Witaj na Forum FajnaMama!

Oglądasz nasze forum jako Gość, co nie daje Ci pełnego dostępu do wszystkich opcji i możliwości forum.

Nie będąc zarejestrowanym, nie możesz także brać udziału w dyskusjach. Gorąco zachęcamy do darmowej rejestracji,
co umożliwi Ci pisanie wiadomości, branie udziału w sondach, zamieszczanie własnych zdjęć oraz dostęp do wielu innych udogodnień.

Rejestracja jest szybka i łatwa. Zarejestruj się.

Dziecko nieśmiałe i wstydliwe

Zgłoś nadużycie #11 3 stycznia 2011, 13:55

nina Świeżo upieczona
Rejestracja: Sty, 2010 Posty: 5 Podziękowania: 0
Moje dziecko jest bardzo nieśmiałe i wstydliwe. Kiedy spotykam kogoś nieznajomego dla niego, wtula się we mnie, nie chce się przywitać, albo odwraca plecami. Jak temu zaradzić?

Zgłoś nadużycie #12 5 stycznia 2011, 13:09

Natalia Meler Moderator
Rejestracja: Paź, 2009 Posty: 31 Podziękowania: 1
Nadwrażliwość dziecka nie jest cechą wrodzoną. Nie należy czekać, że dziecko z tego wyrośnie. Nie należy też akceptować jego śmiałości. Swoim przykładem, postępowaniem i rozmowami z dzieckiem możemy wiele zmienić.

Nieśmiałość jest jedną z tych niewielu dziecięcych cech czy zachowań, których rozsądny rodzic nie powinien akceptować i usprawiedliwiać. Tolerowanie takiego stanu rzeczy nie rozwiąże problemu. Jeśli dziecko nie ma ochoty witać się z kimś czy też na rodzinnej imprezie nie ma ochoty recytować wierszyka, nie należy przy wszystkich oznajmiać, że jest taki nieśmiały. Bo to jeszcze bardziej umocni w nim nieśmiałość.
Musimy bacznie obserwować nasze dziecko i wyłapywać nawet najmniejsze i z pozoru banalne sygnały, że z z samoocena dziecka dzieje się coś niedobrego. Już u trzylatków możemy zauważyć, czy chętnie bawi się w grupie, czy stoi gdzieś na boku. A dzieci w wieku 4-5 lat są już bardzo wyczulone na uwagi równieśników typu "okularnik", "piegus" itp. Z wiekiem kompleksy mogą narastać i dziecko nie będzie potrafiło sobie z nadmierną wrażliwością i nieśmiałością poradzić.
Na takie zachowanie dziecka rodzic musi reagować jak najwcześniej. Pozwólmy naszym pociechom się wygadać, zrozumieć czego się boi i dlaczego. Powinniśmy okazać mu zrozumienie dla jego małych smutków i nauczyć go, jak sobie z tym radzić. Na przykład zwracaj uwagę dziecka, że każdy ma coś, co go wyróżnia. Powiedz mu, że jeden z jego kolegów ma np. odstające uszy, drugi ma piegi, ale się tym nie przejmują bo np. świetnie grają w piłkę. i, że jest taka zasada, jeśli ty się czymś nie przejmujesz, inni z czasem też przestana to zauważać.
Powinniśmy bardzo często chwalić nasze dziecko. Nie czekajmy z tym, aż zrobi coś niezwykłego. Unikajmy też krytyki, zwłaszcza tej, która zawiera w sobie elementy zawstydzania, czy ośmieszania. Dziecko nie ma jeszcze dystansu do żartów typu "taki duży chłopak, a płacze jak mała dziewczynka".
Nie należy też porównywać go do dziecka sąsiadów czy znajomych. Pozwólmy mu na podejmowanie samodzielnych decyzji, wyboru ubrania, jedzenia, zabawy. Nie poczuje, że może somodzielnie decydować o pewnych sprawach. Pozwoli mu na akceptację sienie i szanowanie przez innych.
Nie możemy dziecka przesadnie chronić. Każdy musi uczyć się żyć w społeczeństwie.

Zgłoś nadużycie #13 30 stycznia 2011, 20:36

Bowidka Świeżo upieczona
Rejestracja: Sty, 2011 Posty: 10 Podziękowania: 0
Bardzo mądre rady, Natalia. Synek koleżanki jest właśnie takim bardzo wrażliwym dzieckiem, ale nie widzę, żeby coś z tym robiła. Według mnie trochę za bardzo się nad nim trzęsie, ale przecież uwagi jej nie zwrócę, tym bardziej, że też nie jestem nieomylna i pewnie sama popełniam wiele błędów.

Zgłoś nadużycie #14 10 lutego 2011, 15:51

stokrota Zadomowiona
Rejestracja: Sty, 2011 Posty: 107 Podziękowania: 4
Ale tak jest bardzo często. Rodzice przesadnie troszczą się o dziecko a moim zdaniem, nie wpływa to pozytywnie na niego.

Zgłoś nadużycie #15 6 sierpnia 2012, 10:04

julia_kowalska Świeżo upieczona
Rejestracja: Lip, 2012 Posty: 6 Podziękowania: 0
Moje dziecko też było bardzo nieśmiałe, jednak po tym jak zapisałam je do przedszkola sporo się zmieniło. Dobre podejście wychowawców w pomarańczowej ciuchci sprawiło, że dziecko bardzo szybko nawiązało kontakty z kolegami i teraz śmielej poznaje nowe osoby :) Nieśmiałość jest cechą wrodzoną ale można nad nią trochę popracować :)

Zgłoś nadużycie #16 15 sierpnia 2012, 11:56

glos_anieli Świeżo upieczona
Rejestracja: Sie, 2012 Posty: 3 Podziękowania: 0

nina napisał(a)

Moje dziecko jest bardzo nieśmiałe i wstydliwe. Kiedy spotykam kogoś nieznajomego dla niego, wtula się we mnie, nie chce się przywitać, albo odwraca plecami. Jak temu zaradzić?


Naszej córeczce pomogły zajęcia pozaprzedszkolne. Na wyszukiwarce zajęć pozalekcyjnych POZASZKOLNE.PL znalazłam kurs tańca dla 4-6 latków. Na zajęciach poznała rówieśników oraz panie i panów, którzy uczyli ją różnych stylów tańca. Mieli też zajęcia, w czasie których tańczyli w parach. Wydaje mi się, że bardzo ją te zajęcia otworzyły.

Zgłoś nadużycie #17 10 września 2015, 10:05

Lubiekotki Gotowa na wszystko
Rejestracja: Wrz, 2012 Posty: 254 Podziękowania: 0
Moja corka jest również bardzo nieśmiała. Jak jej się pomóc zaadaptować do warunków przedszkolnych?

Zgłoś nadużycie #18 11 września 2015, 9:05

Ingrid Gotowa na wszystko
Rejestracja: Paź, 2014 Posty: 251 Podziękowania: 5
Niech zgadnę.Czy córka jest jedynaczką? Jeśli tak to powinnas dążyć do kontaktów dziecka z innymi dziećmi bo będzie to dla niej lepsze. Rozwój społeczny dziecka jest bardzo ważny. Zerknij sobie tutaj:
http://www.kochamydzieci.pl/rozwoj-spoleczny-dziecka/
Na stronie obecnie masz bardzo dobry artykuł o tym jak go wspomóc. Dziecko trzeba cały czas wspierać ale również uczyć go jak powinno zachowywać się w stosunku do innych dzieci. Tego,że powinno być życzliwe, koleżeńskie.Oraz tego,że powinno przede wszystkim nauczyć się dzielić.
Nie martw się ! Nieśmiałość dziecka jest najczęściej przejściowa.

Zgłoś nadużycie #19 14 września 2015, 19:08

Judyta Świeżo upieczona
Rejestracja: Wrz, 2015 Posty: 22 Podziękowania: 0
Nie tylko jedynak może mieć problem z nawiązaniem relacji z rówieśnikami. Zdarza się, że dziecko ma rodzeństwo i z nim potrafi się bawić, a z obcymi dziećmi jest trudno. Tak czy inaczej trzeba umożliwiać mu kontakty z dziećmi i zachęcać do angażowania się w zabawę.
Żyjemy tylko po to, aby odkryć piękno. Wszystko inne jest jedynie sztuką oczekiwania.
http://prestigeclinic.pl/uslugi/powiekszanie-biustu/

Zgłoś nadużycie #20 4 listopada 2015, 13:00

Smykolandia.pl Zadomowiona
Rejestracja: Mar, 2015 Posty: 148 Podziękowania: 1
To też poniekąd kwestia charaktery,nie tylko i wyłącznie samego wychowania. Kolejna kwestia to próby przełamania nieśmiałości u dziecka,zajęcia pozaprzedszkolne czy częstszy kontakt z rówieśnikami na pewno jest dobrą propozycją.

Zgłoś nadużycie #21 26 stycznia 2016, 8:39

biedronkaja Gotowa na wszystko
Rejestracja: Paź, 2015 Posty: 753 Podziękowania: 2
Mam ten sam problem, ale myślę że przedszkole ją ośmieli. Dlatego znalazłam takie http://www.alaikot.pl/o-nas/
Mają bardzo fajne zajęcia i pięć godzin pobytu jest darmowa. Chcę się dowiedzieć czy w ramach tych pięciu godzin mogę stopniowo przyzwyczajać dziecko do przedszkola. Mam nadzieję, że wśród dzieci mała się ośmieli i nauczy żyć w grupie.

Zgłoś nadużycie #22 26 stycznia 2016, 11:55

Anka1985 Zaprawiona w bojach
Rejestracja: Maj, 2015 Posty: 150 Podziękowania: 4
To wszystko kwestia rozwoju, widocznie na tym etapie wiekowym dziecko jest wstydliwe, ale to minie. Można zachęcać do zajęć pozaprzedszkolnych, na których nabędzie trochę śmiałości.

Zgłoś nadużycie #23 26 stycznia 2016, 14:10

MarekWolkowski Świeżo upieczona
Rejestracja: Sty, 2016 Posty: 6 Podziękowania: 0
U mnie w rodzinie, u brata, który ma już 5-letnie dziecko, również występuje podobny problem, dziecko boi się rozmawiać z innymi osobami, wstydzi się mówić dzień dobry, dziękuję i przepraszam - myślicie, że wyrośnie z tego wieku?

Zgłoś nadużycie #24 26 stycznia 2016, 14:10

MarekWolkowski Świeżo upieczona
Rejestracja: Sty, 2016 Posty: 6 Podziękowania: 0
U mnie w rodzinie, u brata, który ma już 5-letnie dziecko, również występuje podobny problem, dziecko boi się rozmawiać z innymi osobami, wstydzi się mówić dzień dobry, dziękuję i przepraszam - myślicie, że wyrośnie z tego wieku?

Zgłoś nadużycie #25 12 lutego 2016, 10:08

aguska1980 Początkująca
Rejestracja: Cze, 2011 Posty: 11 Podziękowania: 0
Mi też się wydaje, że jest to kwestia charakteru dziecka. Moja córka też jest nieśmiała. Gdy idziemy do przedszkola (które ona bardzo lubi) na początku, przed wejściem do sali wstydzi się nawet koleżanek, wydaje mi się że wstydzi się zrobić pierwszy krok. Później na sali już jest wszystko ok. Panie mówią, że jest aktywna, bierze udział w zabawach.
Ja mam problem też z tym, że córka jest wg mnie nadwrażliwa. Jak tylko ktoś zwróci jej uwagę, Pani, kolega czy koleżanka w przedszkolu czy nawet ja to albo się obraża albo zaraz płacze. Nie wiem już co robić, jak jej tłumaczyć że nie trzeba wszystkim się przejmować, martwić. Ale to wszystko jak kamieniem o ścianę.

Zgłoś nadużycie #26 16 lutego 2016, 14:38

Emilia80 Początkująca
Rejestracja: Lut, 2016 Posty: 22 Podziękowania: 0
Ja sama taka byłam, dużo zostało mi do dziś. Moi rodzice nie bardzo dobrze sobie z tym poradzili, powiedzmy, ze użyli złych metod :/ Co wiem po sobie to to, ze takie dziecko trzeba dużo chwalić, wzmacniać, nie śmiać się z porażek, na siłę nie pchać do przodu, trzeba sprawić, żeby poczuło się silne i sprawcze. Fajnie by było, żeby trafiło na inne dziecko, które jest podobnie spokojne, bo teraz większość dzieci jest głośna, szybka i nadaktywna...

Zgłoś nadużycie #27 6 czerwca 2016, 13:48

ela.paluszek Świeżo upieczona
Rejestracja: Cze, 2016 Posty: 34 Podziękowania: 0
Dzieci są różne, jedne wstydliwe, inne przebojowe. Dużo chwal swoje dziecko. Z wiekiem powinno się to ustabilizować. Pamiętaj, że charakteru na siłę nie zmienisz...ale możesz sprawić, by twoje dziecko poczuło się bardziej silne i pewniejsze siebie.

Zgłoś nadużycie #28 12 czerwca 2016, 17:09

Kwiatuszek1412 Świeżo upieczona
Rejestracja: Cze, 2016 Posty: 7 Podziękowania: 0
Moja córka bawi się w przedszkolu z dziećmi,ale gdy tylko wyjdzie z sali,a koleżanka ją zawoła czy chociaż uśmiechnie,to udaje,że wcale tego nie widzi(szuka butów itp.).Dzieci z jej grupy witają się z nią na podwórku,a ona nic.Jeśli spotka panie z przedszkola,to ominie je i wtedy mówi kto to był.Na placu zabaw ucieka z ślizgawki,gdy inne dziecko wchodzi.Zauważyłam,że lubi się bawić z starszymi dziećmi(np.z 9letnią kuzynką)

Zgłoś nadużycie #29 20 czerwca 2016, 14:01

Magda6 Świeżo upieczona
Rejestracja: Cze, 2016 Posty: 5 Podziękowania: 0
Moim zdaniem to minie. Moja córka też była nieśmiała i wstydliwa, ale kiedy poszła do przedszkola to całkiem się zmieniła.
http://tarnow.pozycjonujemy.net/

Zgłoś nadużycie #30 27 czerwca 2016, 23:24

JolaA Zaprawiona w bojach
Rejestracja: Paź, 2015 Posty: 150 Podziękowania: 2
oczywiście że mu to minie. Zobaczysz jak pójdzie do przedszkola, kontakt z rówieśnikami i wspólne zabawy szybko go ośmielą.