Poleć znajomym

Dziewczynki rzadziej bawią się poza domem

Autor: , 4 kwietnia 2012 w Dziecko, Komentarze (0) »

Dzieciom w wieku przedszkolnym nie zapewnia się wystarczającej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Szczególnie pokrzywdzone są dziewczynki, które według badań o 16% rzadziej bawią się z rodzicami poza domem.

Wszyscy znamy ten stereotyp: chłopcy lubią się brudzić i uganiać za piłką, a dziewczynki mają wrodzone zamiłowanie do czystości i lubią bawić się w dom … najlepiej w domu.

Te przekonania są tak głęboko zakorzenione, że nawet rodzice zdają się być pod ich wpływem. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie, które objęło 8,950 dzieci w wieku 5-6 lat. Okazało się, że prawie połowa z nich nie wychodzi z rodzicami codziennie, a dziewczynki bawią się na świeżym powietrzu aż o 16% rzadziej niż chłopcy w tym samym wieku.

Czy takie rozbieżności wynikają z norm społecznych, z faktu, że chłopcy częściej domagają się wyjścia, czy może po prostu zakładamy, że dziewczynki są naturalnie mniej ruchliwe i nie imponuje im bieganie wkoło parkowej fontanny?

Pediatra przewodząca badaniu, Pooja Tandon, twierdzi, że wszystkie te czynniki prawdopodobnie odgrywają rolę i stanowczo podkreśla, że dzieci potrzebują znacznie więcej możliwości do zabawy poza domem.

Fot. pulihora Fot. pulihora

Poprzednie badania wykazały, że chłopcy faktycznie są dużo bardziej ruchliwi niż dziewczynki w pierwszych latach życia, a u dziewczynek wraz z wiekiem obserwuje się dodatkowo tendencję malejącą jeśli chodzi o poziom aktywności fizycznej.

Filozof Sharyn Clough twierdzi wręcz, że stereotypy płciowe skazują dorosłe kobiety na choroby, którym mogłyby się przeciwstawić, gdyby ich układ immunologiczny nie został osłabiony przez obsesyjną dbałość rodziców o higienę i nienaganny wygląd dziecka. Podczas gdy chłopcom pozwala się na czołganie po ziemi i wojny błotne, od dziewczynek oczekuje się schludności i dobrych manier, pozbawiając je tym samym styczności z wieloma patogenami, które kształtują odporność we wczesnym dzieciństwie.

Dziecko w wieku przedszkolnym potrzebuje przynajmniej 60 minut ruchu każdego dnia, a aktywności fizycznej nie sprzyjają warunki domowe. Nie trudno się domyślić, że im rzadziej pociecha bawi się na dworze, tym większe jest prawdopodobieństwo, że prędzej czy później pojawi się problem z wagą.

Sytuacja jeszcze się pogarsza się, gdy dziecko zaczyna chodzić do szkoły podstawowej, co odzwierciedla to, w jaki sposób przez lata ewoluował wzorzec dzieciństwa. Ogólnie rzecz biorąc, życie dziecka jest dużo bardziej zorganizowane, a pomiędzy licznymi zajęciami dodatkowymi nie ma czasu na beztroskie włóczenie się po okolicy. Nie pomaga też fakt, że coraz częściej obydwoje rodziców ma pełnoetatowe prace, a stojąc w obliczu dylematu „obiad-spacer”, zabiegana mama z pewnością wybierze pożywny posiłek, bo przecież dzieci nie muszą biegać, ale muszą jeść.

Tagi: zabawa na świeżym powietrzu, zabawa z dzieckiem, spacery z dzieckiem, infekcje

Podobne artykuły:

 • Majówka z dzieckiem

  Majówka z dzieckiem

  Gdy za oknem słoneczna pogoda, nie marnujmy czasu w domu. Zabierzmy naszego smyka na majówkę w plener. W końcu on także ma wtedy wolne. Więcej »

 • Jesienny spacer z dzieckiem

  Jesienny spacer z dzieckiem

  Jesienią nie rezygnuj ze spacerów z dzieckiem tylko dlatego, że jest pochmurno i chłodno. O tej porze roku warto łapać każdy promień słońca i zachęcać malucha do ruchu na świeżym ... Więcej »

 • Gdy dziecko je za dużo

  Gdy dziecko je za dużo

  Wydawać by się mogło, że z problemem niejadków spotykamy się w życiu o wiele częściej niż z przypadkami dzieci, których apetyt jest zbyt duży. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości ... Więcej »

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

Komentarze