Witaj na Forum FajnaMama!

Oglądasz nasze forum jako Gość, co nie daje Ci pełnego dostępu do wszystkich opcji i możliwości forum.

Nie będąc zarejestrowanym, nie możesz także brać udziału w dyskusjach. Gorąco zachęcamy do darmowej rejestracji,
co umożliwi Ci pisanie wiadomości, branie udziału w sondach, zamieszczanie własnych zdjęć oraz dostęp do wielu innych udogodnień.

Rejestracja jest szybka i łatwa. Zarejestruj się.

Jak rozpoznać alergię?

Zgłoś nadużycie #11 9 listopada 2010, 10:26

dzidka Świeżo upieczona
Mam małe dziecko i niekiedy pojawiają różne pęcherzyki na ciele. Czy to może być alergia?

Zgłoś nadużycie #12 9 listopada 2010, 12:10

Natalia Meler Moderator
Pierwszą oznaką alergii skórnej są nienaturalnie zaczerwienione policzki, na których widać grudki oraz rozlewające się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Później stan zapalny pojawia się także na pośladkach, tułowiu, kończynach, w zgięciach łokci, nadgarstków i pod kolanami. Zmiany te swędzą dziecko, więc je może rozdrapywać. Konieczna jest wizyta u pediatry lub alergologa. Specjalista postawi diagnozę i powie jak należy postępować. Najważniejsze jest ustalenie przyczyny alergii i wyeliminowanie jej źródła.

Z alergią można pomylić inne choroby skórne.
Nasilone objawy alergii wyglądają podobnie do łojotokowego zapalenia skóry, zakażenia drożdżakami (grzybicy) lub świerzbowcem, a także innych chorób dziecięcych. Dlatego też ważne by dziecko znalazło się u dobrego lekarza, który oceni, co jest powodem schorzenia. Na własną rękę nie należy wprowadzać żadnej diety eliminacyjnej. Może się bowiem okazać, że dziecko nie ma alergii, ale cierpi na zupełnie inne schorzenie skórne, które wymaga całkiem odmiennego leczenia.

Zgłoś nadużycie #13 17 listopada 2010, 17:01

madzia Świeżo upieczona
Chciałam zapytać, jak małe dziecko może być uczulone na pyłki? Czy należy leczyć tą alergię?
Czy muszę robić testy skórne? Czy jest skuteczna ochrona przed pyłkami?

Zgłoś nadużycie #14 18 listopada 2010, 9:52

Natalia Meler Moderator
Uczulenie na pyłki to choroba zazwyczaj starszych dzieci i dorosłych. U dzieci poniżej 3 roku życia jest to rzadkie, ale nawet niemowlęta mają katar sienny.
Uczulenie na pyłki, jeśli dolegliwości są niewielkie, może minąć bez leczenia. Ale też bywa tak, że po kilku latach przerwy pojawia się ponownie. Jednak nieleczony katar sienny może przerodzić się w astmę.
Jeżeli chodzi o testy - to należy je robić, ponieważ umożliwiają wykrycie alergenu i aż w 90% przypadków pomagają w postawianiu prawidłowej diagnozy. Wynik testu musi być zgodny z objawami uczulenia na dany pyłek np. odczulanie na brzozę można rozpocząć wtedy, gdy test wypadł dodatnio, a objawy alergii występują w kwietniu w okresie kwitnienia brzozy.
Ochrona przed pyłkami polega głównie na ich unikaniu. Po spacerze zrób dziecku prysznic, również umyj głowę. W okresie pylenia zamykaj okna o dokładnie odkurzaj mieszkanie. Najlepszą porą na spacer z dzieckiem uczulonym na pyłki jest deszczowy dzień. Jeżeli dziecko jest uczulone na pyłki traw, nie pozwalaj mu na zabawę na sianie, gdyż może to wyzwolić gwałtowny atak. Nie susz ubrań na powietrzu w okresie pylenie, ani też nie wystawiaj pościeli.

Zgłoś nadużycie #15 21 grudnia 2010, 10:51

madzia Świeżo upieczona
Mam pytanie - kiedy minie alergia na pokarmy?
Czy dziecko z alergią można szczepić?

Zgłoś nadużycie #16 21 grudnia 2010, 11:51

Natalia Meler Moderator
Odpowiedź do Madzi -
Alergia na białko mleka krowiego zwykle mija w pierwszych latach życia dziecka. Najdłużej trwa uczulenie na jajka, owoce morza, orzechy i ryby. Najcięższe uczulenia powodują orzeszki ziemne. Nawet śladowa ich ilość może wywołać obrzęk języka, krtani, a niekiedy nawet wstrząs anafilaktyczny (spadek ciśnienia, zaburzenia rytmu serca). W takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna.
Czy można szczepić dziecko z alergią? - Tak. Ale w przypadku dzieci silnie uczulonych na białka jaja kurzego (może znajdować się w szczepionce) od szczepienia lepiej odstąpić. Takie sytuacje zdarzają się jednak bardzo rzadko. O szczepieniu zawsze powinien decydować lekarz.

Zgłoś nadużycie #17 5 stycznia 2011, 23:07

happy_mama Początkująca
moje dziecko miało alergię na pomidory :/ najpierw krostki wyskoczyły mu z boku na policzkach, a potem na szyi, głowie i nadgarstkach. po 2-3 dniach były już na całym ciele. zanim znalazłam winowajce przeszłam przez diete eliminacyjną. koszmar :/ oby wasze dzieci nie miały alergii.

Zgłoś nadużycie #18 25 lutego 2011, 22:01

mini_M Świeżo upieczona
najlepiej każdą wysypkę skonsultować z lekarzem. u mojego dziecka azs zaczęło się od drobnych krosteczek przy uszkach (na policzkach nie miał i nie ma do tej pory), potem wysypka objęła całe ciałko.

Zgłoś nadużycie #19 27 kwietnia 2011, 20:53

happy_mama Początkująca
U małych dzieci to najczęściej wysypka - najpierw na policzkach przy skazie białkowej, potem na całym ciałku. W przypadku alergii kontaktowej krostki pojawiają się w miejscach stykania z uczulającą substancją. JAk uczula proszek do prania to wysypka będzie na skórze, któa ma kontakt z ubraniem, tam gdzie bielizna, i tam gdzie np. dociskamy ubranko do ciała dziecka, jak je nosimy - większa.

Zgłoś nadużycie #20 27 kwietnia 2011, 21:22

gosias Fajna mama
Teraz mi się przypomniało, że mój syenk nie mógł nosic ubranek z metalowymi zatrzaskami, miał zawsze t tych miejscach czerwone krostki, podobno też tam w tych zatrzakach nikiel, kótry często powoduje alergię kontaktową; kupowaliśmy body bez zatrzasków.
Hubert&Helena

Zgłoś nadużycie #21 28 kwietnia 2011, 18:33

Konto usunięte
gosias, ja mam taką właśnie alergię od ok 11 roku życia :) paskudztwo uporczywe ale lepsze to niż na jakies jedzenie :)
Kocham Mojego Tomcia i Naszego Kazika :*

Zgłoś nadużycie #22 28 kwietnia 2011, 21:49

gosias Fajna mama
O matko masz to tyle lat! (bez urazy :) ) W sumie nie wiem, czy małemu to minęło, muszę to sprawdzic.
Hubert&Helena

Zgłoś nadużycie #23 29 kwietnia 2011, 15:06

Konto usunięte
w sumie z wiekiem nieco się uspokoiło, ale o kolczykach z bazaru czy tańszej biżuterii mogę zapomnieć... 2 dni noszenia i takie wysypisko krostek że nie wiadomo co z sobą zrobić :P a to tak długo się goi i mówie Ci, swędzenie po komarze to jest nic przy tej alergii... mi wyszło z wiekiem i nie przeszło, ale jako że Twoj synuś ma od wczesnych lat to oby mu przeszło :)
Kocham Mojego Tomcia i Naszego Kazika :*

Zgłoś nadużycie #24 18 maja 2011, 0:32

Lidiana Początkująca

madzia napisał(a)

Mam pytanie - kiedy minie alergia na pokarmy?
Czy dziecko z alergią można szczepić?

mój synek też ma alergię, ale szczepimy i pediatra nie widzi żadnych przeciwskazań

Zgłoś nadużycie #25 13 czerwca 2011, 0:22

Lolimaa Gotowa na wszystko
W dzieciństwie miałam rozpoznaną alergię pokarmową i nie tylko również pyłki, zwierzęta. Jesli chodzi o pokarmy nie byłam uczulona jedynie na białko jajek i jeden rodziaj mięsa.
Problemy są do dziś.  Ale mam wrazenie, że wiele z tych rzeczy mogę już zjadać bez problemu. Zostało kilka alergenów, które mnie uczulają.
Czyli dziecko mozę wyrosnąć z alergii przynajmniej w jakimś stopniu.

Zgłoś nadużycie #26 15 listopada 2011, 10:48

Helenne Początkująca
U noworodków i niemowląt najczęściej występuje alergia pokarmowa, chociaż to nie jest żadna zasada. W przypadku wątpliowści warto zrobić test na obecność alergii online, jest np. na stronie Latopic - w ten sposób możemy wstępnie określić rodzaj alergii. Oczywiście bez wizyty u alergologa i testów się nie obejdzie, ale taka wstępna wiedza bardzo ułatwia dobranie odpowiedniej diety.

Zgłoś nadużycie #27 17 stycznia 2016, 10:31

biedronkaja Gotowa na wszystko
No właśnie by stwierdzić alergię najlepiej udać się do lekarza i zrobić testy. A ze swojej strony proponuje przeczytajcie to http://www.dopoznania.pl/warszawa/pl/przestrzen_dla_alergika.html Dowiecie sie jaki odkurzacz jest najlepszy, czego się pozbyć z mieszkania itp. Jak ułatwić życie naszemu alergikowi. Wiadomo, że wszystkich alergenów nie da się zniszczyć, ale można w w dużym stopniu je zniwelować.

Zgłoś nadużycie #28 26 stycznia 2016, 22:29

arendelka Zaprawiona w bojach
Ja mam alergię na laktozę :( Odkryłam to dopiero niedawno. Zaczęłam zastanawiać się dlaczego po kawie, płatkach na sniadanie, koktajlach itp boli mnie brzuch. Jedyna rzeczą jaka łączyła to wszystko było mleko... Obecnie kupuje mleko bez laktozy ale trudno jest mi zrezygnować z nabiału dlatego zastanawiam się nad zakupem tego suplementu http://www.langsteiner.eu/pl/produkty/lactizero-20-tabletek-na-nietolerancje-lak... Jest przeznaczony dla osób z nietolerancja laktozy. Mam nadzieję ze mi pomoże.

Zgłoś nadużycie #29 29 marca 2016, 10:06

marcelinaczop Początkująca
Alergia lub uczulenie na coś. Na tego typu zapalenie skóry spróbuj kosmetyków z emolium
kąpiel noworodka film

Zgłoś nadużycie #30 29 marca 2016, 10:06

marcelinaczop Początkująca
Alergia lub uczulenie na coś. Na tego typu zapalenie skóry spróbuj kosmetyków z emolium
kąpiel noworodka film