akcję jak pijany kibol zaatakował Turka przed knajpą turecką.  A jak przyjechała policja to zapakowała do fury również  "ofiarę" zdarzenia pomimo że świadkowie krzyczeli że to biały zaczał :-(
Wg mnie Łódź pod tym względem jest słabym miastem. Parę lat temu zginął tu czarnoskóry student - niedawno zapadły wyroki w tej sprawie. Wieloktrone obrzucanie jajami, koktajulami mołotowa mieszkania Marka Edelamana.... No i wystarczy spojrzeć na napisy na murach. Eh... Smutne.
Kraków myślę, że jest dużo bardziej do przodu pod tym względem bo tam toczy sie życie biznesowe o zasięgu międzynarodowym.
To też zmienia mentalność.

No kiedys ktos powiedzial o Lodzi: Trzeba miec odwage zeby pokochac to miasto :)

Zgłoś nadużycie #28 23 kwietnia 2012, 21:24

fleuriste Fajna mama
Eh ja jestem z małej miejscowości i muszę powiedzieć że dopóki nie przyjechałam do Wrocławia nie widziałam nigdy "na żywo" człowieka o innym kolorze skóry...dopiero tutaj- kilka razy się obejrzałam (ale tylko z ciekawości) potem natomiast przyzwyczaiłam się i już nie robiło to na mnie większego wrażenia. Mam wrażenie że jednak jakby ktoś o innym kolorze skóry przyjechał do mojej starej miejscowości to wszyscy wytykali by go palcami... :(
We Wrocławiu mieszka dużo obcokrajowców i uważam że na ludziach tutaj nie robi to większego wrażenia- oczywiście zawsze znajdą się jacyś rasiści niestety :(