Poleć znajomym

Dziecko z anemią

Autor: , 25 marca 2011 w Dziecko, Komentarze (4) »

Blade, szybko się męczy, nie chce jeść, bawić się, często choruje - przyczyną może być niedokrwistość. Należy ją leczyć, gdyż inaczej nasze dziecko może się gorzej rozwijać.

Przyczyny

Anemia u dzieci jest spowodowana wieloma przyczynami, również schorzeniami. Najczęściej przyczyną jest niedobór żelaza. U niemowląt do 3. miesiąca życia zwykle nie występuje niedokrwistość, gdyż mają jeszcze zapasy z życia płodowego. Dzieci, których mamy miały anemię w ciąży, a także u wcześniaków, te zapasy są mniejsze, gdyż gromadzą je w ostatnich tygodniach ciąży. Narażone są one najbardziej na niedokrwistość. Między 3 - 5. miesiącem życia pojawia się anemia fizjologiczna. Występuje u około 9% niemowląt. Przyczyna jest wyczerpanie zapasów żelaza, a w pokarmie mamy jest go niewiele (jest za to dobrze przyswajalne). Dodaje się go do mlek modyfikowanych, ale jego wchłanianie jest niewielkie.

Zdrowa dieta

Niemowlętom od 6. miesiąca życia należy wprowadzać nowe produkty: kaszki, kleiki zbożowe wzbogacone o żelazo, mięso, żółtko, zielona warzywa. Zamiast mięsa możemy podawać dziecku ryby. W produktach roślinnych jest tzw. żelazo niehemowe, gorzej przyswajalne np. ze szpinaku tylko w 1%. Małe dzieci nie powinny więc być wegetarianami.

U dzieci starszych anemia spowodowana jest niedoborem żelaza, wynikająca z błędów żywieniowych. Dzieci te jedzą za mało mięsa (najlepsza cielęcina, przyswajalność żelaza 22%), warzyw, owoców, a za dużo białego pieczywa, słodyczy, słodkich napojów gazowanych typu cola.

Nie zawsze zmiana jadłospisu przynosi poprawę. Wówczas koniecznie należy skierować dziecko na badania krwi.

Leczenie

Jeżeli się okaże, że dziecko ma niedobory żelaza, lekarz zaleci jego podawanie. Konieczna jest też witamina B6, kwas foliowy, również witamina C, która pomaga w budować żelazo w cząsteczkę hemoglobiny. Anemia musi być leczona, inaczej dziecko będzie miało słabą odporność. Podczas choroby bakterie dodatkowo czerpią z organizmu żelazo, jest go więc coraz mniej i dziecko łapie kolejną infekcję. Jeśli anemia trwa długo, może też wolniej się rozwijać.

Gdyby podczas zażywania preparatów żelaza pojawiły się problemy z brzuszkiem, należy zgłosić to lekarzowi. Może on zalecić podawanie żelaza w trakcie, lub po posiłku. Jednak taką decyzję może podjąć tylko lekarz.

Jeżeli podawanie żelaza i witamin nie przynosi efektów, konieczna jest wizyta u hematologa.

Tagi: anemia, niedokrwistość, leczenie anemii, dziecko z anemią, zdrowe jedzenie, odżywianie dziecka

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Rozwój pamięci u dziecka

  Rozwój pamięci u dziecka

  Ludzka pamięć i inteligencja nigdy nie rozwija się tak szybko, jak w pierwszych latach życia. Gdybyśmy uczyli się i zapamiętywali w tym tempie przez całą młodość, to żaden komputer nie ... Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Każdy ma jakiś pomysł na to, jak zapewnić dziecku szczęście. Dla jednych to wczesne lekcje języków obcych, dla innych szeroko komentowane bezstresowe wychowanie. A co na to nauka? Więcej »

Komentarze

 1. ola (Gość) 3 maja 2012, 10:03

  moja mama ma anemie co mozna jecz pszy anemi

 2. Imati (Gość) 19 lipca 2012, 11:27

  Chociaż sprawa z żelazem jest dość istotna, to jednak skupianie się tylko na nim często nie daje efektów. Polecam artykuł na anemia-u-dzieci.blogspot.com Problem jest tam poruszony nieco szerzej. Co ciekawe, to prawda, że mleko modyfikowane i wszelkie zupki ze słoiczków nie zaspokajają potrzeb odżywczych organizmu

 3. podpis*udietetykow (Gość) 6 marca 2013, 22:37

  komentarz* Serdecznie zapraszam na portal dietetyczny, gdzie jedna z czytelniczek spytała o zalecenia w anemii:
  udietetykow.pl/listy-od-czytelnikow-anemia-u-malych-dzieci/

 4. Asiek (Gość) 7 września 2013, 22:01

  Witam mam córeczkę która ma 5 miesięcy wczoraj dowiedziałam się że ma anemie . Strasznie malutko mi je martwi mnie to co mam zrobić żeby mi więcej jadła ?? pomocy !!