Poleć znajomym

Dziecko z astmą

Autor: , 30 listopada 2010 w Dziecko, Komentarze (2) »

Coraz większy postęp w medycynie i lepsze leczenie, sprawia, że dzieci z astmą właściwie leczone, czują się dobrze i mają prawie normalne dzieciństwo. Nowoczesne leki pozwalają dziecku bawić się na świeżym powietrzu i unikać napadów astmy po wysiłku. Wszystko zależy od właściwej diagnozy, dobrego lekarza i właściwej terapii.

Astma ujawnia się najczęściej między pierwszym a piątym rokiem życia dziecka.

Typowe objawy

 • napady duszności, zwykle w nocy lub nad ranem oraz po posiłku

 • towarzyszy im męczący kaszel, wydłużony oddech

 • wzmożone wydzielanie śluzu, który gromadzi się w oskrzelach, sprawiając trudności w oddychaniu

 • wydycha powietrze z trudem i charakterystycznym świstem

 • odkrztuszanie wydzieliny zwykle kończy atak

Niestety z tym odkrztuszaniem małe dzieci mają problemy, gdyż nie potrafią skutecznie tego robić i połykają wydzielinę.

Postawienie diagnozy

Prawidłowe postawienie diagnozy, czy to astma, nie jest łatwe. Nie zawsze astma przybiera postać napadów duszności. Może być tak, że jedynym objawem jest uporczywy kaszel. Lekarz, który zajmuje się dzieckiem dłuższy czas po wstępnej diagnozie powinien zlecić dodatkowe badania. U małych dzieci astma zazwyczaj związana jest z alergią, dlatego ważne jest między innymi wykonanie testów skórnych oraz IgE swoistych, które wskażą na rodzaj uczulenia. Dopiero pełna diagnoza i wyniki badań pozwolą na zastosowanie odpowiedniego leczenia. Należy pamiętać, że im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym będą lepsze rezultaty. Ważne jest również to, że w początkowym okresie, gdy trzeba podawać dziecku duże dawki leków, następuje poprawa i można je później zmniejszać. Kiedy chorobę pozostawimy bez leczenia, takie postępowanie jest już niemożliwe. Nastąpią zbyt duże zmiany w oskrzelach, a także skłonność do ich skurczu utrwali się i trzeba będzie pozostać przy dużych dawkach leków.

Leczenie

Leczenie astmy ze względu na alergiczne zapalenie śluzówki i skurcz oskrzeli trwa długo i dwutorowo. Dziecko otrzymuje glikokortykosteroidy działające przeciwzapalnie oraz leki rozkurczowe przynoszące doraźną ulgę. Leczenie sterydami może być wspomagane lekami antyleukotrienowymi, które też mają działanie przeciwzapalne, ale nieco słabsze. Sterydy i leki przeciwskurczowe są najskuteczniejsze, gdy dziecko je wdycha, działają bezpośrednio na śluzówkę oskrzeli.

Dziecko może wdychać leki za pomocą różnych aparatów - inhalatorów ciśnieniowych, spejserów, dozowników proszkowych lub nebulizatorów, które rozpylają lekarstwo w postaci mgiełki.

Postępowanie podczas ataku

W trakcie leczenia nadal mogą pojawiać się ataki duszności. Bezpieczeństwo i samopoczucie dziecka w tych trudnych sytuacjach w dużej mierze zależy od nas dorosłych. Musimy mieć wszystko zaplanowane na możliwość ataku, dokładnie wiedzieć, jakie leki podać i kiedy zawieźć dziecko do szpitala, gdy duszności nie ustępują.

Przede wszystkim podczas ataku należy dziecko posadzić, by łatwiej mu było oddychać, najlepiej wziąć je na kolana. Podać lek przeciwskurczowy (np. dwie dawki) i jeśli po półgodzinie nie nastąpi poprawa, znowu podać dwie dawki (w ciągu doby można podać ich dziesięć). Nie zapomnij również o kortykosteroidach, które utrwalają efekt działania leków rozkurczowych. Podczas ataku postaraj się zachować spokój i opanowanie, gdyż twój strach udziela się dziecku, a to może nasilać jego duszność.

Czego należy unikać

Dzieci z rodziny alergików powinny być karmione piersią. Zapobiega to reakcjom alergicznym, które z czasem mogą przejść w astmę. Jeżeli zauważysz zmiany skórne, zwróć uwagę na to co jesz i wyklucz te pokarmy ze swojej diety. Zmniejszy to prawdopodobieństwo przekształcenia się alergii pokarmowej w astmę.

Jeżeli dziecko jest już chore i ma astmę musimy wyeliminować alergeny domowe - roztocza, pleśnie, pierze, zwierzęta, wełnę. Wszystkie te czynniki są najczęstszą przyczyną choroby. Należy bardzo często wietrzyć mieszkanie by było suche i chłodne. dbać o czystość. Chroń też malca przed działaniem substancji drażniących - dym z papierosów, pasty do podłóg, farby, lakiery, a nawet perfumy.

Napad duszności często pojawia się po wysiłku fizycznym. Dziecko instynktownie to wyczuwa i woli raczej spokojne zabawy. Tymczasem choremu dziecku ruch jest bardzo potrzebny. Dzięki niemu oddech staje się głębszy, pojemność płuc większa i tlen dociera do wszystkich tkanek, dzięki czemu podczas ataku dziecko lepiej sobie radzi.

Jeśli napady duszności spowodowane są wysiłkiem fizycznym, to nim dziecko wyruszy np. na rower, podajmy leki rozkurczowe i antyleukotrienowe. Pozwoli to naszemu maluchowi na normalne życie i aktywność wśród rówieśników.

Tagi: dziecko z astmą, astma u dzieci, ataki duszności, leczenie astmy, objawy astmy, astma, alergia

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. sysia 4 października 2011, 18:27

  boje sie ze moj synus bedzie mial astme ze strny jego ojca sa astmatycy

 2. sysia 4 października 2011, 21:48

  Ale niby nadzieją matka głupich