Poleć znajomym

Farby do pokoju dziecka

Autor: , 16 grudnia 2010 w Dziecko, Komentarze (3) »

W urządzaniu pokoju dziecka ważny jest nie tylko kolor ścian, należy bardzo uważnie dobrać odpowiednie materiały i farby. Jest szczególnie ważne jeśli dziecko jest alergikiem. Jednym ze składników niektórych farb jest chrom, który może wywołać bardzo silne reakcje alergiczne u dziecka.

Przy urządzaniu pokoju dla dziecka zastanawiamy się nad doborem mebli, dodatków, chcemy by był on miły i przytulmy, aby dziecko dobrze się w nim czuło. Trzeba też zadbać nie tylko o jego samopoczucie, ale również o zdrowie. Dlatego bardzo rozważnie wybierajmy farby, aby nie narazić dziecka na kontakt ze szkodliwymi substancjami. W farbach znajdują się składniki, które mogą uczulać np. rozpuszczalniki, żywice, barwniki, środki grzybobójcze. Cząsteczki chemikaliów unosząc się w powietrzu mogą podrażniać błony śluzowe lub skórę dziecka.

Najlepszym rozwiązaniem było by aby na czas remontu zawieźć naszą pociechę do dziadków, czy np. "tato maluje, a mama jedzie z dzieckiem nad morze". Wracamy dopiero wtedy kiedy ściany porządnie wyschną i przestaną wydzielać charakterystyczny zapach. Niektóre farby mogą wydzielać szkodliwe opary jeszcze przez kilka miesięcy po malowaniu, nawet jeśli systematycznie wietrzymy mieszkanie.

Jakie wybrać farby

Do pokoju dziecka najlepiej wybierać farby wodne, szybko schnące, o jak najsłabszym zapachu. Bezpieczne będą te, które mają atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego - należy sprawdzić na opakowaniu. Farby te nie zawierają alergenów (rozpuszczalników, amoniaku). Do malowania pokoju dziecka nadają się farby emulsyjne rozcieńczane wodą, które szybko schną, mają łagodny zapach i nie wywołują podrażnień (np. niektóre farby "Śnieżka").

Jak urządzić pokój

Przy okazji remontu należy się zastanowić jak urządzić pokoik, aby nie było w nim zbyt wielu rzeczy na których gromadzi się kurz i nie zagnieżdżały się roztocza. Należy też starannie wypełnić wszystkie szczeliny w podłodze, w katach ścian, by zapobiec osadzaniu się kurzu. W pokoju nie powinno być zbyt wiele mebli, a te które są, muszą być łatwo zmywalne i ustawione tak, by podczas sprzątania łatwo było do nich dojść z każdej strony. W pokoju należy unikać nadmiaru bibelotów, książek, łatwo zbiera się na nich kurz. Z rezygnujmy też z wełnianych dywanów i wykładzin. Pokój dziecka codziennie sprzątamy, odkurzamy i wietrzymy.

Tagi: farby do pokoju dziecka, bezpieczne farby do ścian, remont pokoju dziecka, alergia na farby, urządzamy pokój dziecka

Podobne artykuły:

 • Dziwne zachowania dziecka podczas snu

  Dziwne zachowania dziecka podczas snu

  Rodzice często bez końca wpatrują się w swoje nowo narodzone skarby – z obezwładniającej miłości, ale nierzadko też z paraliżującego strachu. Niektórzy rezygnują ze snu, by śledzić ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Co może uczulać twoje dziecko

  Co może uczulać twoje dziecko

  Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie zbadali, co najczęściej wywołuje alergię u dzieci i młodzieży. Jak się okazało alergeny mogą być wszędzie, a ich lista ... Więcej »

 • Mały buntownik - Jak radzić sobie z oporem dziecka?

  Mały buntownik - Jak radzić sobie z oporem dziecka?

  Moment, w którym dziecko patrzy ci w oczy i mówi „Nienawidzę cię” albo „Nie zmusisz mnie”, potrafi rozedrzeć serce i nerwy na strzępy. Nie jesteś sama. Chyba każda mama prędzej czy ... Więcej »

Komentarze

 1. snoopy90 2 sierpnia 2011, 17:19

  nasz maluch po urodzeniu zamieszka w naszej sypialni jest w kolorze pomaranczowym naklejki jej fajne kolo lóżeczka nakleimy różne

 2. Mała_mi (Gość) 16 września 2013, 14:59

  Świetne artykuł. Planujemy generalny remont w pokoju dzieci. Pieniądze są, bo wzięliśmy w Skoku Chmielewskiego. Już się nie mogę doczekać ;)

 3. agatta (Gość) 24 maja 2014, 8:46

  My z mężem wybierając farbę postawiliśmy na śnieżkę satynową ze względu na fakt iż można z niej zmywać plamy bez potrzeby kolejnego remontu w domu i malowania ścian od nowa...