Witaj na Forum FajnaMama!

Oglądasz nasze forum jako Gość, co nie daje Ci pełnego dostępu do wszystkich opcji i możliwości forum.

Nie będąc zarejestrowanym, nie możesz także brać udziału w dyskusjach. Gorąco zachęcamy do darmowej rejestracji,
co umożliwi Ci pisanie wiadomości, branie udziału w sondach, zamieszczanie własnych zdjęć oraz dostęp do wielu innych udogodnień.

Rejestracja jest szybka i łatwa. Zarejestruj się.

ciąża a umowa o pracę

Zgłoś nadużycie #11 11 października 2013, 12:24

aluna85 Fajna mama
Qrcze mam problem,bo do 14 listopaqda mam umowę o pracę,wiem już ze poszedł wniosek o jej przedłużenie,co mam zrobić? powiedzieć pracowawcy o ciąży i liczyć na to  ze jest normalny i nie rozmiąże ze mną umowy? czy ukryć ten fakt i poczekać aż ją przedłużą? tylko czy wtedy nie zostanę pociągnięta do odpowiedzialności z racji mojego utajnienia ciąży? jak to jest? Bo niby kobieta jest chroniona ale w momencie gdy zakończenie umowy miałoby nastąpić po upływie 3-go miesiąca ciąży,a u mnie to będzie 2-gi miesiąc :( czy jeśli umowy mi nie przedłużą to zostaję bez środków do życia? Czy któraś z Was była w podobnej sytuacji? jestem w kropce... a najgorsze jest to ,ze mam częste zawroty głowy a dziś od rana czułąm się ogólnie fatalnie i obawiam się że pracodawca to dojrzy więc i tak prawda wyjdzie na jaw...

Zgłoś nadużycie #12 11 października 2013, 13:54

Mofinek81 Zadomowiona
Witaj!
Chroniona prawem jesteś od momentu, kiedy lekarz wyda Ci zaświadczenie o tym, ż e jesteś w ciąży, czyli 7-8 tydzień. Pracodawca, nawet, jeżeli nie chciałby przedłużyć z Tobą umowy, ma taki obowiązek, przedłużyć umowę do dnia porodu,jeżeli przedłożysz mu zaświadczenie o ciąży.A potem zasiłek macierzyński płatny z Zusu. Także zatajanie tego faktu nie ma sensu.Pozdrawiam!

Zgłoś nadużycie #13 11 października 2013, 14:28

aluna85 Fajna mama
no dobrze ale doczytałam,że w dniu zakończenia umowy nie minie mój 3 miesiąc ciąży i pracodawca ma prawo nie przedłużenia mi umowy i co wtedy?

Zgłoś nadużycie #14 11 października 2013, 16:11

nanu Supermama
Aluna, jesteś chroniona jak tylko dajesz L4, nawet zaraz w 4 tygodniu ciąży. Co miesiąc będziesz przynosić L4 i pracodawca NIE MOŻE Cię zwolnić. Automatycznie umowa jest przedłużana do porodu (jeśli do końca będziesz donosić zwolnienie).

Zgłoś nadużycie #15 11 października 2013, 16:13

credible Supermama

aluna85 napisał(a)

Qrcze mam problem,bo do 14 listopaqda mam umowę o pracę,wiem już ze poszedł wniosek o jej przedłużenie,co mam zrobić? powiedzieć pracowawcy o ciąży i liczyć na to  ze jest normalny i nie rozmiąże ze mną umowy? czy ukryć ten fakt i poczekać aż ją przedłużą? tylko czy wtedy nie zostanę pociągnięta do odpowiedzialności z racji mojego utajnienia ciąży? jak to jest? Bo niby kobieta jest chroniona ale w momencie gdy zakończenie umowy miałoby nastąpić po upływie 3-go miesiąca ciąży,a u mnie to będzie 2-gi miesiąc :( czy jeśli umowy mi nie przedłużą to zostaję bez środków do życia? Czy któraś z Was była w podobnej sytuacji? jestem w kropce... a najgorsze jest to ,ze mam częste zawroty głowy a dziś od rana czułąm się ogólnie fatalnie i obawiam się że pracodawca to dojrzy więc i tak prawda wyjdzie na jaw...

ja osobiście bym poczekałą aż przedłużą Ci umowe. Ja nie długo sama będę mieć identyczną sytuację i właśnie tak zrobię.

Zgłoś nadużycie #16 11 października 2013, 17:39

aluna85 Fajna mama
dzięki kobitki za podpowiedzi ;)

Zgłoś nadużycie #17 11 października 2013, 17:40

aluna85 Fajna mama
dzięki kobitki za podpowiedzi ;)

Zgłoś nadużycie #18 11 października 2013, 18:07

mamaela Supermama
Aluna jesteś trochę faktycznie w kropce bo masz rację, że przy umowach na czas określony kluczowy jest 3 m-c ciąży. Tutaj masz fajnie to wszystko opisane
http://www.ciazowy.pl/pytanie,ciaza-a-umowa-na-czas-okreslony,694.html

Nawet jak pójdziesz na zwolnienie i będzie ono z powodu ciąży to nic ci to nie da, bo zwolnienie lekarskie nawet ciążowe niewiele daje ciężarnej, nie obliguje pracodawcy do przedłużania umowy, skończy się ona w swoim dniu końca i tyle. Owszem możesz być dalej na zwolnieniu lekarskim do porodu, wtedy ZUS będzie Ci płacił zasiłek chorobowy ale już macierzyński nie będzie Ci przysługiwał (to przywilej osób zatrudnionych).

Moja rada- nie i informować do dnia przedłużenia umowy jak chcesz mieć zasiłek macierzyński a pewnie chcesz a jak źle się czujesz to idź na zwolnienie ale od internisty a nie ginekologa i niech Ci nie zaznacza lekarz,że to zwolnienie jest z powodu ciąży (sezon grypowy jest więc powinno się to jakoś udać załatwić). Może takie zwolnienie z powodu choróbska nie będzie źle widziane(wiesz najlepiej jak już pójść na nie od poniedziałku, że niby w weekend się rozchorowałaś).
No może to średnio uczciwe ale takie niestety jest prawo, że chroni ciężarne ale nie jak im się kończy umowa o pracę przez 3 m-cem ciąży.
pozdrawiam

Zgłoś nadużycie #19 11 października 2013, 19:18

aluna85 Fajna mama
śicznie Ci dziękuję za wyjaśnienia,generalnie bardzo chcę pracować ale jeśli samopoczucie mi nie bedzie pozwalać, to będzie gorzej.No nic alebo pracodawca będzie w porządku albo nie będe miała macierzyńskiego,bo jeśli miałoby coś zagrażać mojej ciązy to żadne pieniadze nie będa wazne,liczy się zdrowie...

Zgłoś nadużycie #20 13 października 2013, 14:16

mami21 Początkująca
A ja bym tam powiedziała, przecież tak czy tak ci będzie musieć przedłużyć do dnia porodu a jak by cie nie daj Boże zwolnił. To już nic nie wykorzystasz bo nie zgłosiłaś faktu, że jesteś w ciązy. Chociaż nie jestem pewna czy tak jest ale tak słyszałam od znajomej.
http://mjakmama.net/

Zgłoś nadużycie #21 13 października 2013, 20:42

aluna85 Fajna mama
jedni mówią tak inni siak... niestety...
Przede wszystkim co już ustaliłąm to nawet jesli nie dam zaświadczenia o ciąży a będą chcieli mnie zwolnić to nawet dzień poźniej idę z zaświadczeniem do pracy i muszą mi cofnąć,mają obowiązek przedłużenia umowy do czasu porodu,macierzyński potem już ZUS przejmuje całkowicie,sęk tylko czy w momencie gdy moja ciązy zakończy 12 tydzień czy od dnia poczęcia tak naprawdę to obowiazuje... tego nie jestem w stanie ustalić do tej pory...
ale już nieistotne jak dla mnie,bo pracodawcy powiedzieć musiałąm,bo jutro idę do szpitala,na kilka dni,mam palmienia i trzeba je poobserwować,a na zwolnieniu będzie zaznaczone że ciężarna,więc wolałąm powiedzieć teraz niż 3 dni później ze zwolnieniem wkroczyć po porstu. Ja zachowałąm się fair w stosunku do nich a teraz się okaże jak oni się zachowają ;) pozostaje mi tylko trzymać kciuki ;)
i dziękuję raz jeszcze za wszelkie podpowiedzi ;)

Zgłoś nadużycie #22 16 października 2013, 16:08

MariolaSidor Początkująca
zachowania szefa nie da się przewidzieć, ja mam na szczęście umowę o pracę na czas nieokreślony to nie miałam problemów, ale myśle, ze fakt ukrywania ciązy może szefa tylko wkurzyć

Zgłoś nadużycie #23 21 października 2013, 17:30

rosacanina Gotowa na wszystko
Jeśli nie minął 3 miesiąc ciąży to pracodawca może nie przedłużyć Ci umowy. Kobieta jest chroniona od 3 miesiąca. Tak było u mnie. Miałam umowę do 31 sierpnia i tego dnia wylądowałam w szpitalu z krwawieniem. To był 7 tydzień ciąży. 2 września miałam podpisać umowę na kolejny rok. Tego dnia zadzwoniłam do pracy i powiedziałam że mnie nie będzie ponieważ jestem w szpitalu z powodu zagrożonej ciąży. Zaraz potem otrzymałam telefon że umowy na następny rok już dla mnie nie ma. Pracodawca już mnie nie chciał. Z dnia na dzień zostałam bez pracy. Teraz jestem na zasiłku chorobowym w Zusie, potem nie mam już szansy na zasiłek macierzynski. Oczywiście i tak pracodawcy musiałam przedstawićzaświadczenie o ciąży. To był 7 ydzień więc bez problemu umowa wygasła a on nie miał obowiązku mi jej przedłużać na czas ciąży.

Zgłoś nadużycie #24 22 października 2013, 12:26

kaes Początkująca
W kodeksie pracy sytuacja wygląda troche inaczej bo według litery prawa powinnaś głosić pracodawcy ze jesteś w ciązy i jaki jest przewydywany czas twojego urlopu tak by mógł zorganizowanac swoje zastępstwo. nie slyszlalam jeszcze o przypadku kiedy kobieta zgłasza pracodawcy ze jest w ciązy a on ją wyrzuca. Od tego jest sąd pracy i postępowanie sądowe z twoim pracodawcą jako strona przeciwną....

Zgłoś nadużycie #25 22 października 2013, 15:18

mamaela Supermama

kaes napisał(a)

W kodeksie pracy sytuacja wygląda troche inaczej bo według litery prawa powinnaś głosić pracodawcy ze jesteś w ciązy i jaki jest przewydywany czas twojego urlopu tak by mógł zorganizowanac swoje zastępstwo. nie slyszlalam jeszcze o przypadku kiedy kobieta zgłasza pracodawcy ze jest w ciązy a on ją wyrzuca. Od tego jest sąd pracy i postępowanie sądowe z twoim pracodawcą jako strona przeciwną....

wiesz to co piszesz to sytuacja idealna ale dotycząca pracownic zatrudnionych na czas n/określony- ich zwolnić nie można. Natomiast powyżej jest opisana sytuacja umowy na czas określony, która się skończyła przed 12 tc i tutaj jest cała zagwozdka, że kodeks pracy nie chroni w tych pierwszych 12 tc przed zwolnienie jak pracownica ma umowę na czas okreslony. Można się sądzić ale nie sądzę by to przyniosło jakieś efekty

Zgłoś nadużycie #26 23 października 2013, 14:30

mamaela napisał(a)

wiesz to co piszesz to sytuacja idealna ale dotycząca pracownic zatrudnionych na czas n/określony- ich zwolnić nie można. Natomiast powyżej jest opisana sytuacja umowy na czas określony, która się skończyła pbyd 12 tc i tutaj jest cała zagwozdka, że kodeks pracy nie chroni w tych pierwszych 12 tc przed zwolnienie jak pracownica ma umowę na czas okreslony. Można się sądzić ale nie sądzę by to przyniosło jakieś efekty

Dokładnie tak jak piszesz. Umowa zwyczajnie wygasa, a gdy w międzyczasie pracodawca dowiaduje się o ciąży i stwierdza że już pracownicy nie potrzebuje choć plan zatrudnienia był, to już nic na to nie poradzimy.
Moja kolejna umowa była nawet przygotowana, gdybym przyszła do pracy i ją podpisała a fakt ciąży "wyszedł" by później, to miałabym pracę i nie można byłoby mnie już zwolnić. Ale ja już do pracy nie zdążyłam przyjść bo nagle znalazłam się w szpitalu i tam leżałam jak kłoda, a tymczasem moja niepodpisana umowa wylądowała w koszu o czym mbie uprzejmie pionformowano.

Zgłoś nadużycie #27 6 listopada 2013, 7:49

madziul Zaprawiona w bojach

aluna85 napisał(a)

no dobrze ale doczytałam,że w dniu zakończenia umowy nie minie mój 3 miesiąc ciąży i pracodawca ma prawo nie przedłużenia mi umowy i co wtedy?

Ja miałam taką samą sytuacje, umowa mi się kończyła jak kończyłam pierwszy miesiąc ciąży, nie przedłużył bo nie musiał. Oczywiście gdybym szybciej poszła na zwolnienie to by jakoś było, ale miałam umowę do ostatniego grudnia a dzień przed dowiedziałam się, że jestem w ciąży i nawet nie miałam szansy na wizytę, zostałam bez niczego.

Zgłoś nadużycie #28 6 listopada 2013, 9:14

Tak, w konsekwencji tego wszystkiego zostaje się bez niczego. A jeśli nawet taka kobieta w ciąży może pracować to kto ją przyjmie do nowej pracy wiedząc że jest w ciąży? Nikt.

Zgłoś nadużycie #29 11 stycznia 2017, 20:18

mamunia23 Początkująca
Dziewczyny w internecie jest fajna strona poświęcona różnym poradom dla pracownika http://poradnikpracownika.pl/ może znajdziesz tam artykuł na ten temat.

Zgłoś nadużycie #30 1 lutego 2017, 10:08

rozrabiara Zaprawiona w bojach
Fajnie, że jest tu tyle cennych porad ;)