Witaj na Forum FajnaMama!

Oglądasz nasze forum jako Gość, co nie daje Ci pełnego dostępu do wszystkich opcji i możliwości forum.

Nie będąc zarejestrowanym, nie możesz także brać udziału w dyskusjach. Gorąco zachęcamy do darmowej rejestracji,
co umożliwi Ci pisanie wiadomości, branie udziału w sondach, zamieszczanie własnych zdjęć oraz dostęp do wielu innych udogodnień.

Rejestracja jest szybka i łatwa. Zarejestruj się.

Majowe Dzieciaczki i ich Szczęśliwe Mamusie 2012;*;)

Zgłoś nadużycie #42851 4 stycznia 2013, 14:50

aniam Supermama
włąśnie porządkuję pliki z jadłospisem i nie mogę wytrzymac dołączam jeszcze kilka powyżej 7. miesiaca

ZUPKI
ROSOŁEK Z KURCZAKA Z RYŻEM

1 duża marchewka
100 g piersi z kurczaka
1 łyżka ugotowanego ryżu
1 łyżeczka oleju sojowego
por, seler, pietruszka po niewielkim kawałeczku
natka pietruszki do smaku

Warzywa gotujemy wraz z mięsem (poza natką pietruszki), całość zmiksować wraz z wodą z gotowania i ryżem, dodajemy olej i drobniutko posiekaną natkę pietruszki.

ROSOŁEK Z INDYKA Z KASZKĄ KUKURYDZIANĄ

1 duża marchewka
100 g piersi z indyka
1 łyżka kaszki kukurydzianej
brokuł 2-3 różyczki
cebula 1/4 małej
pietruszka kawałeczek
oliwa z oliwek

Mięso gotujemy. W trakcie gotowania dodajemy jarzyny, czyli marchew, pietruszkę, cebulkę, a na końcu brokuł. Wsypać 1 łyżkę kaszki do osobnego garnka, zalać wodą z gotowania wywaru i ugotować kaszkę do miękkości. Zmiksować mięso z warzywami dodając wodę, olej, a na końcu kaszkę, doprawić posiekaną natką pietruszki.

ROSOŁEK Z CIELĘCINĄ I RYŻEM

1 duża marchewka
kawałek cielęciny(od szynki) ok. 100 gr
1 łyżka ugotowanego ryżu
brokuł 2-3 różyczki
cebula 1/4
seler kawałeczek
pietruszka 1 cała niewielka
oliwa 1 łyżeczka

Warzywa gotujemy wraz z mięsem – najpierw mięso, gdy zmięknie dodawać kolejno marchew z pietruszką, selerem, następnie cebulę, a na końcu brokuł. Zmiksować razem z wodą z gotowania. Dodać ryż, olej i posiekaną natkę pietruszki.

ZUPA POMIDOROWA Z RYŻEM(pomidory mogą uczulać)

1 duża marchewka
kurczak ok. 100 gr
1 łyżka ugotowanego ryżu
por kawałeczek
pietruszka
oliwa 1 łyżeczka
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego

Gotujemy kurczaka, marchewki, pietruszki, pora. Do gorącego rosołku dodajemy koncentrat pomidorowy i następnie zagotowujemy. Zmiksować razem, dodać ryż, oliwę i posiekaną natkę pietruszki.

ZUPKA JARZYNOWA

1/2 marchewki
50g cielęciny lub mięsa z drobiu.
mały ziemniak
1/2 pietruszki
1/4 małego pora
2-3 różyczki kalafiora
1 łyżeczka oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek,
1 łyżeczka płatków ryżowych

Warzywa myjemy, obieramy i płuczemy, mięso płuczemy. Wszystko kroimy, wkładamy do wrzącej wody i gotujemy przez ok. 15 minut. Dodajemy płatki ryżowe lub kaszę kukurydzianą. Gotujemy na małym ogniu aż do miękkości jeszcze przez ok. 20 min. Ugotowane warzywa, mięso i ryż miksujemy. Zmiksowaną zupę zagotowujemy. Dodajemy oliwę lub olej.

OBIADKI

POTRAWKA Z INDYKIEM

1 duża marchewka
1 mały ziemniak
filet z indyka ok. 100 gram
brukselka 3- 4 sztuki
kaszka kukurydziana 1 łyżka
oliwa1 łyżeczka

Gotujemy rosołek z indyka, marchwi oraz brukselki. Dodajemy ugotowanego w łupince i obranego ziemniaka. Miksujemy wszystko razem – można też wyjąć mięsko i drobniutko posiekać. Ugotować kaszkę kukurydzianą lub dodać do gorącej zupki (jeśli ekspresowa), dodać oliwę i wymieszać.

POTRAWA Z INDYKIEM I POMIDORAMI

pomidor ( sparzony, obrany i bez pestek )
filet z indyka ok. 100 gram
marchewka
por, seler po kawałeczku
pietruszka mała
oliwa
kleik ryżowy

Ugotować indyka do miękkości. Pod koniec gotowania dodać marchew, por, seler, pietruszkę. Na końcu pomidora. Zmiksować razem, dodać oliwę i kleik ryżowy.

KLEIK RYŻOWY Z ŻÓŁTKIEM I JABŁKIEM

5-6 łyżek kleiku ryżowego lub kaszki
jabłko
łyżeczka oliwy z oliwek
pół żółtka
100 ml wody.

Jabłko myjemy, obieramy i trzemy na tarce. Wkładamy do wrzącej wody i gotujemy. Następnie chłodzimy i dodajemy kleik ryżowy i 1/2 żółtka. Mieszamy i gotujemy. Po zagotowaniu dodajemy oliwkę lub masło.

PRZECIERKA Z KALAFIORA LUB BROKUŁA

2-3 gałązki kalafiora lub brokuł,
łyżka mleka modyfikowanego,
łyżeczka świeżego masła.

Warzywa myjemy płuczemy. Kalafior lub brokuły wrzucamy do wrzątku i gotujemy do miękkości. Ugotowane warzywa odcedzamy, rozcieramy lub ugniatamy dodajemy mleko i masło Podgrzewamy mieszając. Papkę podajemy z ugotowanym i drobno posiekanym chudym mięsem (2 łyżeczki) .

KURCZAK Z JABŁKIEM

średnie jabłko
łyżeczka kleiku ryżowego
25 g piersi z kurczaka
łyżeczka świeżego masła
60-70 ml wody,

Jabłko płuczemy, obieramy i po usunięciu gniazda nasiennego kroimy na ćwiartki. Do zagotowanej wody wkładamy jabłko doprowadzając do rozgotowania. Przecieramy jabłko przez sitko. Mięso gotujemy osobno, a następnie drobno siekamy i mieszamy z musem jabłkowym. Wszystko mieszamy z kleikiem ryżowym. Dodajemy masło i doprowadzamy do zagotowania. Po schłodzeniu podajemy dziecku łyżeczką.

RYŻ Z MIĘSEM I JABŁKIEM

średnie jabłko,
łyżeczka masła,
3 łyżeczki kleiku ryżowego,
15g piersi z kurczaka,
20 ml wody

Jabłko obieramy pozostawiając miąższ. Wkładamy do wrzątku aż do rozgotowania. W tym czasie przygotowujemy mięso , po ugotowaniu drobno siekamy. Do rozgotowanego jabłka dodajemy mięso, kleik ryżowy i masło. Wszystko mieszamy i gotujemy. Dodajemy wodę do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

DESERY

DESER JABŁKOWO-GRUSZKOWY

1 duże jabłko
1 gruszka
sok gruszkowy do smaku
kleik ryżowy lub kukurydziany

Owoce umyć, obrać, wykroić gniazda nasienne. Pokroić w kawałki i poddusić ok. 5 minut z dodatkiem niewielkiej ilości wody. Zmiksować wraz z kleikiem ryżowym i sokiem gruszkowym.
Z biegiem czasu wystarczy rozgnieść owoce widelcem by przyzwyczajać dziecko do gryzienia.

DESER JABŁKOWO-MORELOWY

1 duże jabłko
2 morele
sok jabłkowy do smaku
kleik kukurydziany

Morelę sparzyć i obrać ze skórki, jabłko obrać. Pokroić owoce na kawałki i poddusić z dodatkiem niewielkiej ilości wody przez ok. 5 minut. Zmiksować i dodać sok jabłkowy do smaku, jeśli trzeba zagęścić kleikiem.

DESER GRUSZKOWY

2 gruszki
sok gruszkowy klarowny
kleik ryżowy lub kukurydziany

Gruszki obrać, wykroić gniazda nasienne, podgotować z niewielką ilością wody przez kilka minut. Zmiksować lub rozgnieść widelcem, dodać sok do smaku i kleik w razie potrzeby.

DESER BANANOWO- JABŁKOWY

1 banan
1 jabłko

Owoce obrać, pokroić na kawałki, chwilkę podgotować(max 5 minut) z dodatkiem wody. Zmiksować.

Zgłoś nadużycie #42852 4 stycznia 2013, 14:56

Gosiulkovic Fajna mama

aniam napisał(a)

ja tez chyba z masełkiem spróbuję, a jakie dajecie? 82%

tak :)

Zgłoś nadużycie #42853 4 stycznia 2013, 14:56

aneta74 Fajna mama
u mnie jak zwykle zupa bleee, zrobijam jajecznicę też bleeeeeeeeeee dostała cyca i spi

Zgłoś nadużycie #42854 4 stycznia 2013, 14:57

Gosiulkovic Fajna mama
o rany Ania ale epopeja :D

Zgłoś nadużycie #42855 4 stycznia 2013, 14:57

aniam Supermama

Gosiulkovic napisał(a)

o rany Ania ale epopeja :D

wiem, ale może się przyda)

Zgłoś nadużycie #42856 4 stycznia 2013, 14:58

Gosiulkovic Fajna mama

aneta74 napisał(a)

u mnie jak zwykle zupa bleee, zrobijam jajecznicę też bleeeeeeeeeee dostała cyca i spi

Aneta u mnie też cyc górą ;)

Zgłoś nadużycie #42857 4 stycznia 2013, 14:58

aniam Supermama
w wordzie nie mogę zamieścić, a screenów nie chciało mi się robić, więc skopiowałam i włala;d

Zgłoś nadużycie #42858 4 stycznia 2013, 14:58

aneta74 Fajna mama
chyba położe się razem z nią.M dzis jedzie ze strszakami na basen może będa dziś padnięci to szybciej pójda spać będzie szansa na sex ;) tylko ja jeszcze musze być wypoczęta żeby wytrzymać aż zasną :) )

Zgłoś nadużycie #42859 4 stycznia 2013, 15:16

Kropka86 Gotowa na wszystko

Gosiulkovic napisał(a)

Aneta u mnie też cyc górą ;)

jestem z wami zupka bllle cycki górą ;)

Zgłoś nadużycie #42860 4 stycznia 2013, 16:18

paula87 Gotowa na wszystko

aniam napisał(a)

w wordzie nie mogę zamieścić, a screenów nie chciało mi się robić, więc skopiowałam i włala;d

dzieki ja skorzystam chetnie :)

Zgłoś nadużycie #42861 4 stycznia 2013, 16:21

wogole mam dzis dwojke dzieci na glowie tyle ze jedno duze (maz w domu bo chory ) ale teraz pojechał do szkoly, maly spi i wkoncu moge sie napic kawki :) moje dziecko posiada nowa umiejetnosc, wstawania na nogi, a jak upada to ma z tego niezły ubaw

Zgłoś nadużycie #42862 4 stycznia 2013, 16:23

aniam napisał(a)

ja tez chyba z masełkiem spróbuję, a jakie dajecie? 82%

ja daje oselkowe bo my takie jemy, ono chyba jest 82 %

Zgłoś nadużycie #42863 4 stycznia 2013, 17:12

aneta74 Fajna mama
zarezerwowałam bilety na Hobbita na wtorek - bo u nas tańsze bilety we wtorki- na 17tą, teraz tylko musze ściągnąc moja mame do Rozalki :)

Zgłoś nadużycie #42864 4 stycznia 2013, 17:28

aniam Supermama
siedzę i ryczę, mały śpi, mąż pojechał na zakupy...
gadałam z mama i mi nagadała, ze mały zmizerniał, ze za chudy itd.,
kuźwa, jakbym ja specjalnie go głodziła!!!!!!!!!!!!!!
wiem, ze mówi to bo chce dobrze, ale i tak załapałam doła

Zgłoś nadużycie #42865 4 stycznia 2013, 17:40

Gosiulkovic Fajna mama

aniam napisał(a)

siedzę i ryczę, mały śpi, mąż pojechał na zakupy...
gadałam z mama i mi nagadała, ze mały zmizerniał, ze za chudy itd.,
kuźwa, jakbym ja specjalnie go głodziła!!!!!!!!!!!!!!
wiem, ze mówi to bo chce dobrze, ale i tak załapałam doła

Ania nie zamartwiaj się!!!!
Wiem że mi dobrze mówić...
Ania najważniejsze że zdrowiutki!!! Słodki, dzielny mały urwisek! Nie chce to co zrobisz! Kroplówkę mu założysz ?? Mam nadzieję że ten syropek pomoże!

Zgłoś nadużycie #42866 4 stycznia 2013, 17:41

agata_grd Gotowa na wszystko
Nie przejmuj się Aniu, może tak wygląda bo go do góry wyciągło. Dzieci mają tak że raz jedzą mniej a raz więcej. Mój Filip ostatnio wprowadził sobie przerwę w jedzeniu od 5.00-13.00. Na szczęście już mu to minęło. Bąbel musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji a wtedy wszystko wróci na właściwy tor. Głowa do góry ;)

Zgłoś nadużycie #42867 4 stycznia 2013, 17:48

Gosiulkovic Fajna mama

agata_grd napisał(a)

Nie przejmuj się Aniu, może tak wygląda bo go do góry wyciągło. Dzieci mają tak że raz jedzą mniej a raz więcej. Mój Filip ostatnio wprowadził sobie przerwę w jedzeniu od 5.00-13.00. Na szczęście już mu to minęło. Bąbel musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji a wtedy wszystko wróci na właściwy tor. Głowa do góry ;)

Agata i jak po zabiegu ?/ ?? ?? ??

Zgłoś nadużycie #42868 4 stycznia 2013, 18:00

EdytaH Zaprawiona w bojach

aniam napisał(a)

dla 9 miesięcy

1.DANIE INDYK Z KASZĄ
- 2 marchewki
- 100 gram indyka
- kawałek pora
- spora różyczka brokuła
- 2 średnie ziemniaki
- kilka strączków fasolki szparagowej
- 1 pietruszka
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1 łyżka oleju sojowego
- kasza jęczmienna ugotowana osobno(zawiera gluten)
Ugotować zupkę z podanych składników, a osobno kaszę. Zmiksować warzywa poza marchewką i indykiem, które rozgnieść widelcem, a mięsko rozdrobnić na włókienka(jeżeli maluch chce jeść niejednolitą konsystencję), dodać ugotowaną kaszę w ilości wedle uznania i wymieszać.

2.KURCZAK Z RYŻEM I WARZYWAMI
- 2 marchewki
- 100 gram kurczaka
- 2 ziemniaki(średnie)
- natka pietruszki
- kilka strączków fasolki szparagowej
- mała cebulka
- koncentrat pomidorowy(1 łyżeczka)
- 1-2 pieczarki(można nie dodawać)
- ugotowany ryż
Ugotować warzywa, mięsko (i pieczarki) z dodatkiem koncentratu pomidorowego. Zmiksować lub rozgnieść widelcem. Polać gotowym sosem ugotowany wcześniej ryż.

3.KURCZAK W POTRAWCE
- 3 marchewki średnie
- kawałek pora
- 100 gram kurczaka
- 2 łyżki zielonego groszku
- 1 kalarepka(obrana)
- 1 pietruszka
- natka pietruszki do smaku
- 1 łyżka oleju
- ugotowany ryż
- do zagęszczenia można użyć kaszki pszennej(np. 8 zbóż Nestle)
Ugotować jarzyny, zmiksować lub rozgnieść widelcem, dodać posiekaną natkę pietruszki i wymieszać z ryżem.

4.KRUPNIK NA CIELĘCINIE
- 2 marchewki
- 1 spory ziemniak
- 100 gram cielęciny
- kawałek pora i selera
- 1 pietruszka
- olej sojowy
- mała cebulka
- koperek (może być suszony)
- natka pietruszki posiekana
- kasza jęczmienna(ilość wedle uznania)
- kaszka pszenna (ewentualnie do zagęszczenia)
Ugotować zupę na mięsie i warzywach, zmiksować lub rozgnieść. Można zasypać kaszą podczas gotowania, albo ugotować kaszę osobno i dodać do gotowej zupki.
Do smaku posypać koperkiem koperkiem natką pietruszki.
5.ZUPA POMIDOROWA Z MAKARONEM
- 2 marchewki
- 100 gram indyka
- 1 pietruszka
- niewielka cebulka
- niewielka róża brokuła
- 1 łyżka oleju
- natka pietruszki do smaku
- makaron w kształcie malutkich gwiazdek lub zacierka(do kupienia w każdym markecie)

Ugotować warzywa na mięsie, zmiksować lub rozgnieść, posypać natką pietruszki, dodać ugotowany drobny makaron w ilości wedle uznania.

6.INDYK Z MAKARONEM
- 2 marchewki
- 100 gram indyka
- 2 niewielkie ziemniaki
- kawałek selera
- niewielka cebula
- masło (1 łyżeczka)
- makaron gwiazdki lub zacierka
Ugotować warzywa, zmiksować, dodać makaron(ugotowany).

7.WARZYWA ZE SCHABEM
- 3 marchewki
- 1 pietruszka
- 100 gram schabu
- 2 ziemniaki
- 1 łyżka oleju
Ugotować zupkę i zmiksować lub rozgnieść widelcem. Dodać makaron i gotowe.

8.ZUPA JARZYNOWA Z MAKARONEM
- 2 marchewki
- 1 ziemniak
- 100 gram kurczaka
- makaron w kształcie gwiazdek lub zacierka
- olej
Postępowanie jak wyżej

9.JARZYNY Z SZYNKĄ I MAKARONEM
- 2 marchewki
- koncentrat pomidorowy(1łyżeczka)
- 2 łyżki kukurydzy
- 1 mała cebula
- 80 gram niepeklowanej(!) szynki drobiowej lub wieprzowej
- olej
Ugotować zupkę, zmiksować lub rozgnieść widelcem, dodać ugotowany makaron i pokrojoną w kosteczkę szynkę. Wielkość listków szynki wedle uznania dziecka. Jeśli szynka zawiera skórkę należy ją usunąć.

dzięki za przepisy ja poszukuje ciekawych bo mam wenę na gotowanie :)

Zgłoś nadużycie #42869 4 stycznia 2013, 18:03

agata_grd Gotowa na wszystko
Wróciliśmy dzisiaj ze szpitala do domu. Zrobili Filipowi wczoraj badanie laparoskopowe pod narkozą. Wyszło że po stronie lewej mały ma dwie nerki, jedną wyżej, drugą niżej. Ta nerka niżej jest piękna i zdrowa, moczowód jest też ok tylko że nie wchodzi do pęcherza w tym miejscu w którym powinien, ale to nie jest problem. Natomiast nerka wyżej jest bardzo malutka, prawdopodobnie nie wytwarza moczu a nawet jeśli to i tak jest już na pewno zniszczona przez cofający mocz. Moczowód z tej nerki jest bardzo poszerzony i poskręcany i nie łączy się z pęcherzem tylko bezpośrednio z cewką. Do tego w moczowodzie była torbiel, którą usunęli i zwężenie które poszerzyli więc nie powinno więcej dochodzić do zakażeń.

W związku z tym konieczna jest operacja polegająca na usunięciu tego dodatkowego wadliwego kompletu tzn. nerki i moczowodu, z tym że muszą zrobić jeszcze jedno badanie pod koniec miesiąca.

Zgłoś nadużycie #42870 4 stycznia 2013, 18:29

agata_grd napisał(a)

Wróciliśmy dzisiaj ze szpitala do domu. Zrobili Filipowi wczoraj badanie laparoskopowe pod narkozą. Wyszło że po stronie lewej mały ma dwie nerki, jedną wyżej, drugą niżej. Ta nerka niżej jest piękna i zdrowa, moczowód jest też ok tylko że nie wchodzi do pęcherza w tym miejscu w którym powinien, ale to nie jest problem. Natomiast nerka wyżej jest bardzo malutka, prawdopodobnie nie wytwarza moczu a nawet jeśli to i tak jest już na pewno zniszczona przez cofający mocz. Moczowód z tej nerki jest bardzo poszerzony i poskręcany i nie łączy się z pęcherzem tylko bezpośrednio z cewką. Do tego w moczowodzie była torbiel, którą usunęli i zwężenie które poszerzyli więc nie powinno więcej dochodzić do zakażeń.

W związku z tym konieczna jest operacja polegająca na usunięciu tego dodatkowego wadliwego kompletu tzn. nerki i moczowodu, z tym że muszą zrobić jeszcze jedno badanie pod koniec miesiąca.

Biedny malutki, mam nadzieje ze juz nie długo bedzie po wszystkim i wkoncu bedzie mogł sie wpełni cieszyc dzieciństwem w domku z rodzicami i siostrzyczka :)