Poleć znajomym

Formalności urzędowe po urodzeniu dziecka

Autor: , 16 marca 2011 w Niemowlę, Komentarze (6) »

Podstawowe informacje zbierane są już w szpitalu, ale po wyjściu czeka nas kilka wizyt w urzędach. Należy się do nich odpowiednio przygotować i zabrać stosowne dokumenty.

Akt urodzenia

W szpitalu zostaje sporządzony dokument stwierdzający, że urodziło się dziecko. Jest on wysyłany do odpowiedniego dla tego szpitala urzędu stanu cywilnego. W ciągu 14 dni od narodzin dziecka należy zgłosić się do USC właściwego dla szpitala, w którym odbył się poród. Nie zawsze jest to urząd, któremu podlegamy z racji miejsca zamieszkania. Jest to również ostateczny czas na podjęcie decyzji w sprawie imienia dla dziecka.

Zgłoszeniem dziecka może zająć się jego ojciec, ale tylko w przypadku gdy jest to dziecko małżeńskie

Do urzędu należy zabrać dokumenty:

 • dowody osobiste obojga rodziców

 • skrócony odpis aktu małżeństwa (gdy był on wydany w innym urzędzie)

Matka samotna formalności te załatwia sama. Jeśli jest rozwódką, a od rozwodu lub separacji minęło 300 dni, potrzebny będzie odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie.

Jeśli jest samotną matką, ale biologiczny ojciec uznaje dziecko, będzie konieczna również jego obecność z dowodem osobistym.

Jeżeli nie minął okres 300 dni od rozwodu - dziecko jest rejestrowane jako małżeńskie, nawet wówczas jeśli ojcem jest ktoś inny. Aby to zmienić, niezbędny będzie wyrok sądu rodzinnego.

Jeśli matka jest panną, a ojciec biologiczny nie uznaje dziecka, należy zabrać ze sobą również odpis swojego aktu urodzenia jeśli był sporządzony w innym urzędzie. W przypadku gdy ojciec uznaje dziecko, konieczna będzie jego obecność.

W urzędzie sporządzany jest akt urodzenia dziecka i przekazywany rodzicom w trzech egzemplarzach jego odpisu.

Pesel dziecka

Po około 30 dniach od zarejestrowania dziecka należy zgłosić się do biura meldunkowego dla swojej dzielnicy po PESEL dla dziecka. Należy zabrać ze sobą odpis aktu urodzenia lub książeczkę lekarską.

Becikowe

Aby otrzymać becikowe należy złożyć pisemny wniosek w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej w terminie do 12 miesięcy od urodzenia dziecka.

Należy zabrać ze sobą:

 • dowód osobisty

 • odpis aktu urodzenia

 • numer PESEL dziecka

Ponadto należy złożyć pisemne oświadczenie drugiego rodzica, że na dane dziecka becikowe nie zostało już pobrane.

W przypadku kiedy rodzice są uprawnieni do pobierania zasiłku rodzinnego lub kiedy dziecko jest niepełnosprawne mogą złożyć wniosek o dodatek z tytułu urodzenia się dziecka w ośrodku pomocy społecznej.

Tagi: akt urodzenia, pesel dziecka, becikowe, formalności po urodzeniu dziecka, meldowanie dziecka

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Jak nauczyć dziecko pomagać

  Jak nauczyć dziecko pomagać

  Naukę pomocy w domu przez dzieci warto rozpocząć już w wieku 2 lat. Malec jest wówczas pełny zapału i chętnie naśladuje rodziców w codziennych czynnościach. Więcej »

 • Co robić, gdy dziecko kłamie

  Co robić, gdy dziecko kłamie

  Dzieci kłamią ze wstydu, w obawie przed konsekwencjami lub w celu zwrócenia na siebie uwagi, a czasem po prostu bez powodu puszczają wodze fantazji. Zobacz, jak ograniczyć dziecięcą ... Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: mamaela

  Fajna Mama Tygodnia: mamaela

  Ela dołączyła do nas w czerwcu 2011 roku i od początku jest niewyczerpanym źródłem wiedzy na temat odpowiedzialnego, mądrego rodzicielstwa. Więcej »

Komentarze

 1. agf 13 maja 2011, 11:32

  Bardzo przydatny artykuł, który w ogóle dał mi jakiś impuls, wskazówkę, że trzeba będzie przecież załatwić jakieś formalności! W ogóle w tym całym zamieszaniu ciążowym o tym nie myślałam!

 2. mikusiowa 17 maja 2011, 12:26

  Moim zdaniem za dużo tych wszystkich formalności no ale cóż przecież trzeba wszystko pozałatwiać.

 3. mamaela 18 czerwca 2011, 0:43

  A nie dało by się załatwić i rejestracji i załatwienia becikowego w jednym urzędzie. Młodym rodzicom wcale nie jest łatwo wyrwać się z domu by to załatwić

 4. sysia 5 października 2011, 13:12

  oj szczera prawda , mamela zgadzam się z tobą o wiele za dużo tego jest , a na dodatek niektorzy urzednicy sami nie wiedza czego od nas oczekują !

 5. Ela38 (Gość) 21 stycznia 2013, 14:38

  komentarz* jestem panna i nie dlugo urodze dziecko,ojciec dziecka wogole sie nie interesuje ,czy moge sama zalatwic w urzedzie?

 6. Ania886 12 kwietnia 2014, 10:34

  teraz trzeba jeszcze złożyć korektę deklaracji śmieciowej..
  ela38 jasne że tak