Poleć znajomym

Dziecko w teatrze

Autor: , 29 czerwca 2012 w Przedszkolak, Komentarze (3) »

Kontakt dziecka z teatrem daje mu możliwość przeżycia niesamowitych emocji, o wiele większych niż podczas oglądania bajki przed telewizorem. Teatry lalek, kukiełkowe czy przedstawienia, przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych zachęcają, aby zabrać tam nasze pociechy.

Nie ma dziecka za małego na to, aby zabrać je ze sobą do teatru. W tych, które umożliwiają najmłodszym wstęp na salę, głośny śmiech, płacz, czy wiercenie się lub chodzenie pomiędzy grającymi aktorami, są jak najbardziej normalne. A dobre przedstawienie zawsze zachęci dziecko do tego, by się dobrze bawiło i chciało do teatru wracać.

Zanim wyjdziemy z dzieckiem do teatru

Zanim kupimy bilety, spytajmy w kasie lub sprawdźmy na stronie internetowej teatru, dla dzieci w jakim przedziale wiekowym polecane jest przedstawienie.

Warto też wejść na forum i poznać opinie innych rodziców, którzy na sztuce już z dziećmi byli.

W repertuarach niektórych teatrów można znaleźć przedstawienia już dla kilkumiesięcznych smyków, które będą podczas przedstawienia raczkowały pomiędzy aktorami. Najczęściej są to teatry lalek w dużych miastach tj. Warszawa czy Białystok. Przedstawienia dla najmłodszych widzów wystawiane są także przez niezależne grupy teatralne, m.in. poznańskie Studio Teatralne Blum i Teatr Atofri czy Pogotowie Teatralne ze Szczecina. Maluchy nie siedzą tam w fotelach, ale są zapraszane do wspólnej zabawy. Z biernych widzów stają się współtwórcami.

W teatrze maluchy mogą wyrażać emocje bez skrępowania i ograniczeń. Muszą jednak pamiętać o podstawowych zasadach dobrego zachowania i kultury. To powinni im przekazać rodzice przed wyjściem do teatru. Stosowny strój i właściwe zachowanie są tutaj bardzo ważne, bo wyjście do teatru to pewnego rodzaju święto dla malucha. Aktorzy starają się dla nas, a my dla nich, dlatego nie szeleścimy papierkami po cukierkach, nie jemy, nie piejmy i nie rozmawiamy z kolegami, nie wychodzimy w trakcie przedstawienia i nie przeszkadzamy innym.

Zachęcaj do zabawy w domu

Czasami już jedno wyjście do teatru wystarczy, aby nasz maluch rozkochał się w sztuce. To nie tylko fantastyczna okazja do rozwijania dziecięcej wyobraźni i zdobywania nowych umiejętności, ale też śpiewania, ćwiczenia pamięci i modulowania głosu. Dlatego zachęcajmy swoje dzieci do zabawy w teatr w domu. Nie narzucajmy mu własnego wyobrażenia teatrzyku. Niech samo wybierze, o czym ma być bajka, kto w niej wystąpi i co będzie mówić. Być może w ten sposób odkryjemy nowe, skrywane do tej pory oblicze swoje dziecka, jego strapień i trudnych do wyrażenia emocji.

Co daje dziecku teatr?

Ten tworzony przez dorosłych uczy szacunku dla sztuki, dla pracy aktorów i muzyków. Skłania do skupienia, wyciszenia na czas spektaklu, rozwija wrażliwość dziecka i oswaja z pojęciami dobra i zła, przyjaźni i lojalności, zazdrości czy smutku. Teatr wyzwala emocje, pomaga przeżywać je razem z bliskimi.

Teatr tworzony przez dzieci pełni często funkcję terapeutyczną. Wyzwala skrywane emocje i uczucia, rozwija wyobraźnie, zdolność do opowiadania historii słowami, obrazami i gestami. Uczy pracy w zespole, pokazuje jak nasze zachowanie wpływa na odczucia innych osób. Jest też formą rozrywki, która nie tylko odstresowuje, ale także daje poczucie satysfakcji i dumy.

Tagi: dziecko w teatrze, przedstawienia teatralne dla dzieci, teatrzyki dla dzieci, domowy teatrzyk, domowy teatr, teatr dla dzieci

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Co robić, gdy dziecko kłamie

  Co robić, gdy dziecko kłamie

  Dzieci kłamią ze wstydu, w obawie przed konsekwencjami lub w celu zwrócenia na siebie uwagi, a czasem po prostu bez powodu puszczają wodze fantazji. Zobacz, jak ograniczyć dziecięcą ... Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • PlayMais - kreatywna zabawa chrupkami

  PlayMais - kreatywna zabawa chrupkami

  Jeśli twojemu dziecku znudziła się zabawa tradycyjnymi klockami, zaproponuj mu tworzenie konstrukcji z PlayMais. To niesamowicie kreatywne tworzywo, z którego mały artysta wyczaruje prawdziwe ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 29 czerwca 2012, 16:48

  Ja uwielbiam teatr i chciałam by syn też polubił. Miałam to szczęście, że mieszkaliśmy w mieście gdzie jest teatr lalek i do tego scena dla dzieci w dawnej Szkole Teatralnej. U nas były cykliczne, co niedzielę spektakle dla dzieci. Ja chodziłam z synem od 4 r.ż. Zazwyczaj był zachwycony, zwłaszcza zajęciami po sztuce, gdy aktorzy pokazywali dzieciom lalki, dekoracje. Raz musiałam wyjść z nim ze sztuki bo się wystraszył- było coś o smokach, za głośna muzyka i zbyt jaskrawe światło. Potem dyrekcja przepraszała rodziców, bo nie my jedyni nie dotrwaliśmy do końca. Ale polecam bardzo

 2. Kamila (Gość) 18 marca 2014, 15:12

  My chodzimy do Teatru Małego Widza w Warszawie. Podobnie jak Pani wyżej bardzo mi zależy, żeby moja córcia polubiła wyjścia do teatru chociaż w połowie tak jak ja. Anula na 2 latka, a w Warszawie Teatr Małego Widza jest jedynym teatrem (przynajmniej w Warszawie) dla dzieci.

 3. Kasia (Gość) 31 marca 2014, 21:46

  W Warszawie jest świetne przedstawienie dla dzieci od 3 lat. Dzieciaki same wymyślają postaci i akcje a aktorzy to odgrywają. "Bajkotworek i bajek pełen worek" Teatru Improwizacji Afront. Swietna zabawa dla dzieciaków a i dorośli nie będą się nudzić.