Poleć znajomym

Fajna Mama Tygodnia: kalinka86

Autor: , 19 maja 2014 w Mama i Tata, Komentarze (2) »

Kalina mieszka za granicą, ale zasila szeregi polskich Fajnych Mam. Poznajcie jej szczęśliwą rodzinkę.

Cześć, nazywam się Kalina, pochodzę z Grudziądza, ale na stałe mieszkam w Anglii. Na emigracji jestem od 8 lat i to tutaj poznałam mojego męża, Huberta. Wspólnie wychowujemy naszą roczną córeczkę, Marikę. Mąż zaraził mnie pasją do podróży oraz kina. Uwielbiamy poznawać kuchnie świata i jeżeli tylko czas na to pozwala, robimy sobie wypad na kolację bądź obiad do restauracji.

Jak trafiłam na Fajną Mamę i co mnie tu zatrzymało?

Na Fajną Mamę trafiłam przypadkiem. Wpisałam hasło związane z ciążą, kiedy szukałam informacji w internecie. Przeczytałam parę postów na forum i moją uwagę przykuło hasło "majówki 2013" - to byłam ja :)

Jak zareagowałam na wieść o tym, że będę mamą?

Na widok dwóch kresek na teście zareagowałam emocjonalnie, serce zaczęło mi walić, a ręce się trząść. Cała drżałam, bo kompletnie się nie spodziewałam, nawet okres mi się długo nie spóźniał. O dziecko mieliśmy się starać miesiąc później, a Mariczka wolała "przyjść" niespodziewanie :)

Jak przygotowywałam się do roli mamy?

Do roli mamy przygotowywałam się głównie czytając i podpytując mamy. Skorzystałam z rady drugiej Fajnej Mamy i przeczytałam książkę "Język Niemowlęcia", która również w jakiś sposób dala mi obraz macierzyństwa, jednak rzeczywistość pisze swoje scenariusze.

Co macierzyństwo zmieniło w moim życiu?

Macierzyństwo zmieniło wszystko. Wszystko co robię i planuję obraca się wokół mojej córki, to ona jest teraz najważniejsza. Wniosła wiele radości do naszego życia. Nie mam już tyle czasu dla znajomych, więcej myślę o tym, żeby wcześniej się położyć spać, bo mam "żywy budzik" w domu, już nie oglądamy tylu filmów co kiedyś i zawsze jest coś do zrobienia. Jest mniej wolnego czasu, ale wszystko to wynagradza jeden uśmiech na dzień dobry :)

Co mnie najbardziej zaskoczyło w byciu mamą?

Najbardziej w byciu mamą zaskoczyło mnie to, jak wielka jest miłość matki. Dopiero kiedy stajesz się rodzicem, rozumiesz jak bardzo można kochać swoje własne dziecko. Nigdy nie miałam podejścia do dzieci, wręcz stroniłam od nich, nie miałam z nimi do czynienia. Teraz to małe stworzonko jest radością mojego życia.

Co oznacza dla mnie bycie dobrą matką?

Bycie dobrą matką znaczy być mamą i za razem dobrą przyjaciółką. Chciałabym, żeby Marika widziała we mnie nie tylko mamę.

Co uważam za najtrudniejszą rzecz w macierzyństwie?

Najtrudniejsze w macierzyństwie jest patrzenie na cierpienie swojego dziecka- to na pewno.

Na kim wzoruję się wychowując moje dzieci?

Nie wzoruje się na nikim wychowując córkę. Jeżeli mam podjąć jakąś decyzję w sprawie wychowania, konsultuję ją z mężem.

W wychowaniu dziecka pomaga mi...

W wychowaniu nie pomaga mi nikt. Marikę wychowuję tylko z mężem.

Jak najbardziej lubię spędzać czas z dziećmi?

Najbardziej lubię momenty, kiedy Marika przezywa coś pierwszy raz. Pierwsze smaki, pierwsze widoki, kontakty ze zwierzętami, rówieśnikami... Staram się pokazywać jej jak najwięcej.

Najcenniejsza rada wychowawcza to...

Rada wychowawcza? Hmmm... Idź za instynktem, nie słuchaj rad, każde dziecko jest inne, inaczej reaguje, a ty znasz swoje lepiej niż ktokolwiek inny.

Moje wychowawcze sztuczki...

Chyba taką najlepszą "sztuczką" jest odwracanie uwagi albo podanie czegoś do jedzenia, żeby uzyskać trochę wolnego czasu :) Jak Marika wpada w szal, wychodzę, zostawiam ją samą sobie i biorę na ręce dopiero wtedy, kiedy się uspokoi.

Jak godzę opiekę nad dzieckiem z obowiązkami domowymi?

Na początku nie było problemu z obowiązkami, bo Marusia była mało absorbująca. Teraz się poddałam ze sprzątaniem, bo nie ma sensu :) Na szczęście mam pracowitego męża, który zajmie się dzieckiem, ugotuje obiad, upierze, wywiesi... Nie mam na co narzekać.

Mój sposób na relaks i czas dla siebie...

W wolnych chwilach relaksuję się przy filmie lub w wannie, a jak tylko pogoda na to pozwala, leżę plackiem na słońcu. Jestem bardzo towarzyską osobą, więc dużo rozmawiam ze znajomymi przez telefon, skypa, itd. To moje sposoby na wolny czas.

Co robię, gdy mam wszystkiego dość?

Jestem opanowaną osobą i baaardzo rzadko zdarza mi się mieć wszystkiego dość.

Jakich trzech rad udzieliłabym kobietom, które dopiero spodziewają się dziecka?

Wyśpijcie się zawczasu!!! ;) Idźcie za instynktem. Nie planujcie na przód - to bez sensu :)

Czy wychowywanie dziecka za granicą jest trudniejsze?

Jako mama na emigracji borykam się z takimi przemyśleniami (nie planami, bo jak wcześniej wspomniałam, nie ma sensu planować) jak:

 • czy wysyłać dziecko na naukę języka polskiego, żeby umiało czytać i pisać?
 • czy język polski się jej do czegoś kiedyś przyda skoro nie mamy zamiaru wracać do kraju?
 • jak sobie poradzi w pierwszych momentach w szkole skoro w domu rozmawiamy tylko w języku polskim?

Patrzę też na tę angielską młodzież i często się za głowę łapię, jak wyglądają nastoletnie dziewczyny. Moje dziecko dopiero co skończyło roczek, a ja już zastanawiam się jaka będzie jako nastolatka ;) Mówią, że małe dziecko to mały problem, a dopiero później zaczynają się prawdziwe kłopoty i zmartwienia.

Na pewno będę chciała, żeby Marika znała swój kraj, będę ją zabierać do Polski na wakacje, żeby zasmakowała namiotowania, kiełbaski z ogniska, kąpieli w jeziorze itd. W Anglii ciężko o tego typu rozrywkę :/ Bez wątpienia będę wychowywać swoje dziecko w polskiej tradycji i tak, żeby poznała swoje korzenie i polską kulturę. Dla mnie i dla męża jest to niezwykle ważne.

Tagi: fajna mama tygodnia, macierzyństwo

Podobne artykuły:

 • Fajna Mama Tygodnia: kasiulka03

  Fajna Mama Tygodnia: kasiulka03

  Do części teoretycznej testu z macierzyństwa przygotowywała się na naszym forum. Część praktyczną zalicza teraz i postanowiła nam o tym co nieco opowiedzieć. Poznajcie Kasię. Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: Nanu

  Fajna Mama Tygodnia: Nanu

  Nanu uważa, że macierzyństwo w gruncie rzeczy jest całkiem łatwe, a jeśli już zdarzają się gorsze chwile, śmiech jej córeczki wszystko wynagradza. Właściwie to nic odkrywczego, ale ... Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: kasia1988

  Fajna Mama Tygodnia: kasia1988

  Kasia żartuje, że macierzyństwo zmienia ją w robota (nic dziwnego, że jej synek lubi podgryzać kable). Poza tym, twierdzi, że jest uzależniona od Fajnej Mamy, i choć z zasady nie pochwalamy ... Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: agart

  Fajna Mama Tygodnia: agart

  Agata znajduje się na samym poczatku macierzyńskiej drogi, ale już ma dla was kilka ważnych rad. Poznajcie kolejną Fajną Mamę. Więcej »

Komentarze

 1. nanu 19 maja 2014, 16:50

  Kolejny wywiad z majówką :D Gratulacje :)

 2. Sylwuniaaa 24 maja 2014, 21:48

  Prześliczna ta Marika :) Bardzo mi się spodobał wywiad.