Fazy porodu
Cały poród obejmuje trzy fazy - pierwszą, najdłuższą, podczas której w czasie skurczów dochodzi do rozwierania się szyjki macicy. Drugą - aktywną, zakończoną wydaniem dziecka na świat i trzecią - wydaleniem łożyska. Poznaj je wszystkie, a będziesz wiedziała, czego się spodziewać na porodówce.
I faza - faza utajona i aktywna
Faza utajona trwa ok. 8-20 godzin (krócej, gdy rodzisz po raz kolejny). Zaczyna się od bolesnych, nieregularnych skurczy, które z godziny na godzinę przybierają na sile i regularności. Pierwsze skurcze przypominają ból, jaki odczuwamy zazwyczaj podczas miesiączki. W tym czasie skraca się szyjka macicy i zaczyna rozwierać do 3-4 cm. Najlepiej spędzić ten okres w domu. Spróbować zrelaksować się spacerując, oglądając ulubiony program, posłuchać muzyki lub wziąć ciepłą kąpiel. Możesz łagodzić ból, masując prysznicem okolice krzyża, a nawet, gdy ci się to uda, zdrzemnąć. Dopiero gdy zaczną się skurcze regularne, co 5-7 min. i trwają 60 sekund, jedź do szpitala. To już czas, rozpoczęła się faza aktywna porodu. Rozwieranie szyjki do 10 cm może jeszcze potrwać, ale też gwałtownie przyspieszyć. Lepiej, żebyś była już pod opieką położnej i lekarza. W tej fazie porodu możesz doświadczyć tzw. kryzysu 7 cm, gdy ból i zmęczenie sięga zenitu. Nie poddawaj się jednak, ten stan szybko minie, a ty już niedługo będziesz trzymała w ramionach swoje maleństwo.
Jeśli masz taką możliwość, jak najczęściej zmieniaj pozycję, wykonuj ćwiczenia na piłce, przy barierkach (przysiady), weź prysznic i rozmasuj ciepłą wodą okolice krzyża (poproś męża lub położną o pomoc). Ostatniom etapem fazy pierwszej jest zazwyczaj odejście wód płodowych, ale niekoniecznie. Pęcherz płodowy może zostać dopiero przebity przed samymi skurczami partymi przez położną, gdy sam nie pęknie.
II faza
Szyjka macicy jest już rozwarta do 10 cm, czyli gotowa do wydania dziecka na świat. Zaczyna się okres skurczów partych, które są niebolesne, ale dość silne. Twoje maleństwo ustawia się w kanale rodnym. Teraz musisz zebrać wszystkie siły, by wydać je na świat. Na szczęście natura zadbała o to, aby kobieta miała ich na ten czas pod dostatkiem. Nie walcz z naturą, tylko się jej poddaj, a poród przebiegnie szybciej i bez komplikacji. Faza parta trwa od 30 min. do godziny (chociaż zdarzają się przypadki, że niestety dłużej). Gdy dziecko jest już w kanale rodnym nie można już przeprowadzić cesarskiego cięcia, a jedynie pomóc maleństwu wyjść na świat w razie jakiś komplikacji poprzez użycie narzędzi - pompy próżniowej, kleszczy. Druga faza kończy się wraz z wydaniem dziecka na świat. Kiedy pojawi się mała główka, wyciągnij rękę i dotknij jej. To pomoże ci skupić się na miejscu, w którym powinnaś przeć i da poczucie efektów swoich wysiłków. Po porodzie dziecko zostanie umieszczone na twoim brzuchu. Teraz będzie czas na przecięcie pępowiny, przez męża lub położną.
III faza
W tej fazie porodu następuje wydalenie łożyska. Położna sprawdzi, czy zostało ono wydalone w całości, aby nie doszło do infekcji.
Na koniec porodu położna obejrzy pochwę i krocze w celu wykrycia drobnych pęknięć. Większe rany, często te nacięte, będą wymagały założenia szwów. Zabieg wykonuje się pod znieczuleniem, zawsze jednak jest dość bolesny. Niektórym kobietom pomaga wdychanie gazu i tlenu - zmniejsza ból. Zabieg zwykle trwa 20 minut.
Poleć znajomym